Ekkora veszélyt jelenthet a műanyag ételesdobozod

GettyImages-803050594
Olvasási idő kb. 4 perc

Korán reggel talán te is sebtében teszed az előző esti ebéd maradékát egy ételesdobozba, hogy elvidd a munkahelyedre, és műanyag uzsonnásdobozba csomagolod a harapnivalót a gyerekeidnek az iskolába. Ha nem megfelelően tisztítod, mindannyian veszélyben vagytok.

Biztos te is észrevetted, hogy az ételhordó dobozok műanyag felületét mintha nehezebb lenne megtisztítani. Főleg, ha levest vagy főzeléket teszel bele; sokszor átveszi az étel szagát és az olajat, zsírt is nehéz róla letakarítani. Ezek a látható szennyeződések, ám ennél sokkal nagyobb bajt okozhatnak, amelyek nem láthatóak. 

Az uzsonnásdoboz betegségek tárháza 

Az egyik angol lakberendezési magazin online oldala közölte annak a vizsgálatnak az eredményét, amelyben uzsonnásdobozokat és ételhordókat vettek górcső alá. Talán ha a saját szemünkkel látnánk, micsoda baktériumtenyészet lehet egy nem megfelelően megtisztított műanyag dobozban, biztosan jobban odafigyelnénk, és reggel nemcsak az előző napi szendvics morzsáit ráznánk ki belőle, vagy esetleg egy nedves ruhával áttörölnénk, de minden használat után alaposan el is mosnánk, sőt, le is fertőtlenítenénk.

A vizsgálat szerint ugyanis az ételtartók közel háromnegyede, 73 százaléka nagy számban tartalmazott az emberi egészségre káros baktériumokat.

Azt is megállapították, hogy ha nem tisztítjuk ki rendszeresen és alaposan a műanyag tartókat, a penészgomba megtelepedhet rajta, melynek spórái súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. A legenyhébb, hogy viszkethet a szemünk, de akár asztmát és migrént is előidézhet, vagy olyan súlyos tüdőbetegséget, amely az immunrendszert gyengíti. 

Nem elég az uzsonnásdobozból kirázni a morzsákat, el is kell mosni
Nem elég az uzsonnásdobozból kirázni a morzsákat, el is kell mosniRgStudio / Getty Images Hungary

Vécélehúzóról az ételesdobozba? 

A kutatók olyan baktériumokat is felfedeztek az ételhordó dobozokban, amelyek csak az emberi szervezetben találhatóak meg, ám az ételre kerülve akár súlyos ételmérgezést is okozhatnak. A tanulmány arra is felhívta a figyelmet, hogy ezek jó eséllyel olyan, sokak által használt tárgyakról jutottak az ételbe, mint az ajtókilincsek, a vécélehúzó, a konyhai használati tárgyak – például a munkahelyi közös konyhából –, vagy az íróasztal és az azon lévő eszközök, például a billentyűzet. 

A kilincsen található baktériumok is feltűntek a dobozokban
A kilincsen található baktériumok is feltűntek a dobozokbanPeter Cade / Getty Images Hungary

„A nem élelmiszer útján terjedő baktériumok nagy mennyisége azt sugallja, hogy nem mosunk kezet, mielőtt az ételt elcsomagoljuk, vagy éppen elővesszük a dobozt délben, és jóízűen megesszük az ebédünket – mondja Laurence Smith, a vizsgálatot végző cég kereskedelmi igazgatója. Ugyanakkor, ez azt is mutatja, hogy nem tisztítjuk a dobozokat megfelelően, ami lehetővé teszi a penészgombák spóráinak szétszóródását és a baktériumok terjedését. Lehet, hogy a doboz egészen tisztának tűnik, de valójában láthatatlan létformák tenyésznek rajta, amelyekkel nem jó kapcsolatba kerülni.”

Nem elég egy papírtörlő

A kutatás szerzői összegyűjtöttek néhány alapszabályt, amellyel elkerülhetjük a súlyos fertőzéseket. Egyrészt minden alkalommal, mielőtt a dobozhoz nyúlunk – akár beletesszük a kész ételt, vagy kivesszük jól megérdemelt ebédünket –, mossunk kezet.

Erre mindenképpen figyelmeztessük iskoláskorú gyermekeinket is, akik általában műanyag dobozban viszik magukkal a tízórait.

Esténként alaposan tisztítsuk meg a dobozt; így nem adunk lehetőséget a baktériumoknak és a penésznek, hogy megtelepedhessenek rajta. Ha nem szeretnél vegyszert alkalmazni, ecet és víz oldatát használd, hogy a baktériumok se éljék túl a tisztítást, és neked se kelljen aggódnod.

Az ecet ezúttal is jó szolgálatot tehet
Az ecet ezúttal is jó szolgálatot tehetYulia Panova / Getty Images Hungary

Az ecetes vizet mindig alaposan öblítsd le, hogy ne párologjon hetekig a dobozból. Abban az esetben, ha a műanyag tartó átvette az ételed szagát – vagy ne adj' isten, a téli szünet végén tűnik fel, hogy az iskolatáskában rejtőzik, egy penészesedő szendviccsel –, miután alaposan kitisztítottad, tegyél bele szódabikarbónát, és alig egy nap alatt elnyeli a szagokat. Ugyanakkor, a doboz tisztítására nem alkalmas az egyszerű konyhai törlő vagy konyharuha, mert ezzel csak megbolygatod a baktériumokat, de nem távolítod el a szennyeződést, illetve mindig nézd meg a használati utasítást, és ha nem lehetséges, ne mosd mosogatógépben az ételesdobozokat.

Ha az egész lakásban rád leselkedő veszélyek ellen szeretnél tippeket kapni, ne habozz elolvasni az alábbi cikkünket:

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek