Ezeket a tárgyakat károsítja a víz
A víz univerzális megoldás a szennyeződések és a foltok eltávolítására, de vannak esetek, amikor többet árt, mint amennyit segít, mivel foltokat hagyhat maga után, vagy akár maradandó károsodást is okozhat. Lássuk, hogy melyek azok a dolgok, amelyeknek tisztításához más megközelítést kell keresni.
1. Keményfa és laminált padló
Ha eláztatod a keményfa vagy a laminált padlót, a víz beszivároghat a fába, és kikezdheti a tömítőanyagát. A padló így eldeformálódhat és elszíneződhet, ami komoly kiadásokkal járhat. A szakemberek ezért azt ajánlják, hogy tisztításukhoz mindig erre a célra szánt tisztítószereket használj.
Ha mégis vízzel mosnál fel, ügyel rá, hogy a padlófelület éppen csak nedves legyen.
Ugyanez a szabály érvényes a fabútorokra is, amelyeket mikroszálas törlőkendővel és minőségi bútorfényező termékekkel érdemes megtisztítanod.
2. Gázfőzőlapok
A gáztűzhely égőfejei rendkívül érzékenyek a vízre, ezért ha nedvességet kapnak, előfordulhat, hogy nem kapcsolnak be, sőt nem lehet kizárni végleges károsodásuk esélyét sem.
A gáztűzhely tisztításakor ezért ne közvetlenül az égőket vedd célba, hanem enyhén nedvesítsd be egy tiszta ruhát, majd azzal töröld tisztára őket. Az elektromos főzőlapok szintén kényesek a tisztítás módjára, ezért mielőtt munkához látnál, feltétlenül olvasd el a gyártói útmutatót.
3. Ezüst és sárgaréz
Legyen szó ezüst ékszerekről, evőeszközökről vagy sárgaréz dísztárgyakról, mindegyikre igaz, hogy nem szabad vízzel tisztítani őket. Ezzel ugyanis eltávolíthatod a felületüket védő lakkréteget.
Ha vízzel próbálod eltüntetni foltjaikat, az még több foltot eredményezhet.
Amennyiben szeretnéd visszaállítani ezüst- és réztárgyaid régi fényeit, itt van néhány hasznos tipp, ami valóban segíthet.
4. Számítógép- és mobilképernyők
A különféle kütyük képernyőit, illetve úgy általában az elektromos eszközöket – beleértve a televíziókat, a távirányítókat és a jattékkonzolokat – rossz ötlet vízzel tisztítani, mert ez károsíthatja a belsejükben lévő érzékeny alkatrészeket.
Ha el akarod kerülni a meghibásodást, a porszemcsék és szennyeződések eltávolításához mikroszálas törlőkendőt használj, vagy szerezz be egy kifejezetten a képernyőkhöz szánt tisztítószert (de soha ne spricceld közvetlenül a kijelzőre).
5. Selyem
A selyem vízzel történő tisztítása vízfoltok megjelenéséhez, az anyag zsugorodásához és tartós elszíneződéshez vezethet. Ezért elengedhetetlen, hogy kedvenc selyeminged vagy -lepedőd tisztítása előtt alaposan tanulmányozd a mosási útmutatót. A szakemberek azt javasolják, hogy a selyemhez kifejezetten kényes anyagokhoz való kímélő szappant használj, de először próbáld ki egy kevésbé feltűnő ponton, hogy biztosan nem okoz-e károsodást. Ha nem akarsz kísérletezni, egy vegytisztító felkeresése a legbiztosabb megoldás.
6. Bársony és velúr
A bársony és a velúr ugyancsak érzékeny a vízre, ami foltokat hagyhat maga után, és összehúzhatja anyagukat. A felületi szennyeződések eltávolításához ezért tanácsos puha kefét és speciális tisztítószert használnod.
7. Márvány és kő munkalapok
A márvány és a kő porózus szerkezetű, ami azt jelenti, hogy a víz károsíthatja felületüket és tömítőanyagukat, ezáltal érzékenyebbek lesznek a foltokra és karcolásokra, illetve elveszíthetik fényüket.
Ennek elkerülése végett az ilyen munkalapok tisztítását puha mikroszálas törlőkendővel és kímélő tisztítószerrel vagy mosogatószerrel végezd.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés