Nem szívesen gondolunk bele, hogy mi minden van a medencékben. De bármennyire is ódzkodunk a gondolattól, hogy egy csomó vegyi anyagban áztatjuk a testünket, így még mindig jobban járunk, mint ha egy klór nélküli medencében úsznánk. A klór tehát szükséges és fontos, ez viszont még nem jelenti azt, hogy jót tesz a bőrünknek.
Lehetek rá allergiás?
A klór által okozott ekcémaszerű kiütés valójában nem allergiának, hanem a bőr fokozott érzékenységének a következménye. Az úgynevezett kontaktekcémát a bőrrel érintkező különböző anyagok váltják ki. Valódi allergia kialakulása esetén (például fémmel vagy kozmetikumokkal való érintkezés hatására) allergiás ekcémáról beszélhetünk, míg a lúgok, savak, zsíroldó vegyületek maró hatása miatt irritatív ekcéma alakul ki. Idetartoznak a magas klórkoncentráció hatására megjelenő tünetek is.
Hogy néz ki a klórkiütés?
Az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológia Kollégium (ACAAI) szakemberei szerint a klór által kiváltott irritáció megjelenhet bőrpír, érzékenység vagy gyulladás formájában, gyakran viszket, kiütések keletkezhetnek, de az is előfordul, hogy pikkelyszerű keményedésre vagy csalánkiütésre hasonlít.
A szakemberek javaslata szerint a klór által okozott irritációt érdemes más bőrproblémákhoz hasonlóan kezelni, azaz az érintett felületet mosd le tiszta vízzel, hogy eltávolítsd a bőrön lévő klór maradékát is. Súlyosabb esetben érdemes orvoshoz vagy allergológushoz fordulni. Aki száraz bőrű vagy ekcémás, annak strandolás előtt a bőr fokozott ápolása, zsírozása javasolt. Ha már kialakultak a panaszok, a bőrtüneteket a kezelőorvos által felírt szteroid krémek és szükség esetén antihisztamin-tabletták alkalmazásával lehet megszüntetni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés