Idén kevesebb jó minőségű búza termett Magyarországon, emiatt előfordulhat, hogy a felhasználó iparágak egymással versenyeznek majd a készletekért. Ráadásul Németországban szintén nem lett jó a búza idén, ami szintén kihat a hazai árakra, miután az exportkereslet is fokozódik – számol be az Agrárszektor.hu
Harc van a jó alapanyagért, biztosan lesz áremelés
„Idén hozzávetőleg ötmillió tonna búza terem Magyarországon, ebből viszont alig 15 százaléknyi az, ami minden további nélkül alkalmas malmi őrlésre, humán fogyasztásra. Mindez azt jelenti, hogy nagyjából 750 ezer tonnányi búza termett idén, amely minden további nélkül jó sütőipari értékű” – mondta Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A szakértő hozzátette: a fent említett mennyiséghez további 15 százalék jön, amely kommersz búzaként, de még malomban felhasználható. Összesen tehát az elnök szerint legfeljebb 1,5 millió tonnányi a kielégítő minőségű búza Magyarországon. Ugyanakkor figyelembe venni, hogy
ezért a mennyiségért három jelentős piaci csoportosulás versenyez: a malomipar, a takarmányipar és a kereskedők, akik elsősorban exportra adnák el a gabonát.
Lakatos Zoltán kifejtette: a takarmányipar igénye hozzávetőleg 1,3 millió tonnát tesz ki, a malomiparnak nagyjából 1,1 millió tonnára van szüksége. Ráadásul Németországban szintén nem lett jó a búza idén, ezért várhatóan az ottani szereplők is igyekeznek megvenni minden olyan jó minőségű tételt, ami a piacon rendelkezésre áll – ez fokozott exportkeresletet jelenthet idehaza is. Lakatos Zoltán úgy fogalmazott:
„Nem tudom, hogy Magyarországon honnan lehetne összekaparni azt a mennyiségű búzát a malomipar, amiből tudja biztosítani a kellő mennyiségű lisztet, amire a sütőiparnak szüksége van. Itt most nagy harc van azért, hogy a jó búza kihez tud majd kerülni.”
A korábbi készletekből még vannak, de augusztus második felétől árakat kell emelniük a malmoknak is. Ráadásul a sütőiparnak sok más költsége van, a liszt áránál lényegesen nagyobb súllyal esik latba az energia és a munkaerő költsége. Noha a búza az alapvető alapanyag a legtöbb pékáruhoz, az ebből származó költségek a kenyerek és zsemlék árában csupán 15-20 százalékot képviselnek, így remélhetőleg a fogyasztók kevéssé érzik majd meg az áremelést.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés