Bár a legfrissebb adatok szerint az idei évben 1755 hektáron termesztettek Magyarországon vöröshagymát, ami jelentős bővülés a tavalyi 1415 hektáros területhez képest, a makói vöröshagyma sorsa egyre bizonytalanabb – derül ki az Agrárszektor.hu beszámolójából.
Veszélyben a híres hungarikum
Makói vöröshagymának azt a vöröshagymafajtát nevezik, amelyet Makó térségében termesztenek. Mivel a hungarikumok közé tartozik, a kifejezés kizárólag az ezen a területen ültetett hagymákra alkalmazható. A makói vöröshagymát az Európai Bizottság 2009-ben vette fel a védett elnevezésű termékek európai uniós listájára.
A makói hagyma lehetséges eltűnéséről még 2022-ben reppentek fel az első hírek. A portál emlékeztet, hogy az idei bővülés ellenére hazánkban egyre jobban – mondhatni, jelentős mértékben – csökken a vöröshagyma termőterülete.
A világhírű makói hagymát már legfeljebb kiskertekben, nadrágszíj parcellákon termelnek – és ott sem sokáig.
A lap kérdésére a FruitVeB közölte, a makói vöröshagymát alapvetően a dughagymatermesztéssel lehet összefüggésbe hozni. Ennek a jelenlegi termesztési területe valószínűleg már 100 hektár alatt van. Emlékezetes, hogy a dughagyma a magyarországi filoxéra járvány után honosodott meg hazánkban.
A közlés szerint a jelenlegi hanyatlás legfőbb oka az, hogy drága a szaporítóanyag, a piac pedig nem képes megfizetni a magasabb termelési költségeket, eltekintve egy-két feldolgozóipari szereplőtől, mint például az Univer. Jelenleg Makó környékén, illetve Csongrád-Csanád vármegyében történik helyre vetett őszi, illetve tavaszi vöröshagyma-termesztés.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés