Miközben a gyártók korábban szinte csak a vastag, gumitömítésekkel ellátott strapamobilokat látták el vízállósággal, addig a modern készülékeknél általános normává vált a nedvesség elleni védelem. A vízállóságnak azonban különböző fokozatai vannak. Lehet, hogy az egyik mobil kibírja, hogy véletlenül a vécébe ejted, de egy másik legfeljebb azzal tud megbirkózni, ha véletlenül ráöntöd az italodat – vagy azzal sem. Ezért is érdemes megismerkedned telefonod IP-védettségi besorolásával, amely megmutatja a környezeti behatások elleni védettségi szintjét.
Ezt jelentik a különféle besorolások
Ha alaposan megnézed a telefonod leírását vagy csomagolását, akkor vízállósága mellett egy kódra lehetsz figyelmes, mint például „IP67”, „IP68” vagy „IPX8”. Az IP-besorolást Magyarországon az MSZ EN 60529:2015 „Villamos gyártmányok burkolatai által nyújtott védettségi fokozatok (IP-kód) (IEC 60529:1989)”, nemzetközileg pedig az IEC 60529:1989 szabvány írja le.
A kód első számjegye a szilárd anyagok (a gyakorlatban leginkább homok és por) behatolása elleni védelem mértékét jelöli. Minél magasabb a szám a 0 és 6 közötti skálán, a telefon annál magasabb szintű védelmet nyújt. Ennek megfelelően 6-os érték mellett a készülék teljes mértékben védett a por ellen. A nedvesség vagy folyadék behatolása elleni védelmet a második szám jelzi. A skála itt 0-tól 8-ig terjed, és az értékek az alábbi jelentéssel bírnak:
- Függőlegesen cseppenő víz ellen védett (pl. kicsapódó víz).
- Fröccsenő víz ellen védett (függőlegestől max. 15 fokban).
- Fröccsenő víz ellen védett (függőlegestől max. 60 fokban).
- Fröccsenő víz ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett).
- Kisnyomású vízsugár ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett).
- Erős vízsugár és vízbe merítés ellen védett (rövid ideig tartó merülés, nem károsító mértékű szivárgás megengedett).
- Vízbe merülés ellen védett korlátozott ideig (0,15–1 m között 30 percig).
- Víz alatt folyamatosan használható (egyedileg a gyártó által meghatározott értékek szerint, általában 1 és 3 méter közötti mélységben 30 percig).
A kódban a számok mellett kiegészítő betűk is lehetnek. A „K” például azt jelenti, hogy a készülék a magas nyomásnak is ellenáll. Egyes kódokban a számot egy „X” helyettesítheti (pl. IPX8), ami szintén fontos információt hordoz. Ez arra utal, hogy a gyártó nem közölt pontos vizsgálati adatokat készüléke ellenállóságával kapcsolatban.
Ettől még a mobil bizonyos mértékig ellenállhat a víznek, ám hivatalos minősítéssel nem rendelkezik.
A szabvány sem minden
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy még két azonos besorolással rendelkező telefon sem feltétlenül ugyanolyan mértékben vízálló. Az iPhone 16 Pro és a Galaxy S24 Ultra például hiába teljesíti egyaránt az IP68 szabványt, az előbbi 30 percig és 6 méteres mélységig, az utóbbi viszont 30 percig, de csak 1,5 méteres mélységig vízálló. Bár azt gondolnád, hogy egy 6 méterig vízálló telefonnal a zsebedben nyugodtan fejest ugorhatsz egy medencébe, ezt sem lehet készpénznek venni.
A magyarázat abban keresendő, hogy az IP-besorolást ellenőrzött körülmények között, mozdulatlan vízben tesztelik. Ha azonban mozgatod a telefont a vízben, az megnövelheti a víznyomást. Így pedig nagyobb a valószínűsége annak, hogy a víz bejut a mobil belsejébe, ott helyrehozhatatlan károkat okozva.
Fontos megjegyezni azt is, hogy a teszteket édesvízi körülmények között végzik. Egy medencében ugyanakkor jellemzően különféle vegyszerek – köztük klór – találhatók, ami hatással lehet a telefon védelmére. Ez fokozottan érvényes a sós vízre, mely számos problémát okozhat, beleértve a töltőcsatlakozó fémrészeinek károsodását. A szakemberek mindezek fényében azt mondják, hogy még ha a telefonod a legmagasabb, IP68-as besorolással rendelkezik is,
ezt a funkciót jobb vészhelyzeti megoldásként kezelni.
Vagyis, ha nem muszáj, ne kockáztass, és feleslegesen ne merítsd alá a mobilod a vízbe. Gondolj rá inkább egyfajta extra védelmi vonalként, ami kihúzhat a csávából, ha kiöntesz valamit, vagy fel kell venned egy hívást az esőben.
Ha nincs kódja, a telefonod hivatalosan nem vízálló
Mint az a fentiekből már sejthető, a gyártóknak szigorú teszteket kell teljesíteniük ahhoz, hogy IP-besorolással láthassák el terméküket. Ezek igen időigényesek és költségesek tudnak lenni, ezért előfordulhat, hogy egyes cégek nem akarnak erre a célra komolyabb erőforrásokat áldozni. Ilyenkor láthatod azt, hogy egy telefon vízlepergetőként, vagy esetleg vízállóként hirdetik, de a besorolására vonatkozó kód nélkül. Noha van rá némi esély, hogy így is túlélnek egy balesetet, nem érdemes vállalnod a rizikót: kezeld úgy azokat, mintha egyáltalán nem lennének vízállók.
Tudtad, hogy a mobilozás a bőrödre is hatással lehet? Erről itt olvashatsz bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés