Elhúzódó vízhiányra számíts, ha ebben a megyében élsz

nincs víz
Olvasási idő kb. 4 perc

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szervezeti elnöke szerint csaknem 300 milliméternyi csapadék hiányzik a talajból.

Rittinger József, a NAK helyi szervezetének elnöke szerint még több esőre lenne szükség a vízhiány mérséklésére. Baranya vármegyét nagymértékben érinti az elhúzódó aszály. 

Az elnök szerint a 2022 óta tartó aszály miatt elszomorítóak a termésmennyiségek. Napraforgóból hektáronként 2-4 tonnát, kukoricából 3,5 tonna körüli mennyiségeket is vágtak – csak egyes, a vizet jobban megtartó, mélyebb fekvésű területeken sikerült 10-11 tonnát elérni. Érdekes, hogy az átlagos csapadékmennyiséget tekintve éppen ezek a részek teljesítettek a leggyengébben – számolt be az Agroinform

A vízhiány országos probléma

Bár az elmúlt napok során a dunai árvízzel foglalkozott az ország, az aszályra ez nem jelentett megoldást. A Duna magyarországi szakasza csak az ország egy részét érinti, és a legtöbb helyen a vízpótlás még mindig nem megoldott. A Tisza-mente vidékén sok helyen kézi erővel pótolták az elmúlt hónapokban a vizet, és az alföldi területeket is egyre inkább sújtja az elsivatagodás veszélye

Ez már nem csupán a kiskerti gazdálkodásokban érezhető Magyarország ezen vidékén, hanem a nagyobb léptékű növénytermesztés és állattartás is megsínyli, miközben az élelmiszerigény helyi és világszinten is folyamatosan növekszik. 

A dunai árhullámot néhány helyen ki tudják használni

"A Dunán levonuló árhullámnak, az ebből eredő magas vízállásnak köszönhetően megkezdhettük a Tolna vármegyei holtágak vízpótlását, aminek következtében jelentős mennyiségű vízutánpótlás érkezik a Faddi-, a Tolnai-, a Bölcskei-, valamint a Bogyiszlói-Holt-Dunába. Fontos megjegyezni, hogy a vízügyi ágazatnak csak a vízügy vagyonkezelésében lévő, állami területeken van joga és lehetősége vizet visszatartani, vagy pótolni" – tájékoztat a Közép-Dunai Vízügyi Igazgatóság. 

A Tolna vármegyei Baranyánál eszerint jóval szerencsésebb helyzetben van, ott a Duna jelenlegi magas vízállása lehetőséget ad a holtág rendszer vízpótlására, és a holtágak vízszintjének emelésére.

Vízpótlás idején is elsőszámú szempont az árvízi biztonság megtartása. A Faddi-Holt Duna vízpótlása a vízkivételi műtárgy, a Dombori szivorny segítségével, a kedvező üzemeltetési tapasztalatok alapján már az áradó ágban, napokkal korábban megkezdhető volt. Az árvízvédelmi műtárgyaink védelme és elzáró funkciójuk megőrzése érdekében a vízpótlást a többi holtág esetében csak a Duna apadásának megindulásával kezdődik majd meg, amikor kisebb terhelés éri a zsilipeket, és nem kell már számítani hordalék- és uszadékmozgásra. Közben természetesen folyamatos és fokozott a műtárgyak ellenőrzése, az esetlegesen érkező uszadék eltávolítása.
A több országot elmosó árvízért is felelős: már nyáron lehetett sejteni, hogy jön majd Boris, a ciklonA több országot elmosó árvízért is felelős: már nyáron lehetett sejteni, hogy jön majd Boris, a ciklon

Havat, telet, esőt és áradást hozott a Boris nevű ciklon. S hogy mi vár ránk még a meteorológusok szerint? Nehéz ősz.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek