A szakértő által összeállított lista neked is segíthet, hogy ne kövesd el azokat a tipikus hibákat, amelyek észrevétlenül komoly károkat okozhatnak az autódban, vagy veszélyessé tehetik a közlekedést.
1. Nem takarítod le a havat az autóról
Ennek nyilvánvalónak kéne lennie, mégis vannak, akik hajlamosak elmulasztani. Ha nem takarítod le a havat az autó külsejéről, az balesetveszélyes helyzetet teremthet. Ugyanez érvényes a párás szélvédőre is, ami korlátozhatja a szabad kilátást.
2. Nem töltöd után a szélvédőmosó folyadékot
A csapadékos időjárási viszonyok miatt ebben az időszakban különösen fontos időben gondoskodni a szélvédőmosó folyadék utánpótlásáról. De nem akármilyenről: ha nem akarod, hogy megfagyjon, téli keveréket használj!
3. Álló helyzetben járatod a motort
Az autó gyorsabban felmelegszik menet közben, mint alapjáraton, így ez csak pénzkidobás. Megfagysz, amikor reggel beülsz az autóba? Itt van néhány tipp, ami valóban segíthet.
4. Jeges szélvédővel indulsz útnak
A szélvédő jégtelenítése elengedhetetlen a biztonságos közlekedéshez. Nem mindegy azonban, hogy mivel csinálod. A szakemberek azt javasolják, soha ne használj meleg vizet a jég felolvasztásához, mert a hirtelen hőmérséklet-változás repedéseket hagyhat maga után.
A legegyszerűbb, ha bekapcsolod a klíma leolvasztó funkcióját, közben pedig rádolgozol egy jégkaparóval.
5. Nem készülsz fel arra, hogy befagyhat a zár
A befagyott zárakat és kilincseket legalább olyan rossz ötlet meleg vízzel locsolni, mint a szélvédőt, mert károsíthatja a belső mechanizmusokat. Erre a célra a jégoldó spray a legalkalmasabb, de vészmegoldásként akár egy hajszárító is megteszi.
6. Felhajtva hagyod az ablaktörlő lapátokat
Csábítónak tűnhet a gondolat, hogy a szélvédő könnyebb tisztíthatósága érdekében reggelig felhajtva hagyd az ablaktörlő lapátokat, ám ennek is megvannak a maga veszélyei. Nem csak tapadásukat csökkenti, ha visszacsapódhatnak, akár meg is repedhet a szélvédő.
7. Nem foglalkozol a keréknyomással
Az alacsony hőmérséklet hatására csökkenhet a gumiabroncsokban a nyomás. A téli időszakban ezért érdemes azt 0,2 barral megnövelni.
8. Hagyod kifogyni az üzemanyagot
Ha legalább fél tank benzinnel közlekedsz, azzal féken tarthatod a tankban a páralecsapódást. Ez azért is lényeges, mert extrém körülmények között a nedvesség megfagyhat, ami akadályozhatja az üzemanyag motorba jutását. A probléma leginkább a dízelautókat érinti.
9. Azt hiszed, télen nem kell autót mosni
Ha a hó és a latyak miatt az utakon szétszórt só az autóra kerül, az károsíthatja a fényezést. Éppen ezért télen sem szabad elhanyagolni a kocsi külső tisztítását. Még jobb, ha előre gondolkodsz. A téli szezon előtt elvégzett viaszos kezelés segíthet megvédeni a fényezést a sótól, a vegyszerektől és a rozsdától.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés