AI pályázott helyette, amíg ő aludt, 50 állásinterjúra is behívták

állás pályázat
Olvasási idő kb. 4 perc

Bár arról álmodni sem mernénk, hogy olyan állást találjunk, ahol munka közben alhatunk, legalább a pályázatírás közben ezt már megtehetjük. Egy Reddit-felhasználó nemrégiben megosztotta tapasztalatait arról, hogyan forradalmasította álláskeresését egy általa létrehozott AI-bot segítségével.

A mesterséges intelligencia (AI) már most olyan feladatokat lát el, amelyeket korábban kizárólag emberek végeztek. A választóvonal egyre inkább elmosódik az emberi és a gépi munka között, és jogosan vetődik fel a kérdés: hol húzzuk meg a határt? Vajon eljön az idő, amikor nemcsak az álláspályázat, hanem maga a munka is teljes egészében az AI kezébe kerül?

A mesterséges intelligencia most átlépte az utolsó határt isA mesterséges intelligencia most átlépte az utolsó határt is

Olyat csinált a mesterséges intelligencia, amire eddig csak emberek voltak képesek – ez határkő lehet a gépi tanulás történetében.

Tovább olvasom

Így lehet megpályázni egy állást fáradság nélkül

Az álláspályázatokra létrehozott speciális AI-bot elemezte a jelölt adatait, áttekintette az álláshirdetéseket, egyedi önéletrajzokat és motivációs leveleket készített minden egyes pozícióra, válaszolt a toborzók specifikus kérdéseire, és automatikusan jelentkezett a meghirdetett helyekre, mindezt aközben, hogy létrehozója édesdeden aludt. Ráadásul nem is eredménytelenül: egy hónap alatt mintegy 50 állásinterjúra hívták be a férfit.

Állásokra már pályázhat helyettünk, de a kenyerünket még jó darabig nem veszi el a mesterséges intelligencia
Állásokra már pályázhat helyettünk, de a kenyerünket még jó darabig nem veszi el a mesterséges intelligenciaWestend61 / Getty Images Hungary

Ez a történet rávilágít arra, hogyan alakítja át a mesterséges intelligencia a munkaerőpiacot, különösen az álláskeresés és toborzás területén. Miközben az AI hatékonyabbá teszi a folyamatokat, felmerülnek etikai kérdések is az emberi kapcsolatok és a szakmai kommunikáció természetével kapcsolatban. A kihívás abban rejlik, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a mesterséges intelligencia nyújtotta hatékonyság és az emberi interakciók gazdagsága között, hogy a munka világa ne csak produktív, hanem mindenki számára értelmes és kielégítő legyen.

Megkérdeztük magát az AI-t is, mi erről az ő véleménye:

A mesterséges intelligencia célja, hogy segítse és támogassa az embereket, nem pedig hogy helyettük dolgozzon. Az álláskeresés automatizálása hatékonyabbá és gyorsabbá teheti a folyamatot, de az emberi döntéshozatal továbbra is kulcsfontosságú marad. A munka világa folyamatosan fejlődik, az AI csupán egy új eszköz, amelyet felelősen kell használni

– válaszolta érdeklődésünkre a ChatGPT.

Megosztja a közvéleményt az AI alkalmazása

Az ilyen technológiák alkalmazása mindazonáltal megosztja a közvéleményt. Egyesek szerint ez okos stratégia az álláskeresés megkönnyítésére, míg mások etikailag kifogásolhatónak tartják az AI ilyen jellegű használatát. Rengeteg hozzászólás érkezett a közösségi oldalon pro és kontra:

Olyan technikai szintet értek el a csalók, ami ellen már alig lehet védekezniOlyan technikai szintet értek el a csalók, ami ellen már alig lehet védekezni

A csalók kihasználják a technika fejlődésével feltáruló lehetőségeket, így a hamis tartalmak egyre profibbak és nehezebben felismerhetők.

Tovább olvasom
  • "Ez torzítja a munkaerőpiacot. Mi értelme interjúra hívni valakit, akiről azt sem tudjuk, tényleg ő írt-e bármit is?"
  • "Nem látom a problémát. Ha egy cég hagyja, hogy egy AI által generált motivációs levél meggyőzze, akkor úgyis mindegy, ki írta azt."
  • "Zseniális! Az álláskeresés eddig egy időrabló és frusztráló folyamat volt, ha az AI ezt automatizálja, az rengeteg embernek segíthet!"
  • "Ezzel megint csak azok járnak jól, akik értenek a technológiához. Mi lesz azokkal, akik nem tudnak AI-t programozni?" 

Annyi bizonyos, hogy a mesterséges intelligencia szerepe a munkaerőpiacon egyre növekszik, és valószínűleg egyre inkább jelentős hatással lesz a jövőbeli álláskeresési és toborzási folyamatokra.

Ugyanakkor az AI-jal kapcsolatos fenntartások is egyre gyarapodnak. Ezekről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

Előítéletes, rasszista, és nem mond igazat: az AI tényleg olyan lett, mint miElőítéletes, rasszista, és nem mond igazat: az AI tényleg olyan lett, mint mi

Az AI mindenben lemásol minket, és a mi értékrendünket veszi alapul.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek