A kutatások azt mutatják, hogy létezik néhány természetes megoldás, amelyik legalább olyan eredményes a vérszívók visszaverésében, mint a bolti szúnyogriasztók. Ez jó hír lehet mindazok számára, akik kerülni akarják a vegyszerek használatát, ami különösen fontos lehet a gyermekeknél és a várandós kismamáknál. Lássuk tehát, hogy a tudomány szerint melyek a leghatékonyabb természetes szúnyogriasztók.
1. Citromos eukaliptuszolaj
Az 1940-es évek óta alkalmazott citromos eukaliptuszolaj az egyik legismertebb természetes rovarriasztó, amely gyakran visszaköszön a szúnyogriasztók összetevői között is. Nem véletlenül: egy 2014-es kutatás szerint 3 órán át 95 százalékos védelmet nyújt.
Felhasználási tipp:
Keverj össze egy rész citromos eukaliptuszolajat 10 rész napraforgóolajjal (figyelem, a Floridai Egyetem kutatói arra figyelmeztetnek, hogy az oldatot nem ajánlott 3 év alatti gyermekeknél használni!)
2. Levendula
A levendulában lévő olajok taszítják a felnőtt szúnyogokat, ráadásul fájdalomcsillapító, gombaellenes és fertőtlenítő tulajdonságokkal bírnak, ami azt jelenti, hogy nemcsak a csípések megelőzésében segíthetnek, hanem meg is nyugtatják a bőrt.
Felhasználási tipp:
Zúzd össze a levendula virágát, majd az így kinyert olajjal kend be a csípések szempontjából legsebezhetőbb bőrfelületeket, így a boka és a lábszár környékét.
3. Fahéjolaj
A fahéj nem csupán fűszerként kiváló, egy tajvani tanulmány szerint amellett, hogy olaja elpusztítja a szúnyogok tojásait, elriasztja a felnőtt példányokat is.
Felhasználási tipp:
Keverj el negyed teáskanálnyi (vagy 24 csepp) fahéjolajat 1 deci vízben, majd egy szórófejes flakonba töltve spricceld rá a bőrödre vagy a ruhádra. Ennél magasabb koncentrációban azonban ne használd, mert irritáló hatású lehet.
4. Kakukkfűolaj
A kakukkfűolaj szintén kiváló megoldás a szúnyogok távol tartásárára – főleg, ami a maláriát terjesztő fajokat illeti. Egy 2002-es kísérlet alapján 5 százalékos oldatától 91 százalékos védelmet várhatsz. A növény jó szolgálatot tehet a szabadtéri sütögetések alkalmával is. Egy kutatás szerint a kakukkfű leveleinek elégetése 85 százalékos védelmet adhat a szúnyogokkal szemben.
Felhasználási tipp:
Adj 4 csepp kakukkfűolajat egy teáskanálnyi olívaolajhoz, vagy ha permetezni akarod, akkor 5 csepp kakukkfűolajat 5 deci vízhez.
5. Macskamentaolaj
A mentafélék családjába tartozó macskamenta mágnesként vonzza a macskákat, a szúnyogokra viszont éppen ellenkezőleg hat. Olyannyira, hogy az Iowa Állami Egyetem kutatói úgy találták, szúnyogriasztóként alkalmazva a bolti termékekhez képest akár tízszer hatékonyabb lehet.
6. Szójababolaj
A Floridai Egyetem Orvosi Entomológiai Laboratóriuma szerint a szójababolajalapú készítmények hosszan tartó védelmet nyújthatnak a szúnyogok ellen.
Felhasználási tipp:
Keverj hozzá egy kevés citromfűolajat, hogy még jobb eredményt érj el.
7. Citronella
A citronellából előállított esszenciális illóolaj természetes szúnyogriasztóként működik, így megtalálható számos gyógynövényalapú termékben is. Egy 2011-es kutatás szerint ugyanakkor megfelelő összetételére kényesen kell ügyelni, különben gyorsan elpárologhat, így használója könnyen védelem nélkül maradhat. Előfordul gyertya formában is, amely kültéri körülmények között 50 százalékos védelmet kínál.
8. Teafaolaj
A jellemzően Ausztráliából származó esszenciális teafaolaj elsősorban antiszeptikus, antimikrobiális és gyulladásgátló tulajdonságairól ismert, de a tanulmányok azt bizonyítják, hogy rovarriasztóként is megállja a helyét.
9. Geraniol
A növényi olajokból, például citronellából, citromfűből és rózsából kivont geraniol egyfajta alkohol, amellyel általában illat- és ízesítőanyagként, illetve szúnyogriasztók összetevőjeként lehet találkozni. Az utóbbi formában 2-4 órán át fejti ki hatását. Érzékeny bőr esetén viszont nem a legjobb megoldás, mert irritációt okozhat.
10. Neemolaj
A trópusi neemfából kiválasztott neemolaj szúnyogriasztó képességeiről már jobban megoszlanak vélemények. Egy 2015-ös tanulmány arra jutott, hogy egy 3 órás időszak alatt nagyjából 70 százalékos védelmet nyújthat.
Felhasználási tipp:
A neemolaj irritálhatja a bőrt, ezért 50-100 milliliteres mennyiségben, vízben, olajban vagy krémben hígítva érdemes alkalmazni. A célnak leginkább a hidegen sajtolt, extraszűz neemolaj felel meg.
Az esszenciális illóolajok veszélyei
Ha a szúnyogok ellen esszenciális illóolajokat szeretnél használni, azokat soha ne vidd fel közvetlenül a bőrödre, és mindig hígítsd fel valamilyen hordozóolajban.
Az ideális arány 3-5 csepp illóolaj 30 milliliter hordozóolajban eloszlatva.
Amennyiben olyan helyre utaznál, ahol a szúnyogok veszélyes betegségeket, például maláriát, a sárgalázat vagy Zika-vírust terjesztenek, ne kezdj kísérletezni. Az orvosok azt tanácsolják, hogy ez esetben a kockázatok csökkentése végett valamilyen vegyi alapú szúnyogriasztót használj.
A veszélyek között meg kell említeni azt is, hogy az illóolajok egyes hatóanyagai allergiás reakciókat válhatnak ki. Éppen ezért, amikor egy új anyagot próbálsz ki, először egy kisebb bőrfelületen teszteld, hogy néhány órán belül jelentkezik-e csalánkiütés vagy égető érzés, ami allergiára utalhat. Kéne pár tipp a szúnyogcsípések kezeléséhez is? Akkor olvasd el az alábbi cikkünket:
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés