Legkésőbb idén szeptember 1-jéig vezetik be a bankok a drámaian megnövekedett átutalásos visszaélések megfékezésére szolgáló átutalási limitet. Ez annak a lépésnek az eredménye, melynek során a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly júniusban olyan ajánlást tett közzé a hazai bankok számára, miszerint ne csak a bankkártyákra, hanem
az átutalásokra is alkalmazzanak az ügyfél által beállítható napi limiteket.
Van olyan bank, amely már bevezette a limitet
Mint arról már a Dívány is írt, az OTP az elsők között lépett: a pénzintézet 2024. május 8-tól automatikusan 1 millió forintos napi átutalási limitet állít be az internet- és mobilbankból indított átutalásokra. E szabályozásra azért van szükség, mert egyre több az olyan átutalásos csalás, melynek során a bűnözők az ügyfelet megtévesztve vonják be a visszaélésbe, aki aztán sokszor saját maga utalja el a lopott pénzt a csalóknak. Ez akár egyeseknek 20 milliós kárt is jelenthet, hiszen, mint ismert,
20 millió forintig ma már azonnal teljesülnek a belföldi átutalások, ami jelentősen megnehezíti az ügyfelektől kicsalt összegek visszaszerzését.
Ezt kell tudni a korlátozásról
A napi korlátozások kapcsán hasznos tudni, hogy a limiteket az ügyfelek bármikor megemelhetik vagy lecsökkenthetik, akár tartósan is, így a bankok által bevezetett limitek csak az ügyfél első módosításáig érvényesek. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértő kiemelte:
nagyon fontos, hogy minden felhasználó legkésőbb szeptember 1-ig saját maga kezdeményezze az átutalási limit módosítását a bankjánál egy számára kényelmes alacsony értékre, hogy ezzel megelőzze a csalók visszaéléseit.
Emellett hasznos mellé push-, esetleg SMS-értesítést is kérni a tranzakciókról, hiszen mindez sokkal kevesebb költségbe kerül, mintha futni kellene a már ellopott pénz után. Rendkívül lényeges az is, hogyha egy csaló tranzakcióról érkezik értesítés, azonnal hívni kell a bankot! A pénzintézetek továbbá arra is felhívják a figyelmet, hogy minden olyan, a bank nevében tett telefonos próbálkozás, amely
átutalásra szólít fel, banki kódokat kér el vagy szoftver telepítését sürgeti az ügyfélnél, az biztosan csalás.
Bár a jegybanki statisztika szerint az átutalási csalások valamelyest csökkentek az utolsó negyedévben, de mértékük sajnos még mindig drámai. Az MNB által 2024. március 18-án publikált legutóbbi visszaélési statisztika szerint 2020. második negyedévétől kezdtek megnövekedni az ilyen jellegű csalások. Az addigi, negyedévenkénti néhány tíz darabszámú, és összesen legfeljebb néhány százmillió forint értékű csalások meredeken, több tízezres számú, összesen 6-7 milliárd forintos visszaélésekké duzzadtak három év leforgása alatt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés