Megdőlt a legnagyobb tévhit a farmer mosásáról

GettyImages-1042695968

A farmer mindennapjaink egyik legpraktikusabb viselete: kényelmes, szinte minden alkalomra megfelelő lehet az optimális kiegészítők alkalmazásával, örökké divatos, és tartós is. Amikor mosásáról van szó, legtöbben nem sokat gondolkozunk, egyszerűen bedobjuk a mosógépbe, ám most meglepő helyről érte kritika ezt a gyakorlatot.

Azt már tudjuk, hogy létezik egy low-wash, extrém esetekben no-wash szubkultúra, amely azt vallja, felesleges olyan gyakran kimosni egy farmernadrágot, mint amilyen gyakran sokan tesszük. Akadnak, akik akár 150-200 alkalommal is felveszik mosás nélkül a ruhadarabot, víz és mosószer helyett inkább napfürdővel igyekeznek megfelelő állapotban tartani – ez azért egy véglet, amely nem túl kellemes szaggal jár.

A farmermosással kapcsolatos tévhit dőlt meg most

Higiéniás szempontból mindenképp kellemesebb, ugyanakkor nagyon környezetszennyező az a hozzáállás, ha alig egy-két hordás után máris a szennyesbe dobjuk a farmert – persze,

ha sáros vagy ételfoltos lesz, indokolt a mosás, de teljesen szükségtelen a nadrágot máskülönben ilyen gyakran tisztítani.

Érdemes arany középutat találni – eddig azt gondolhattuk, ennyi a teendőnk mindössze farmermosás terén. A Levi’s vezérigazgatója, Charles Bergh azonban új szempontot hozott a vitába, egyben kirántotta a szőnyeget azok alól, akik épp rá hivatkozva érveltek amellett, hogy egy jó farmernek nem kell a mosás.

Na, ez nem jó módja a farmer mosásának
Na, ez nem jó módja a farmer mosásánakDamian Lugowski / Getty Images Hungary

Berghnek tulajdonítottak ugyanis a közelmúltig egy olyan kijelentést, miszerint egy farmert sose kell kimosni. Állítólag 2014-ben nyilatkozott így, ő viszont teljesen másként emlékszik.

„Sosem mondtam azt, hogy senki ne mossa ki a farmerért. Az igazi farmerfanatikusok azonban mindenkinek azt mondják, hogy ne tegye mosógépbe a farmernadrágját, és én is ezt követem. Sosem mosom gépben a farmeremet” – oszlatta el a félreértést a CNBC-nek nyilatkozva.

Így tisztítsd a nadrágodat!

A farmerüket óvók szerint a mosás által a nadrág elvesztheti eredeti színe mellett fazonját is, míg akkor, ha sokáig nem mossuk, javul a megjelenése: gyűrődik, ki van téve az elemek hatásainak, sokkal egyedibb lesz, mint ha állandóan kitisztítanánk. 

Tartósságán is javít, ha ritkán mossuk, kevésbé lesz hajlamos kilukadni vagy elszakadni.

Na de mit tegyünk, ha a féltve óvott farmernadrágon folt esik? A Levi’s főnöke szerint sem az a megoldás, hogy piszkos nadrágban járunk: ő a következő két módszer valamelyikét alkalmazza, ha bepiszkolódik viselete:

  • amennyiben étel cseppen rá vagy más, jól behatárolható területen koszolódik be, akkor csak a foltot veszi ki kézi mosással,
  • ha pedig általánosságban véve koszolódott el a nadrág, esetleg kellemetlen már az illata, akkor a zuhany alatt mossa – úgy, hogy farmerben zuhanyzik. A meglehetősen szokatlan módszer követőjeként nadrágban áll a víz alá, és beszappanozza azt, úgy, ahogyan saját maga mosakszik.
Szokatlan módszerrel érdemes mosni a nadrágokat
Szokatlan módszerrel érdemes mosni a nadrágokatTendo23 / Getty Images Hungary

Ez a furcsának tűnő megoldás segít csökkenteni a farmer karbonlábnyomát, annak ugyanis jelentős részét a mosás adja. Márpedig azt a kérdést, miszerint milyen gyakran is érdemes kimosnunk egyes ruhadarabjainkat, nemcsak a higiénia szempontjait figyelve kellene megválaszolnunk, hanem figyelembe kellene vennünk azt is, mennyire szennyezzük a mosással környezetünket. A mi tanácsunk az, hogy a lehető legjobban vigyázz a nadrágodra – és ha mostad már zuhanyzás közben, feltétlenül oszd meg velünk, milyen érzés!

Ha pedig a fehérneműk mosásáról is olvasnál, ajánljuk az alábbi cikkünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek