Szeptember vége felé a magyar kukorica valamivel több mint felét learatták, ám mint kiderült, a betakarított mennyiség nagyjából negyven százaléka toxinos. Hiába várható tehát nagyjából ötmillió tonna termés idén, a minősége miatt várhatóan importálni kell – írja az Agrárszektor.
Az ország északi és nyugati területén lévő megyékben még hátravan a kukorica betakarítása, a jelek eddig nem túl biztatóak, hiszen az eddigi vizsgálatok alapján a szemek toxinszintje sokkal magasabb, mint az 2022-ben volt, ráadásul a jelenség nagyobb területet érint.
Két évvel ezelőtt 2,5 millió tonna kukorica nagyjából 30 százaléka volt toxinos, és bár most a termés a két évvel ezelőtti duplája lesz, arányaiban nem vagyunk jobb helyzetben.
Ezért baj, ha toxinos az élelmiszer
Egy élelmiszer toxinossága az aflatoxin termelődésével van összefüggésben, melyre nagy hatással van a külső hőmérséklet, mely idén kifejezetten meleg volt.
Amennyiben tartósan 35 foknál forróbb a levegő, a kukoricában lévő Aspergillus gomba toxint termel.
A helyzet nemcsak Magyarországot érinti, hanem az egész Kárpát-medencét, hiszen a kánikula heteken át tartott, amely a termést is jelentősen befolyásolta. A toxin elszaporodását befolyásolja a gyapottok-bagolylepke elleni védekezés, hiszen, aki időben elkezdte az irtószerek használatát, annak a földje kisebb károkat szenvedett a gombától.
Nem a kukorica az egyetlen növény Magyarországon, amelyet érint a klímaváltozás. A szakemberek szerint felkészülhetünk arra, hogy egyre többször lesz az ideihez hasonló nyarunk, így lesznek olyan növények is, amelyek akár teljesen el is tűnhetnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés