A száruk és leveleik nem nőnek igazán nagyra, indáikkal azonban széles területeket képesek behálózni – mutatta be a függő fajtákat Török Balázs, a Lets Leaf YouTube-csatorna szerkesztője, aki cikksorozatunkban hasznos tudnivalókat oszt meg a szobanövények gondozásáról. Lássuk, hogy szerinte melyek azok a felakasztva nevelhető fajok, amelyekkel nem lőhetsz mellé.
Ezek a legkönnyebben tartható függő szobanövények
Balázs egyik javaslata a viaszvirág (Hoya), vagy más néven porcelánvirág, ami valójában nem egy növényt, hanem egy több száz fajból álló nemzetséget jelöl. Tagjai leginkább a virágok színében és formájában, illetve a levelek alakjában, mintázatában különböznek egymástól, így többféle textúrában is beszerezhetők, ami segíthet változatosabbá tenni a lakóteret. „A viaszvirágok rendkívül könnyen tartható növények. Szeretik a világosságot, elviselik a közvetlen napsütést és nem túl nagy a vízigényük: a cserép méretétől függően elegendő hetente, kéthetente locsolni őket. Csak arra kell ügyelni, hogy ilyenkor ne maradjon alattuk pangó víz” – figyelmeztet Balázs.
Szintén a viaszvirág mellett szól, hogy könnyen hoz virágot. Ha a téli tápanyagszegény időszak után tavasszal tápoldatos vízzel kezded locsolni, akkor az őszig tartó időszakban többször is virágozhat. Ahhoz, hogy egészségesen tudjon fejlődni, kerülni kell a növény felesleges bolygatását, vagyis csak akkor szabad átültetni, amikor feltétlenül szükséges (például ha a gyökerek sűrűn átszövik a cserepet és kevés föld marad benne). Mivel indái többméteres nőhetnek, célszerű elrendezni őket, ami történhet a polcról lelógatva, vagy valamilyen felületre felfuttatva is. „Ha különleges levélformákra vágysz, akkor keresd a Hoya Mathilde és a Hoya carnosa compacta fajtákat” – mondta el tippként Balázs.
Itthon közismert és gyakori függő szobanövény a futóka is, ami alatt általában a szobai futóka (Epipremnum aureum) értendő. Balázs szerint ezt a növényt is ajánlott az ablak közelébe, de a direkt napsütéstől védett helyre tenni, locsolásával pedig érdemes megvárni, hogy valamelyest kiszáradjon a földje. „Nyáron jobban oda kell figyelni rá, mert ha a cserepét éri a nap, akkor a növény gyorsabban kiszáradhat. Ugyanilyen fontos, hogy minél kisebb a cserép, a növényt annál gyakrabban kell öntözni, de kerülni kell, hogy megálljon alatta a víz, mert az nem tesz jót neki” – tette hozzá.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés