A 12-12-12 módszer segít úrrá lenni az otthoni rendetlenségen

Szénási Pál
GettyImages-1387289086
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha tavasz, akkor tavaszi nagytakarítás és lomtalanítás. De idő sajnos egyre kevésebb áll a rendelkezésünkre, és ha lenne pár szabad percünk, akkor sem holmi rendrakással vagy takarítással töltenénk. Remélem, nem csak én vagyok a lomtalanítással úgy, hogy szívem szerint minden felesleges holmit egy nagy kupacra hordanék össze, lelocsolnék valamilyen éghető anyaggal, és elhamvasztanám. De persze kulturált emberek vagyunk, és védjük a környezetet is. Meg azért van ennél jobb módszer.

Kissé rendetlen fickó vagyok (na jó, ez nálam egy életszemlélet is, csak szabadon használom a rendelkezésre álló teret, és megengedem a zoknijaimnak, hogy extrém helyeken várják sorsuk beteljesedését). Ezért enyhe kárörömmel fogadtam a hírt, hogy Marie Kondo, a japán influenszer és szervezési tanácsadó, a rendrakás aranykoszorús mestere feladta elveit, és szédületes szemléletváltáson keresztülmenve megengedje magának és a vele egy háztartásban élőknek, hogy rendetlenség legyen otthon. Ezáltal ugyanis időt takarítanak meg, amit minőségi emberi kapcsolatok kialakítására és fenntartására fordíthatnak. Maria Kondo rálépett az igazak ösvényére. Hogy miből fog innentől megélni, azt nem tudom, de bátor tett volt ez tőle, amiért minden elismerésem.

A rend bűvös száma: 12-12-12

A mi lomtalanításunkon ez viszont cseppet sem segít, így jöjjön egy kis segítség az amerikai kontinensről! A 12-12-12 lomtalanítási módszer Joshua Beckertől származik, és valójában végtelenül egyszerű, ha betartjuk a játékszabályokat: mindennap találj 12 dolgot, amitől megszabadulsz (dolgot és nem embert; nem máglyán, hanem például szelektív hulladékgyűjtéssel), 12 dolgot, amit másoknak adományozhatsz, és 12 dolgot, amit elraksz a helyére az utadból. Miért a 12? Azért, mert ez egy teljesíthető szám, így alacsonyabb a kudarc esélye. És persze azért, mert ez egy mesebeli szám, a sárkányoknak sok esetben épp 12 feje van.

A otthoni rendet egyszerre csak egy helyiségre fókuszálva kezdjük
A otthoni rendet egyszerre csak egy helyiségre fókuszálva kezdjükmmpile / Getty Images Hungary

Érdemes szobáról szobára haladni, és minden napra kijelölni legalább egy helyiséget, amit műveleti területté nyilvánítunk. Például az étkezésre szánt terület vagy a vizesblokkok vagy a hálótér. És itt könnyű elcsábulni arra, hogy nekikezdünk például a hálónak, de ahogy elhaladunk a fürdőszoba előtt, eszünkbe jut, hogy hopp, milyen irgalmatlanul rendetlen itt is minden, kezdjünk ennek is neki! Nem, ezt nem szabad csinálni, egyszerre csak egy helyiségre koncentrálunk, és sztoikus nyugalommal hagyjuk érlelődni a többi helyiség káoszát. És nem muszáj egy nap alatt végezni egy beavatkozási területtel. Ha kell, szánjunk rá pár napot, ahogy időnk engedi, nem kell sietni, minden megvár. Mert ha pánikszerűen rakunk rendet, hamar elfáradunk, és hamarabb is adjuk fel. Ráadásul ha kapkodunk a lomtalanítással, nagyobb eséllyel dobunk ki olyan holmit, amire még szükségünk lehet később.

A 12-12-12 módszert kezdjük kicsiben, legyen előbb 12-24: először válaszunk ki 12 dolgot, amit elpakolunk a helyére. 24 dolgot, amitől valamilyen módon (kidobás, elajándékozás) megszabadulnánk. Az igazán profik (vagy akiknek több idejük akad) úgy szabadulnak meg a holmijaiktól, hogy eladják őket. Ennek a tőrőlmetszett kapitalista módszernek a megvalósításában pedig számos online piactér segít, ahol leellenőrizheted, hogy egyes ruhadarabok vagy használati tárgyak milyen piaci áron futnak, és milyen gyorsan szabadulnak meg tőlük a gazdáik. Ha valamit már túl régóta hirdetsz, és csak a helyet foglalja, az automatikusan átkerülhet az adomány kategóriába. A használt cikkek piacának erejét azonban ne becsüljük alá, ez egy feltörekvő kereskedelmi ág, rengeteg kiaknázatlan lehetőséggel (és pénzzel). A válogatást dedikált lomtalanító dobozokba is végezhetjük, például lenne egy „adomány”, egy „kuka” és egy „eladás” doboz. Ezeket a dobozokat pedig meg is tarthatnánk az eljövendő takarításokhoz.

Családi kihívás otthon

Ha a családot is be akarjuk vonni, akár egy kihívást is teljesíthetünk: 15 perc alatt családi összefogással találni kell 100 olyan dolgot a házban, amire nincs szükségünk, amit vagy elajándékoznánk, vagy kidobnánk. És ha megtaláljuk ezt a 100 holmit, akkor valóban elajándékozzuk valakinek, vagy kidobjuk.

Adományozásnál azonban figyeljünk egy kicsit oda. Lehetőleg csak olyan tárgyakat, ruhákat adományozzunk el, amik nekünk már nem kellenek, de ettől függetlenül másnak még hasznosak lehetnek. A 2023-as törökországi és szíriai földrengésnél például sokan olyan ruhát és használati tárgyat adományoztak, amelyeket a szerencsétlenül járt emberek sehogy sem tudtak hasznosítani (például túlméretezett, mosatlan, rikító, műszálas alsónemű).

Egy fontos tippet viszont kihagy a 12-12-12 amerikai apostola: ne vegyünk felesleges holmikat. Nem baj, ha a boltban megkérdezzük magunktól: ezt hányszor fogom valójában használni? Ha pedig óriási a kísértés, hogy valamit vásároljunk szerelemből, akkor várjunk. Egy kis idő elteltével kiderül, hogy impulzív vásárlásról van-e szó, vagy racionális döntésről.

A 12-12-12 módszer kipróbált és működőképes. Gyermekekre és zoknijukat elhagyó háztartásbéliekre azonban nem vállal garanciát.

Érdekel, hogyan lomtalanítottak elődeink? Olvasd el következő cikkünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek