A gyártók szerint az indukciós főzőlapok gyorsak, biztonságosak és kevés energiát fogyasztanak. De melyik az, ami tényleg megéri az árát? A teszt eredménye alapján a vásárlás előtt érdemes rászánni az időt, hogy utánaolvass a kiszemelt terméknek, mert az egyes készülékek teljesítménye között nagy különbségek lehetnek.
Mit vizsgálták a teszten?
A szakemberek elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy az indukciós főzőlapok hatékonysága megfelelő-e. Ezt úgy ellenőrizték, hogy vizet forraltak, olajat melegítettek, illetve krumplit és palacsintát sütöttek velük, közben pedig megmérték, hogy az ígért teljesítményt milyen gyorsan érik el, szükség esetén képesek-e egyenletesen tartani a kívánt hőmérsékletet, és mindezt milyen energiabefektetéssel teszik.
Szintén fontos kérdés volt, hogy a termékek mennyire hangosak. Az indukciós főzőlapok ugyanis beépített ventilátorral rendelkeznek, amely főzés közben zúgó hangot ad ki. „A hagyományos kerámia főzőlapokhoz képest talán ez az egyetlen dolog, ami gyengeségként róható fel” – írta közleményében az egyesület.
Mennyibe kerül egy használható indukciós főzőlap?
A vizsgált termékek átlagárai – melyek között az AEG, a Beko, a Bosch, az Electrolux, az Elica, a Gorenje, az IKEA, a Miele, a Neff, a Samsung, a Siemens, a Smeg és a Whirlpool különböző modelljei szerepeltek – a teszt publikálásakor 83 ezer és 1,19 millió forint között mozogtak. Ehhez képest a teljesítményük nem mutatott ekkora szórást.
A tesztelés során néhány modellnél probléma volt a zajos relé.
Az IKEA Grundad 404.670.82 típusjelű terméke például hiába vizsgázott jól minden egyéb szempontból, a zajosság tekintetében hagyott némi kívánnivalót maga után. Az IKEA egy másik modellje, a Smaklig 504.678.83 viszont a mezőny egyik legcsendesebb modellje lett, ám cserében a használhatóság és a funkcionalitás terén akadtak vele problémák.
Összesítésben a legjobb a Bosch PIV975DC1E indukciós főzőlapja lett. Azon túl, hogy 383 ezer forintos árával nem mondható éppen olcsónak, hátrányaként csak annyi hozható fel, hogy 90 centiméteres szélességével nem minden konyhában fér el.
Ha nincs ennyi pénzed vagy helyed, megnyugvással szolgálhat, hogy az AEG, az Electrolux és az IKEA kínálatában egyaránt vannak jól teljesítő termékek, amelyek már 110–140 ezer forint közötti áron is elérhetők.
„Nem kell tehát feltétlenül vagyonokat költeni a vásárlásra. Viszont jó, ha alaposan utánajárunk egy-egy termék valós teljesítményének, és nem csak a márka vagy az ár alapján döntünk, mert ezek sem jelentenek garanciát semmire” – derül ki az egyesület konklúziójából. A teszt részletes eredménye (előfizetés ellenében) ide kattintva olvasható:
Miért fizetős az eredmény?
„Az International Consumer Research & Testing (ICRT) 1990-ben létrehozott, egységes sztenderdeket követő termékteszteléssel foglalkozó szervezet. A célja az, hogy megalapozott információkkal segítse a vásárlókat. A hálózat fogyasztóvédelmi szervezeteket fog össze Európából és a világ minden tájáról. Minden tagja reklámmentesen, gyártóktól, kereskedőktől és politikai pártoktól függetlenül működik. A tesztek részletes eredményeit kizárólag az ICRT-hez tartozó szervezetek publikálhatják saját, erre a célra kialakított felületükön.
A hálózat magyarországi tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amely a www.tesztek.tudatosvasarlo.hu weboldalon teszi közzé magyarul a nemzetközi vizsgálatokban megszerzett részletes, fogyasztói szempontok mentén rendszerezett eredményeit, valamint a nálunk is kapható termékek – teszt publikálásának időpontjában aktuális – átlagos fogyasztói árát. A Tudatos Vásárlók tesztjei olyan vizsgálatokra alapoznak, melyekben nemcsak műszeres méréseket végeznek, hanem ki is próbálják, felhasználói oldalról is értékelik az adott árucikkeket” – áll az indoklásban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés