A HungaroMet előrejelzése szerint a következő napokban a hőmérséklet akár a 41 Celsius-fokot is elérheti, az országos tisztifőorvos ezért a legmagasabb fokú hőségriasztást rendelte el. Mivel az éjszakák sem hoznak kellő lehűlést a kánikulában, mindenki számára hasznos lehet az amerikai katonák számára kifejlesztett, gyors és hatékony megoldás, amelyről a CBS számolt be.
Katonák számára fejlesztették a hűtési módszert
Nagy hőségben a legtöbb ember lassúnak, fáradtnak és erőtlennek érzi magát. Szinte az összes érzékszervünk eltompul. Rosszabbul teljesítünk a munkában, este pedig csak pihenni vágyunk. Ennek egészen egyszerűen az az oka, hogy a meleg fokozott megterhelést jelent a szervezetnek, amelynek komoly munkájába kerül, hogy állandó szinten tartsa a belső hőmérsékletünket.
Az amerikai hadsereg kutatói által kifejlesztett módszerrel azonban gyorsan és hatékonyan csökkenthető a szervezet hőmérséklete.
Az Egyesült Államokban nemcsak a katonák, hanem a tűzoltók és a NASA is használja ezt az eljárást, ami segít a hőségben való munkavégzés során is frissen tartani őket.
A módszer lényege az, hogy az alkarokat és a bicepszet jeges fürdőbe mártják, ami csökkenti a hőérzetet, mivel a lehűtött vér a test minden részébe eljutva hűsítő hatást fejt ki. A hatás eléréséhez mindössze fél-egy percre van szükség.
A jeges fürdő akár fél Celsius-fokkal is képes csökkenteni a szervezet belső hőmérsékletét, ami elsőre nem hangzik soknak, mégis rengeteget számít
– mutatott rá Dave DeGroot alezredes, aki szerint mindenütt alkalmazzák ezt a módszert az amerikai hadsereg bázisain.
Néha azonban a megelőzés nem elég. Amikor a hőség már életveszélyt jelent, alkalmazható a hadsereg egy másik módszere, az úgynevezett jégtakaró. Ilyenkor jéghideg ágyneműt csavarnak a katonák köré, hogy megelőzzék a súlyos hőgutát vagy akár a halált is.
Az a cél, hogy a lehető legnagyobb felületet fedjük le a testen
– magyarázta Elizabeth Meza Hernandez főtörzsőrmester.
Minden olyan pontra jeges takaró kerül, ahol a törzs találkozik a végtagokkal, tehát az ágyék, a hónalj, a nyak és a fej köré is. A hideg ágyneműt három percenként cserélik mindaddig, amíg a mentő meg nem érkezik, hogy ellássa a beteget.
Szinte túl egyszerűnek tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, de a kutatások azt mutatják, hogy a módszer működik. 2019-ben a hivatalos adatok szerint 95 súlyos hőgutás eset volt az amerikai hadseregben, míg 2022-ben, miután elkezdték a módszer alkalmazását, az áldozatok száma 35-re csökkent.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés