A kormány rendelete értelmében augusztus 1-jétől megemelkedik a tranzakciós illeték mértéke. A nem készpénzes műveleteket terhelő illeték így 0,3 százalékról (maximum 10 ezer forint) 0,45 százalékra (maximum 20 ezer forint) emelkedik, a tranzakció összegére vetítve. A készpénzt érintő műveletek illetéke a tranzakció 0,6 százalékáról 0,9 százalékára nő, felső illetékhatár nélkül – ismerteti a BiztosDöntés.
A készpénzes műveletek költsége is nő – áthárítják a bankok
A jogszabály értelmében a pénzintézetek nem háríthatják át a költségeket a lakosságra, ám a törvényalkotó a vállalati ügyfelekről nem tett említést. Ezt használja ki – egyelőre még csak – a Gránit és K&H Bank, amelyek hirdetményeik szerint teljes mértékben áthárítják a megemelt illetéket céges ügyfeleikere. A Gránit Bank szeptember 16-tól a tranzakciós díj, a K&H Bank pedig szeptember 26-tól a könyvelési díj összegét növeli a kormányrendelet által felemelt illeték mértékére. Azok az ügyfelek, amelyek a döntés miatt bankot szeretnének váltani, azt a módosítás hatályba lépése előtti napig mindenféle költség nélkül megtehetik.
Ha nem élnek ezzel a lehetőséggel, automatikusan életbe lép a megadott határidőktől a magasabb díj.
Így nő a vállalkozások költsége
A két bank új illetékeivel számolva például egy 1 millió forintos belföldi átutalás a vállalkozások számára 1500 forintos drágulással jár, míg ugyanennyi készpénz felvétele ennek duplájával, azaz 3000 forinttal drágul. A nem készpénzes műveletnél összességében 4500 forintra nő az állami elvonás mértéke, míg a készpénzesnél 9000 forintra.Gergely Péter pénzügyi szakértő szerint a két pénzintézet minden valószínűség szerint csak az első a sorban. Ahogyan a korábbi illetékemeléseket is minden esetben teljes mértékben áthárították a bankok az ügyfeleikre, úgy a szakember szerint ez most sem lesz másként. A vállalkozásokra tett teher pedig előbb-utóbb a lakossághoz is eljut.
„Az illetékemelés mértékét a vállalkozások a pénzforgalmuk függvényében vélhetően beépítik a költségeik közé, ahol pedig szükségesnek látják, ott emelik az áraikat, azaz mindezt kifizettetik a vásárlóikkal”
– mondta Gergely Péter, aki szerint októberben valószínűleg minden bank a Gránit és a K&H Bankéhoz hasonló döntéseket hoz majd. A lakosság a közvetlen díjemeléstől még védve van – 2024 végéig.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés