Rettentő veszélyes halat találtak a Balatonnál: az egész tóban elterjedhet

GettyImages-93090979
Olvasási idő kb. 3 perc

A kicsi hal megjelenése jelentős veszélyt jelent a tó parti zónájának élővilágára.

Az amurgéb megjelenését és terjedését igazolták az elmúlt évtizedek halbiológiai vizsgálatai a Balaton nyugati és déli vízgyűjtőjén.

Alig pár centis ez a hal, de nagy kárt okozhat

Az amurgéb életmódjából adódóan a zárt nádasokban, az alig pár centis vízben képes megélni, idővel azonban elterjedhet a tó egész területén is, de ezt egyelőre nem sikerült igazolni – adta közre a hírt a Magyar Haltani Társaság, hozzátéve: a mintavételek során az amurgébet

először 2017. május 17-én sikerült kimutatni a Balatonon a Keszthelyi-öbölben, a Zala folyó torkolatától északra.

A Balatonnál észlelt hal egy fokozottan védett fajt veszélyeztet
A Balatonnál észlelt hal egy fokozottan védett fajt veszélyeztetIndex.hu

A faj következő észlelése tavaly novemberben volt, amikor egy 49 mm és egy 53 mm-es egyedet sikerült megfogni a Zala-torkolattól északra található nádasban.

A szakemberek szerint a hal megjelenése jelentős kockázatot jelent a Balaton parti zónájának élővilágára, valamint a tó egyes északi befolyóiban és a Lesence-nádasmezőn található lápi pócok állományára. A lápi póc, amely a 2023-as év hala volt, fokozottan védett faj.

Veszélyes állatok kerültek horogra

Meglepő fogásokban egyébként nem volt mostanság hiány: mint ahogyan arról a Dívány is írt, az Alcsi Holt-Tiszában nemrégiben egy gyümölcsevő piraját fogtak. Noha attól nem kell tartanunk, hogy a Dél-Amerikában őshonos hal megtelepedik a hazai vizekben,

ismeretlen betegségekkel azonban még veszélyeztetheti a halállományt. 

Ezen a nyáron egyébként nem ez volt az első veszélyesállat-fogás: a Balatonban egy 20 centiméteres aligátorteknős akadt egy halászhálóba, amely valószínűleg ugyancsak az Európa-szerte felelőtlenül szabadon engedett terráriumi példányok egyike. A tóban talált, egyébként nagy tűrőképességű állat hatalmas károkat tudna okozni a helyi ökoszisztémákban, többek között azért, mert az akár 70-80 centiméteresre is megnövő, kifejlett hím példány nagyobb állatokat is elejthet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek