Elárverezhetik az autód, ha itt parkolod le

auto-parkol-1154395152
Olvasási idő kb. 5 perc

Komoly szigor jön a közúton szabálytalanul parkoló, ott veszteglő autókkal szemben. A szabályozás értelmében az ilyen helyen hátrahagyott járműveket nemcsak elszállíthatják, hanem záros határidőn belül el is árverezhetik.

Budapesten rendszeresen megtörténik, hogy az autók szabálytalanul, a villamosforgalmat akadályozva várakoznak a közúton, ezzel rengeteg embernek szerezve bosszúságot, ahogy nem példa nélküli az sem, hogy hátrahagyva hosszabb ideig vesztegelnek az úton, ami balesetveszéllyel járhat – különösen a közvilágítással nem rendelkező helyeken. Ezeknek az eseteknek a jövőben még súlyosabb következményei lehetnek.

Nincs kegyelem a közúton parkoló autóknak

A közúti közlekedésről szóló törvény 2023 decemberében egészült ki a közúton veszteglő járművekre vonatkozó szabályokkal. A 2024. november 20-án hatályba lépő „végrehajtási rendelet” ezt a tárolás és az értékesítés részletszabályaival pontosítja. Szakértői cikkében dr. Krizsán Zoltán, a LegitiMo Jogvédelmi Biztosító Zrt. szakjogásza tisztázza, hogy a rendelet értelmében

minden jármű veszteglő, amely a közúti forgalom biztonságát veszélyezteti, a közútkezelői feladatok végzését akadályozza, a közúti ellenőrzések helyszínén a méréseket, valamint a közúti ellenőrzéseket akadályozó módon várakozik.

Ilyen esetekben nagy jelentősége van annak, hogy milyen típusú úton, melyik forgalmi sávban vesztegel a jármű. Ez határozza meg, hogy az észlelését követően azt azonnal, 2 órát, 24 órát vagy 72 órát követően szállítják-e el. Ha a sofőr ekkor még a helyszínen van, az intézkedést köteles lehetővé tenni.

A közúton szabálytalanul parkoló, vagyis veszteglő autókat legfeljebb 3 nap után elszállítják
A közúton szabálytalanul parkoló, vagyis veszteglő autókat legfeljebb 3 nap után elszállítjákJohner Images / Getty Images Hungary

A rendelet külön kitér az elhagyatott járművekre is. A meghatározás szerint így nevezhető az a veszteglő jármű, amelynek vezetője nem tartózkodik a helyszínen. Az eljárásrend ebben az esetben is hasonló, de ha a tulajdonos vagy üzembentartó megjelenik a helyszínen, az intézkedés félbeszakítását kéri, tovább akar haladni és a felmerülő költségeket megfizetni, mentesülhet járműve elszállítása alól.

A rendelet az össztömeg alapján határozza meg, hogy a jármű elszállításáért pontosan mekkora összeg számítható fel. A költségek 1800 kg / 3500 kg össztömegig az alábbiak szerint alakulnak.

  • segélyszolgálat: 39 000 / 46 800,
  • járműszállítás 2 személyig: 46 800 / 58 500
  • járműszállítás 2-5 személyig: 58 500 / 78 400,
  • személyszállítás (külön járművel): 35 100 / 35 100,
  • plusz vontatmány (utánfutó, lakókocsi, tréler): 27 300 / 31 200,
  • darus, dollys autómentés (nem gurítható jármű esetén): 78 400 / 117 000,
  • tárolás járműegységenként, szilárd burkolattal ellátott, őrzött telephelyen, naponta: 3900 forint egységesen,
  • éjszakai pótlék (20:00–06:00): plusz 25 százalék,
  • hétvége/ünnepnap/munkaszüneti nap, pótlék (0–24): plusz 25 százalék.

Árverésre kerülhet

Amennyiben az üzembentartó vagy tulajdonos személyére nem derül fény, azonosítása érdekében a közútkezelő ellenőrzi a járművet. Ha azonosítása nem jár sikerrel, honlapján tesz közzé egy feljegyzést a helyszínen készült felvételekkel együtt. Ha az illető ismertté válik, ezt követően 30 napja van a jármű visszavételére (ha az üzembetartó és a tulajdonos nem azonos, azt veszik figyelembe, hogy melyiküket érik el előbb).

Ha a tulajdonost vagy az üzembentartót nem találják, az autót árverés keretében értékesíthetik
Ha a tulajdonost vagy az üzembentartót nem találják, az autót árverés keretében értékesíthetikboonchai wedmakawand / Getty Images Hungary

A szakjogász szerint a jármű kizárólag az elszállítással és tárolással felmerült költségek megfizetését követően vehető vissza. Ha ezt az érintett nem fizeti meg,

a közútkezelő végső soron jogosult az elszállított jármű értékesítésére vagy más módon történő hasznosítására (pl. bérbeadás).

Így tehát zálogjog keletkezik a veszteglő járművön. Ha a jármű átvétele elmarad, vagy a felhívás kézbesítése sikertelen, a felszólítást meg kell ismételni. Ha ez sem vezet eredményre, a járművet végezetül közvetítő útján elárverezhetik.

Licit útján kétszer kísérlik meg értékesíteni, két eredménytelen árverés után pedig a jármű bontó-hulladékkezelőhöz kerül. 90 nap tárolási idő után erre a sorsra jutnak az azonosíthatatlan, hatósági jelzéssel nem rendelkező járművek, valamint azok is, amelyeknek üzembentartója vagy tulajdonosa nem megállapítható.

Tudtad, hogy ha az autódra kerékbilincs kerül, és ez szerinted nem volt indokolt, lehetőséged van jogorvoslatot kérni? Erről itt olvashatsz bővebben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek