Lássuk be, a folttisztítás egy nőnek sem a kedvenc időtöltése, de a ruhákból viszonylag könnyen el lehet távolítani a szennyeződéseket (ha másként nem, ecetes ollóval). Ám kevés bosszantóbb dolog van annál, amikor a kedvenc szőnyegünkön éktelenkedik egy hatalmas folt. Mert egy „kedves vendég” sáros cipővel sétált rajta, vagy valaki véletlenül ráborított egy pohár vörösbort, esetleg a gyerekek ejtettek rá csokit, amit megpróbáltak kiszedni, és így jól elkenték benne. Ráadásul van egy nagyon érdekes törvényszerűség, amiről az állattartók rendre megbizonyosodhatnak otthonukban: minél világosabb egy szőnyeg, annál jobban vonzza a kutyát, macskát, nyulat, hogy hemperegjen rajta.
Ezeket a trükköket bátran bevethetjük a foltok ellen
Bár a különféle foltok eltávolítása a szőnyegből nagyjából hasonló módon történik – itassuk fel a kiömlött folyadékot, fújjunk rá szőnyegtisztító szert, öblítsük le, szárítsuk meg, majd porszívózzuk át a szőnyeget –, de egyrészt ez időigényes folyamat, másrészt nem mindig sikerül a makacsabb szennyeződéseket eltávolítani. Ilyenkor jön a lakásátrendezéses technika (ami mindig beválik): helyezzünk a foltra egy odaillő, nem túl hangsúlyos, de megfelelő fedést biztosító bútordarabot.
Azonban mielőtt bevetjük a bútoros megoldást, érdemes próbálkozni más trükkökkel is. Vannak olyan hatékony módszerek, amelyeket már szüleink és nagyszüleink is sikerrel alkalmaztak, így szinte biztosra mehetünk.
Íme, 4 valóban hatásos szőnyegfolttisztítási trükk:
Fontos, hogy gyorsan intézkedjünk, és rögtön kezdjük el a borfoltot kiszedni, mielőtt beissza magát a szőnyegbe. Friss borfoltok esetén a szódabikarbóna segíthet, erős, beivódott foltok esetén mosogatószer és fehér ecet keverékével próbálkozhatunk.
Friss borfolt kezelése: A kiömlött italt azonnal töröljük fel egy mikroszálas kendővel, hogy felszívjuk a nedvességet, mielőtt megköt. Majd öntsünk szódabikarbónát a foltra, kicsit hagyjuk rajta, majd ismét itassuk fel. Szükség szerint ismételjük meg ezt a folyamatot, majd töröljük szárazra a szőnyeget. Szódabikarbóna segítségével a zsírfoltokat is kiszedhetjük a szőnyegből.
Régebbi, beszáradt borfolt kezelése: Keverjünk el 2 pohár vízben 1 evőkanál mosogatószert és 1 evőkanál fehér ecetet. Mártsunk egy mikroszálas kendőt az oldatba, és töröljük át vele a foltot jó alaposan. Majd tiszta vízzel töröljük le a keveréket a szőnyegről, és hagyjuk megszáradni.
2. Csokifoltok kiszedése
Az eljárás módja ez esetben is attól függ, hogy friss vagy beszáradt foltról van szó. Friss csokoládéfoltok esetén először mikroszálas kendővel töröljük le az édességet a szőnyegről, majd oldjunk fel 1 evőkanál mosogatószert 2 csésze vízben. Mártsuk a mikroszálas kendőt az oldatba, és mossuk ki vele a foltot. Végül vízzel öblítsük le a keveréket a szőnyegről. Ugyanez az eljárás a sárfoltokra is hatékony lehet.
Beszáradt csokifoltok esetén először egy kanállal vagy kenőkéssel próbáljuk meg a szőnyeg szálaiból kiszedni a beragadt csokit. Majd keverjünk össze vizet fehér ecettel, és az előbbiekhez hasonlóan mártsunk egy törlőkendőt az oldatba, majd próbáljuk meg kiszedni vele a foltot a szőnyegből.
3. Kávéfoltok eltávolítása
Kivel ne fordult volna elő legalább egyszer életében, hogy a reggeli kávéját véletlenül a szőnyegre öntötte? A frissítő italért és a szőnyegért egyaránt kár, ráadásul a dolog hátulütője, hogy kávé hiányában gyakorlatilag félálomban kell nekiállnunk a szőnyegtisztításnak. De nem kell aggódni, 1 evőkanál mosogatószer, 1 evőkanál fehér ecet és 2 csésze víz összekeverésével szuperhatékony folttisztítót készíthetünk. Mosogatószer helyett enzimes mosószert is használhatunk, ami kiválóan eltávolítja a mélyebbre jutó szennyeződéseket is. A tisztítási folyamat ugyanaz, mint a fentiekben.
4. Gyertyaviasz felszedése
Egy gyertyafényes vacsora vagy beszélgetés otthon igen romantikus program lehet, de tuti biztos, hogy másnap az étkezőasztalról és rosszabb esetben a szőnyegből is kapargathatjuk ki a viaszfoltokat. A következő módszerrel próbáljuk meg eltávolítani.
Először kaparjunk fel amennyit csak tudunk a kicsöpögött viaszból egy kanállal vagy kenőkéssel. Majd tegyünk egy vékony törlőkendőt a viaszfoltra. Ezután alacsony hőfokra állítva melegítsünk fel egy vasalót és helyezzük a kendő tetejére, majd pár másodpercig tartsuk rajta. A viasz hozzá fog ragadni a ruhához, ami segíthet az eltávolításában.
A másik módszer, hogy egy zacskó jégkockát teszünk a kicsöpögött viaszra, majd amikor megszilárdul és fagyos lesz, könnyebben fel tudjuk szedni. A maradék foltot alkoholba mártott puha törlőruhával távolíthatjuk el.
Ez a tárgy gombás és bakteriális fertőzések melegágya lehet, mégsem tisztítod rendszeresen. Cikkünkre kattintva megtudhatod, melyik ez a tárgy és hogyan tarthatod tisztán.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés