Persze mosásra, szárításra és főzésre is használunk otthonainkban áramot, de szakértők szerint csak azzal, ha a világítást átgondoljuk, akár a költségek háromnegyedét is lefaraghatjuk. Ez aztán a kecsegtető ajánlat, ugye? Mutatjuk, min érdemes változtatni!
1. Olcsóbb, ha nem mindig a mennyezeti lámpa ég
Érdemes inkább a munkaterületet megvilágítanod: ha olvasol, égjen az olvasólámpa, ha gépelsz, akkor az íróasztali világítást kapcsold fel, és ha épp krumplit hámozol, nem rossz, ha van egy ledcsíkod a munkalap fölött, így nem a mennyezeti lámpa ég. Teljesen logikus, hogy a kisebb izzóval működő lámpák kevesebb áramot fogyasztanak majd, ráadásul te is jobban látod majd azt, amit csinálsz.
2. Energiatakarékos izzó, kevesebb elfogyasztott áram
Nem újdonság, mégis: sokan vannak még olyanok, akik eddig nem váltottak energiatakarékos izzókra háztartásukban. Ez most már tényleg az utolsó pillanat, érdemes a lehető legtakarékosabb izzókkal felszerelni otthonodat, mert már egy tél alatt behozhatják árukat.
3. Ne megszokásból vásárolj: watt helyett lumen
Az izzókat lumen, nem pedig watt alapján válaszd ki. A lumenérték az izzó által kibocsátott fény mennyiségét írja le, míg a watt az izzó által felhasznált villamos energia mennyiségét határozza meg. Az energiatakarékos izzók ugyanannyi lumen fényt adnak, de kevesebb wattot használnak.
4. Talán érdemes újrafestened a szobád
Tény, hogy a sötétebb felületek kevésbé verik vissza a fényt, mint a világosabbak: épp ezért
érdemes lehet világosabb vagy akár egyszerűen fehér falakra váltani, ha amúgy is tervben volt egy festés.
Ha új kanapét vagy bármilyen más nagy bútort vásárolsz, akkor is jusson eszedbe ez a szempont is a tisztíthatóság mellett.
5. A kevesebb néha itt is több
Ha vannak olyan világítótesteid, amelyekbe több izzót lehet becsavarni, érdemes inkább kevesebb, de nagyobb teljesítményű izzót becsavarni, mint sok kis teljesítményűt. Ha ezek ráadásul energiatakarékos változatok lesznek, azzal igen sokat spórolhatsz!
6. Állítsd sarokba a lámpát
Az ok nem a magas energiaár, amiért büntetésbe érdemes állítani a fényforrást, hanem az a tény, hogy sarokba helyezve két falfelületről verődik vissza fénye, így ugyanazokkal az izzókkal mégis több fényt tudsz teremteni.
7. Porold le a világítótesteket időről időre
Nem csak az allergia elkerülése miatt érdemes gyakran portalanítani, hanem azért is, mert a poros világítótest nem ad olyan éles fényt, mint a tiszta. És persze szebb látvány is így a lámpád…
Ha mindezen már túl vagy, olvasd el, hogy spórolnak még sokan mások!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés