Sok építkezés leállhat a holnap életbe lépő törvénymódosítás miatt: feltételhez kötik a vállalkozók munkáját

építkezés ház változás
Olvasási idő kb. 4 perc

Változást hoz a holnapi nap a lakásfelújításban, építkezésben érdekeltek számára. 2025. január 15-től minden építőipari munkát végző cégnek kötelező felelősségbiztosításra lesz szüksége ahhoz, hogy dolgozhasson. A szakmai szervezet szerint a kisvállalkozások egy részének ezt pótolnia kell a napokban, hogy tovább dolgozhassanak, a nagy cégek eddig is rendelkeztek biztosítással.

Január 15-től minden építőipari tervezőnek és kivitelezőnek kötelező felelősségbiztosítással kell rendelkeznie - tájékoztat közleményében a Független Biztosítás Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Aki nem rendelkezik vállalkozóként biztosítással, akár el is tiltható a szakmájától.

Mint írják, egy tavaly október óta hatályos kormányrendelet értelmében január 15-től minden építőipari tervezőnek és kivitelezőnek kötelezően rendelkeznie kell felelősségbiztosítással. Különösen a kisebb vállalkozások és egyéni vállalkozók körében lehet még elmaradás e követelmény teljesítését illetően, melynek hiánya akár a tevékenység tiltásával, sőt, a nyilvántartásból való törléssel is járhat. 

Aki nem teljesíti a megváltozott feltételeket, nem dolgozhat

A rendelet értelmében az építkezéssel kapcsolatos vállalkozásokat érintő változás során sávos rendszerben, az utolsó lezárt üzleti évhez tartozó nettó jövedelemhez kötik a biztosítási fedezet mértékét. Tervezők esetében 20 millió forint alatti éves nettó jövedelem esetén biztosítási eseményenként 10, éves szinten 20 millió forint a megkövetelt fedezeti szint, amennyiben viszont 1 milliárd forint felett alakul az éves bevételük, az elvárt fedezetek szintje káreseményeként 100, éves szinten pedig 200 millió forint.

A kivitelezők esetében a legalsó éves nettó jövedelmi sáv 100 millió forintig terjed, káreseményenként 20, egy évre maximum 40 millió forintos fedezetű felelősségbiztosítást ír elő a megváltozott jogszabály. 

Ezen építőipari szereplőket érinti a változás

Az FBAMSZ tájékoztatása szerint a holnap érvénybe lépő változás összesen mintegy 150 ezer építőipari vállalkozást érint.

A kőművesektől, az ácsokon és a víz-, gáz-, villany-, és klímaszerelőkön keresztül a burkolókig és festőkig szakmák széles sora képviseli magát az érintett vállalkozások között. 

Ha szakemberrel újíttatunk fel, nem kell aggódnunk: felelősségbiztosításuk is lesz holnaptól
Ha szakemberrel újíttatunk fel, nem kell aggódnunk: felelősségbiztosításuk is lesz holnaptólKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Mint írják, jellemzően ez a mikro- és kisvállalkozói kör az, amely eddig nem rendelkezett ilyen biztosítási fedezettel. Egy, a fenti limitekkel rendelkező felelősségbiztosítás a jelenlegi biztosítói kínálatban, az egyéb feltételektől, így például önrész vállalásától függően évi 50-80 ezer forintos díjtól már megköthető.

„Fontos szempont, hogy a felelősségbiztosításnak fedeznie kell a személyi sérüléses és dologi károkat, illetve az ezekkel összefüggő sérelemdíjakat is, emellett ki kell terjednie a bevont alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra is"

– hívta fel a figyelmet Békés István, a FBAMSZ elnökségi tagja. Mint mondta, a már korábban megkötött felelősségbiztosításokat is célszerű felülvizsgálni, vajon megfelelnek-e a rendeletben foglalt követelményeknek, szükség esetén pedig át kell dolgozni azokat.”

A szakszövetség figyelmeztet, hogy mindig kérjünk számlát. Fontos tudni ugyanis, hogy a károkozás ténye, illetve annak okozója a biztosító felé csakis a tevékenységhez kapcsolódó számla bemutatásával igazolható. Vagyis hiába van felelősségbiztosítása a mesternek, ha a tevékenységéről nem állít ki számlát, a biztosítójától biztosan nem számíthatunk kártérítésre.  

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek