A mai világban sok szó esik arról, hogy az internethasználatnak milyen súlyos kiberbiztonsági kockázatai lehetnek. Ez nemcsak a számítógépekre, a mobiltelefonokra vagy az otthoni okoseszközökre érvényes, hanem egyre inkább az autókra is. A hackerek több módot is találtak arra, hogy távolról hozzáférjenek a járművek rendszereihez, ami súlyos kockázatokat hordoz.
Az autós internethasználat veszélyei
Ha nyilvános wifihálózatra csatlakozol autóddal, nem csak attól kell tartanod, hogy személyes adataidhoz illetéktelenek férhetnek hozzá, nem elképzelhetetlen az a forgatókönyv sem, hogy az internetkapcsolatot kihasználva ellopják azt.
Idén márciusban Tommy Mysk és Talal Haj Bakry, a Mysk kiberbiztonsági cég két szakembere egy YouTube-videóban mutatta be, hogy a kétfaktoros hitelesítést megkerülve nem is olyan bonyolult átvenni a hatalmat a népszerű elektromos autó, a Tesla Model 3 felett.
A kutatók ehhez egy hamis bejelentkezési oldalt hoztak létre, ahol gyanútlan áldozatuk megadta adatait. Ezután hozzáfértek felhasználói fiókjához, majd generáltak egy digitális kulcsot, amely az autó távoli kinyitására is alkalmas. Bár ők csak a biztonsági kockázatokra szerették volna felhívni a figyelmet, az eset rávilágított, hogy nagyon is reális veszéllyel állunk szemben.
Nem nehéz elképzelni, hogy a lehetőség birtokában a hackerek mit tettek volna.
Mint kiderült, a támadók akár a nyilvános töltőpontokon keresztül is visszaéléseket követhetnek el. Megtehetik például, hogy rosszindulatú programokat telepítenek az autó rendszerére, amelyek befolyásolhatják a jármű működését, vagy olyan célokra használhatják szoftverét, mint a bitcoinbányászat.
A mesterséges intelligenciát is ellened fordíthatják
A McAffe biztonsági cég jelentése szerint a hackerek képesek lehetnek feltörni és manipulálni a modern autókban lévő, mesterséges intelligenciával működő rendszereket is. Ennek egyik ékes példája az volt, amikor egy Tesla Model S autón olyan beavatkozást hajtottak végre, melynek eredményeként a 35 mérföld per órás sebességkorlátozó táblát 85 mérföld per órásként ismerte fel, így sokkal jobban felgyorsult a kelleténél.
Az ilyen hackertámadások hihetetlenül veszélyesek, hiszen az érintett járművek a hackerek kénye-kedve szerint gyorsulhatnak fel vagy lassulhatnak le, ami káoszt okozhat az utakon.
A Bluetooth sem biztonságos az autóban
A Bluetooth hasznos szerepet tölt be az autóban, hiszen lehetővé teszi, hogy a mobilodon keresztül zenéket játssz le vagy hívásokat fogadj. A bökkenő csak az, hogy a hackerek ezt is ellened fordíthatják. Az NCC Group kutatói felfedeztek egy módszert, amely a Bluetooth Low Energy (BLE) protokoll révén alkalmas a Tesla Model 3 és a Tesla Model Y autók feltörésére, és ezáltal akár ellopására is.
A támadás során a kutatók a Tesla alkalmazása és a jármű közötti kommunikációba avatkoztak be, így módosítani tudták azt.
A felmerülő kockázatokkal az autógyártók is tisztában vannak. Mivel az autóipar számára a biztonság az egyik legfontosabb prioritás, a gyártók komoly összegeket áldoznak fejlesztésekre, hogy olyan funkciókat vezethessenek be, amelyek segíthetnek megvédeni az autókat a kiberbűnözőkkel szemben.
Az elektromos autókkal kapcsolatban más veszélyek is felmerülnek. Ezekről itt olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés