Már az elején érdemes tisztázni, hogy a szójatej valójában nem tej. „Hivatalosan szójaitalnak nevezik, ez szerepel a csomagolásán is. A szójatej kifejezés azért terjedhetett el a köznyelvben, mert a terméket a tej alternatívájaként tartják” – mondta el a Dívány kérdésére Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője.
Hogyan készül a szójatej?
A szakember szerint a szójaital szójababból készül. A gyártás során az alapanyagot előbb beáztatják, aztán pépesítik, melegítik, majd préseléssel kinyerik belőle a levét, és átszűrik. Amennyiben ízesített termékről van szó, ekkor adják hozzá az ízesítőanyagot, végül pedig 100 Celsius-fok feletti hőmérsékleten hőkezelik.
„Az úgynevezett sterilezés után a szójaitalt fertőződésmentes körülmények között töltik a csomagolásba. Ez a szaknyelvben asszeptikus töltésnek nevezett eljárás arra szolgál, hogy a termék hosszabb ideig eltartható legyen hűtés nélkül is (de felbontása után már hűtést igényel).”
Kinek érdemes fogyasztania?
Miközben a hagyományos tej állati eredetű, addig a szójaital növényi alapú, és mivel nem tejből készül, nem tartalmaz tejcukrot sem, így laktózérzékenységben szenvedők is fogyaszthatják. „Önmagában ezért azonban nem feltétlenül kell lemondani a tejről, hiszen léteznek laktózmentes termékek is. Jóval ritkábban fordul elő, hogy valaki a tejfehérjére, vagyis a kazeinre allergiás. Ilyen esetben a tej fogyasztása valóban veszélyes lehet, ezért a növényi italok jelenthetik az egyetlen alternatívát” – magyarázta a szakember.
Traszkovics Zsolt hozzátette, fontos tudni, hogy bár a szójának magas a fehérjetartalma, és tápanyagokban gazdag, „a tej vitathatatlan előnye, hogy teljes értékű fehérjéket, azaz a szervezet számára nélkülözhetetlen esszenciális aminosavakat tartalmaz. A szója egyes összetevői ráadásul rontják bizonyos ásványi anyagok felszívódását.
Ha valakinek nincsenek olyan egészségügyi problémái, amelyek ellenjavallttá teszik a tejfogyasztást, én inkább a hagyományos változatát javasolnám.”
Fontos tisztában lenni azzal is, hogy a tejfehérjéhez hasonlóan a szója is allergénnek minősül, ezért fehérjéi allergiás tüneteket válthatnak ki. „Ebben az esetben természetesen szigorúan tilos a szójakészítmények fogyasztása.”
Tényleg kevesebb vitamin van benne?
Az élelmiszermérnök megerősítette: a szójaital vitamin- és ásványianyag-tartalma elmarad a hagyományos tejétől. „A terméket ezért – ha nem is minden esetben, de – utólag dúsítják. Ilyenkor olyan vitaminokat és ásványi anyagokat, például kalciumot, B12-, D- és E-vitamint adnak hozzá, amelyek a tejben természetes formában is megtalálhatók.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés