Európában több mint 7 millió, itthon közel 160 ezer embert érint a demencia, a becslések szerint 25 év múlva a világon 100 millió demens beteg lesz. Ráadásul az agyvérzést szenvedett betegek esetében a későbbiekben gyakran alakul ki demencia. Egy friss kutatás szerint azonban a lakhelyünk nagyban befolyásolja, hogy szembe kell-e néznünk a stroke és a demencia rémével.
A demencia és a stroke esélye is csökken
A Pekingi Egyetem Közegészségügyi Karának kutatói 420 ezer, átlagosan 55 éves brit állampolgár egészségügyi adatait nézték át, 12 évre visszamenőleg. Azt figyelték, kiknek kellett stroke-kal vagy demenciával szembenézniük ebben az időszakban. A vizsgált években 8568 páciensnél diagnosztizáltak stroke-ot, és 5648 betegnél jelentkeztek a demencia tünetei. Néhány esetben pedig az agyvérzést követően demencia alakult ki.
Emellett azt is kutatták, hogy a résztvevőknek milyen lakhatási körülményeik voltak; ebből az derült ki, hogy ha az idősek kertes házban éltek, vagy a lakásuk 300 méteres körzetében volt park vagy zöldövezet, sokkal kisebb esélye volt, hogy a stroke vagy a demencia fenyegesse őket.
A demencia 13 százalékkal kisebb eséllyel jelentkezett, ha a páciens sokat volt a természetben. Akiknek kertjük volt, azoknál 26 százalékkal volt kisebb a kockázat, hogy egy esetleges agyvérzés később demenciává alakuljon.
A rehabilitációt is támogatja
A pozitívabb jövőkép a kutatók szerint annak köszönhető, hogy a fák és növények kiszűrik a légszennyezettséget, ami az agyvérzések okozta halálozások 21 százalékáért felel. Emellett a zöld növényzet a környezetünkben csökkenti a depresszió esélyét, illetve – mivel arra sarkall, hogy a szabad levegőn mozogjunk – jó néhány egyéb időskori betegséget is megelőzhet.
Nem csoda hát, hogy a North Tees Egyetemi Kórház terápiás kertet hozott létre stroke-ból felépülő és demenciában szenvedő betegek számára. A kezelés részeként a bent fekvő pácienseken túl a már hazabocsátott, lábadozó betegeket is fogadják. A kert nagy előnye, hogy támogatja a rehabilitációt, az izomépítést, lehetőséget nyújt, hogy a betegek visszanyerjék a függetlenségüket, csendben, nyugalomban tölthetnek időt, miközben akár új hobbikat – például a kertészkedést – is felfedezhetnek. A klinika igazgatója szerint egy demenciával küzdő betegnek, de akár egy agyvérzésen átesett páciensnek is ijesztő lehet az új környezet, ám a kert, a zöld, a növények segítenek feldolgozni ezt a felzaklató élményt, a betegséggel járó érzelmeket, mindezt a klinikai dolgozók és a családtagok támogatásával.
A stroke növeli a demencia esélyét
Abban a témában is készült kutatás, hogy a stroke és a demencia gyakran kart karba öltve jár. Az Exeter Egyetem kutatói ugyanis arra a megállapításra jutottak, hogy az agyvérzés megkétszerezheti a demencia kialakulásának kockázatát. 48 különálló tanulmány adatait elemezték a stroke és a demencia kockázatára vonatkozóan, melyekben összesen 3,2 millió ember vett részt szerte a világon. Dr. Ilianna Lourida, az Exeteri Egyetem Orvostudományi Karának munkatársa így nyilatkozott:
Azt találtuk, hogy az anamnézisben szereplő stroke körülbelül 70%-kal növeli a demencia kockázatát, és a közelmúltban bekövetkezett agyvérzés több mint kétszeresére növelte a veszélyt.
A kutatók szerint a legfontosabb, hogy a lehető legtöbb esetben megelőzzék az agyvérzést, és ily módon gátat szabjanak a demencia kialakulásának, aminek egyik jó módja lehet, ha sok időt töltesz a kertben.
Ha kíváncsi vagy, mi állhat még az időskori feledékenység hátterében, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés