6 hiba, amivel akaratlanul is tönkreteszed a nyár egyik legjobb szabadtéri programját

GettyImages-1557141660

Mutatjuk, mi az a 6 hiba, amit soha nem kéne elkövetned a grill tisztítása és karbantartása során.

A nyári időszak egyik legkedveltebb programja a szabadtéri grillezés, ami kellemes, füstös ízt kölcsönöz az ételnek, miközben időtöltésnek sem utolsó. Sokan azonban megfeledkeznek arról, hogy a grillsütő rendszeres tisztításra, karbantartásra szorul, amelynek megvannak a maga szabályai. Még ha időnként ki is takarítod a grillt, könnyen megjárhatod, ha nem a megfelelő technikát használod.

1. A legtipikusabb hiba: nem tisztítod meg a grillrácsot

A teória, miszerint a grillrácson felhalmozódó ételmaradékokat nem kell eltávolítani, mert a következő sütésnél úgyis leégnek, hatalmas tévedés. Igen, előbb-utóbb valóban leégnek, de közben táptalajként szolgálnak a baktériumok és a penész elszaporodásához, és a kártevőket is vonzzák.

Hiba azt gondolni, hogy a grillrácsot nem kell megtisztítani
Hiba azt gondolni, hogy a grillrácsot nem kell megtisztítaniMariya Borisova / Getty Images Hungary

Ráadásul amikor a zsíros szennyeződések beleesnek a hőforrásba, az kellemetlen mellékízt kölcsönözhet az ételnek, és fellángolásokat okozhat, ami szintén elronthatja a végeredményt. A szakértők ezért is mondják azt, hogy

a grillrácsokat minden sütés után meg kell tisztítani.

2. Drótkefét használsz

A drótkefék hátránya, hogy sörtéik az idő múlásával elhasználódhatnak, így eljöhet az a pont, amikor apró fémdarabkák kerülnek az ételbe, ami nem szolgálja éppen az egészséged javát.

Ha nem akarsz kockáztatni, használj egy speciális, sörtementes grillkefét. Ha nem akarsz rá költeni, a célnak akár egy alufólia golyó vagy egy fél hagyma is megfelel. Már rendelkezel drótkefével? Akkor legalább ellenőrizd, hogy nincsenek-e meglazulva a sörtéi, és egy évnél tovább ne nagyon halogasd a cseréjét.

Egy hasznos tipp: bármilyen eszközt is választasz a grillrács tisztításához, azt minden használat után mosd le forró, szappanos vízzel, hiszen arra is rátapadhatnak az ételdarabkák.

3. Nem kezeled a grillrácsot

Az öntöttvas grillrácsok remekül vezetik a hőt, de ahhoz, hogy tartósak maradjanak, tisztításuk után érdemes őket növényi olajjal lekenned, hogy megakadályozd a rozsdaképződést. Ezzel a lépéssel az ételek letapadását is megelőzheted.

4. Alufóliába csomagolva tisztítod a grillrácsot

Vannak, akik arra esküsznek, hogy a gázgrillek tisztításához alufóliába kell csomagolni a rácsot, majd begyújtani a sütőt, ám jobban teszed, ha ezzel inkább nem kísérletezel.

A fólia felfoghatja a gázfüstöket, ami túlmelegítheti a tűzteret, károsíthatja a szelepeket és az égőket, így a grill tűzveszélyessé válhat.

5. Nem takarítod ki a hamut

Ha elhagyod ezt a lépést, és a hamu túl sokáig marad a grillsütőben, felszívhatja a levegőből a nedvességet, így sokkal nehezebb lesz eltávolítani.

A hamut nem szabad a grillsütőben hagyni
A hamut nem szabad a grillsütőben hagyniDani Serrano / Getty Images Hungary

6. Elmulasztod az évente esedékes mélytisztítást

Ahhoz, hogy a grill használata biztonságos maradjon, és ne befolyásolja kedvezőtlenül az étel ízét, nem szabad megspórolni éves mélytisztítását, amelynek legfontosabb lépéseiről alábbi cikkünkben írtunk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek