Bár rengeteg élelmiszer gond nélkül eltartható a kamrában vagy a spájzban is, vannak, akik idevesznek olyan termékeket is, melyeknek eltarthatósági ideje jelentősen csökkenhet, ha nem a hűtőben tárolják őket. A következő, szakemberek segítségével összeállított listán ilyen példákat mutatunk be.
1. Paradicsomszósz
Ha egyszer felbontottad a paradicsomszószt, onnantól kezdve a hűtőben kell tárolni, de az óvatosság egyébként sem árt. „Régebben sokan a kamrában tartották, de a termék manapság már egészségesebb összetevőkből készül, így kevesebb tartósítószert, például sót tartalmaz” – idézte a Reader's Digest Lydia Buchtmannt, az Élelmiszer-biztonsági Információs Tanács szóvivőjét.
2. Dijoni mustár
Noha a dijoni mustár a kamrában sem romlik meg, mégiscsak célszerű a hűtőben elhelyezned. Így ugyanis kevésbé veszít az ízéből.
3. Szalámi
Bizonyára tisztában vagy vele, hogy a nyers húsok hűtést igényelnek, de azzal talán nem, hogy ugyanez igaz a pácolt húsárukra, köztük a szalámira is. Ha ezt figyelmen kívül hagyod, abból akár ételmérgezés is származhat. Erre utal egy 2006-os tanulmány is, melynek keretében a kutatók a vizsgált 1020 olasz szalámi 23 százalékából mutatták ki a liszteriózist kiváltó Listeria monocytogenes baktériumot.
4. Banán
Ha zöld a banán, akkor nyugodtan tarthatod a kamrában is, hiszen szobahőmérsékleten tovább érik. Abban a pillanatban viszont, hogy megérett és fogyasztásra kész, tanácsos áttenned a hűtőbe, mert különben hamarabb meg fog barnulni.
5. Tiszta juharszirup
Az olcsóbb „juharízű sziruppal” ellentétben a 100 százalékos juharszirupot a hűtőben kell tárolni, hogy ne penészedjen meg. A másik megoldás az, ha lefagyasztod: a mélyhűtőben gyakorlatilag korlátlan ideig eláll.
6. Csokiszirup
A csokiszirupnak szintén érdemes helyet szorítanod a hűtőben, mert ha a kamrába kerül, attól rossz irányba változhat az íze. Vannak azonban kivételek is. Egyes termékek magas fruktóztartalmú kukoricaszirup felhasználásával készülnek, amely alacsony hőmérsékleten kikristályosodik.
7. Teljes kiőrlésű liszt
A teljes kiőrlésű liszt sokkal egészségesebb, mint a hagyományos fehér liszt, ám van egy hátránya is: a korpában és a csírában lévő olajok megromolhatnak. Ha felbontása után belátható időn belül nem használod fel a teljes kiőrlésű lisztet, fontold meg lefagyasztását.
8. Kukorica
Megvásárlása után a nyers kukoricát vagy azonnal készítsd el, vagy tárold a hűtőben. A Táplálkozási és Dietetikai Akadémia szerint szobahőmérsékleten hagyva akár cukortartalmának felét is elveszítheti, ráadásul így gyorsabban megromlik.
9. Sózatlan vaj
Vannak, akik arra esküsznek, hogy a vajat simán a konyhapulton vagy a spájzban lehet hagyni, ami jótékony hatással van kenhetőségére is. Ezt ugyanakkor valójában csak a sózott vajjal szabad megtenni, de azt is ajánlott egy légmentesen zárható edényben tárolni, és 2 héten belül elfogyasztani.
10. Lekvárok és zselék
Magas cukortartalmuk miatt a lekvárfélék kevésbé romlandóak, de csomagolásukon nem véletlenül emelik ki, hogy felbontásuk után hűtve kell tárolni őket. Ennek hiányában fogyasztásuk már 48 óra elteltével is kockázatos lehet.
11. Organikus mogyoróvaj
A biomogyoró- és dióvajak olyan olajokat tartalmaznak, amelyek hűtés nélkül szétválhatnak és megavasodhatnak.
12. Friss fűszernövények
Míg a bazsalikom remekül elvan a kamrában is, addig más fűszernövények tovább elállnak a hűtőben. Az olyan kemény fajtákat, mint a rozmaring és a kakukkfű, érdemes megmosni, nedves papírtörlőbe, majd fóliába csomagolni, és így elhelyezni a hűtőszekrény frissen tartó rekeszében. A lágy fűszernövények (például a koriander, a kapor és a petrezselyem) ugyancsak mehetnek a hűtőbe, de ezeket elegendő műanyag zacskóba tenni.
13. Kókuszolaj
A mogyoró- és dióvajakhoz hasonlóan szobahőmérsékleten a kókuszolaj is hajlamos az avasodásra, ezért a hűtőben nagyobb biztonságban van.
14. Tortilla
A penészedés a tortillalapokat sem kíméli. Bár szobahőmérsékleten egy hétig is elállnak, nincs értelme felesleges kockázatot vállalni: a hűtőben biztos nem lesz bajuk.
15. Felbontott vörösbor
A felbontott vörösbort le kell zárni, majd hűtve tárolni, hiszen az alacsony hőmérséklet lelassítja az oxidációs folyamatot. Kétségeid támadtak, hogy néhány nap után még fogyasztható-e? Itt van néhány tipp, ami segíthet eldönteni:
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés