Az előírások szerint a 150 centinél alacsonyabb gyermekek csak a testméretükhöz és súlyukhoz igazodó gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve utazhatnak az autóban, ami érthető is, hiszen egy esetleges balesetben az életük múlhat rajta. A megfelelő gyerekülés vásárlása ezért felelősségteljes feladat. Itt egy kis segítség, hogy biztosan jó döntést hozhass.
Milyen szempontok szerint vizsgálták a gyereküléseket a teszten?
Azon túl, hogy milyen védelmet nyújtanak egy frontális és oldalirányú ütközés esetén, a szakemberek megvizsgálták a gyerekülések – köztük összesen 20 márka különböző kategóriájú, különféle korosztályoknak szánt termékeit – általános használhatóságát és kényelmi tulajdonságait, illetve azt is ellenőrizték, hogy tartalmaznak-e valamilyen káros anyagot, amely utazás közben a gyerek bőrével érintkezve panaszokat okozhat.
Az értékelésnél a legnagyobb súllyal a biztonsági szempontokat vették figyelembe. Az eredmények azt mutatták, hogy sajnos léteznek olyan gyerekülések, amelyek ilyen téren egyáltalán nem felelnek meg az elvárásoknak. A „Kinderkraft Comfort Up 9–36 kg” termék például gyakorlatilag értékelhetetlennek bizonyult, így 0 ponttal az utolsó helyen végzett.
A teszten fény derült néhány további hiányosságra is. Egy másik gyerekülés, a Besafe iZi Go Modular X1 i-Size + iZi Modular i-Size base újszülöttkortól 15 hónapos korig (0–13 kg) használható terméke a biztonsági követelményeket ugyan teljesítette, viszont a megengedett határértéken felüli mértékben mutatták ki (17 mg/kg) belőle a naftalin nevű anyagot.
„A naftalin a legegyszerűbb molekula a policiklusos aromás szénhidrogének csoportjában (PAH-ok), melyek egy része bizonyított karcinogén, mutagén és teratogén hatású. Ma festékek, műanyagok, gyógyszerek gyártásában alkalmazzák. Megengedett felső határértéke 1.0 mg/kg” – írta közleményében az egyesület, megjegyezve, hogy a márka más termékeinél ilyen szélsőségeket nem tapasztaltak, sőt azok kifejezetten jól szerepeltek a teszten.
Nem érdemes csupán a márka vagy az ár alapján döntenünk, mert egyik sem garancia arra, hogy biztonságban tudhatjuk gyermekünket.
A gyerekülések ráadásul egyáltalán nem olcsók, és mivel a gyermek 12 éves koráig 2-3 méretre is szükség lehet, komoly jelentősége lehet annak, hogy milyet választasz. Ha a legjobbat akarod, kénytelen leszel mélyen a zsebedbe nyúlni: a teszten a Cybex Anoris T i-Size terméke érte el a legmagasabb, 81 százalékos összesített eredményt, de cserébe 290 ezer forintot kell fizetni érte. Amennyiben a 100 ezer forint alatti kategóriában gondolkozol, a Maxi-Cosi CabrioFix i-Size lehet a befutó, ami úgy ért el 75 százalékos eredményt, hogy csupán 55 ezer forintba kerül.
A teszt részletes eredménye (előfizetés ellenében) itt olvasható.
Miért fizetős az eredmény?
„Az International Consumer Research & Testing (ICRT) 1990-ben létrehozott, egységes sztenderdeket követő termékteszteléssel foglalkozó szervezet. A célja az, hogy megalapozott információkkal segítse a vásárlókat. A hálózat fogyasztóvédelmi szervezeteket fog össze Európából és a világ minden tájáról. Minden tagja reklámmentesen, gyártóktól, kereskedőktől és politikai pártoktól függetlenül működik. A tesztek részletes eredményeit kizárólag az ICRT-hez tartozó szervezetek publikálhatják saját, erre a célra kialakított felületükön.
A hálózat magyarországi tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amely a www.tesztek.tudatosvasarlo.hu weboldalon teszi közzé magyarul a nemzetközi vizsgálatokban megszerzett részletes, fogyasztói szempontok mentén rendszerezett eredményeit, valamint a nálunk is kapható termékek – a teszt publikálásának időpontjában aktuális – átlagos fogyasztói árát. A TVE tesztjei olyan vizsgálatokra alapoznak, melyekben nemcsak műszeres méréseket végeznek, hanem ki is próbálják, felhasználói oldalról is értékelik az adott árucikkeket” – áll az indoklásban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés