5 tipp, hogy ne forrjon fel az agyad, amikor beülsz az autóba a legnagyobb melegben

GettyImages-1330168281

Ha előfordult már veled, hogy a kánikulában a tűző napon hagytad az autót, akkor valószínűleg a saját bőrödön is megtapasztaltad, hogy mennyire fel tud forrósodni.

A saját bőrödön itt szó szerint értendő, hiszen a forróság nem csak az utastér levegőjét érinti. A napsütés hatására a biztonsági öv csatja, a műszerfal, a kormánykerék, a sebességváltó és a bőrülés is pokolian felmelegedhet, ami kellemetlen meglepetéssel szolgálhat, amikor érintkezésbe kerülsz velük. Pánikra azonban semmi ok! Mutatjuk, hogy a szakemberek milyen megoldásokat javasolnak.

Miért forrósodik fel annyira az autó?

Ezért az üvegházhatásként ismert jelenség felelős: a nap melege az ablakokon keresztül bejut a járműbe, és megreked annak belsejében, jelentősen megnövelve hőmérsékletét.

A hőmérséklet-emelkedés az első 15-30 percben a legmagasabb.

A hatáshoz az is hozzájárul, hogy az autó belsejében lévő felületek, mint például az ülések vagy a műszerfal, elnyelik a hő egy részét.

A Stanford Egyetem tanulmánya megállapította, hogy egy napsütéses napon, amikor a kinti hőmérséklet 22 és 35 Celsius-fok között alakul, átlagosan 8 fokkal lehet melegebb az autóban.

Ha a tűző napon parkolsz, elviselhetetlen forróság fogadhat az autóban
Ha a tűző napon parkolsz, elviselhetetlen forróság fogadhat az autóbanValery Yurasov / Getty Images Hungary

Mit lehet tenni ellene?

Az egyik legnyilvánvalóbb megoldás, ami enyhítheti a forróságot, hogy árnyékos helyen parkolsz. Egy 2018-as tanulmány keretében a kutatók több tesztet is végeztek, hogy kiderítsék, mennyire melegszik fel az autó a napon, illetve árnyékban 35 fokos külső hőmérséklet mellett.

Egy óra elteltével a napsütésben parkoló autók utasterének hőfoka átlagosan 47 fokig emelkedett.

Egyes belső felületek hőmérséklete azonban ennél is magasabb volt: a műszerfal hőmérséklete elérte a 70, a kormányé pedig az 53 fokot. Eközben az árnyékban parkoló autókban 38 fokos átlaghőmérsékletet mértek. A műszerfal ebben az esetben átlagosan 48 fokra melegedett fel, míg a kormánynál 42 fokos értéket mutatott.

Az árnyékban parkolás tehát akár 9 fokos különbséget is jelenthet, de ez önmagában még kevés ahhoz, hogy az autóba ülve ne verjen le a víz – főleg, miután a napszak is befolyásoló tényező lehet. Az, hogy délelőtt 11 órakor még árnyékban parkolsz, nem jelenti azt, hogy délután 3-kor nem fog odasütni a nap.

Lássuk, milyen egyéb praktikákat alkalmazhatsz, hogy javíts a helyzeten.

1. Parkolj garázsban

Ha az otthoni garázsban vagy a városban járva egy útba eső parkolóházban vagy mélygarázsban parkolsz, nyilvánvalóan kevésbé fog felforrósodni az autód. Ez pluszköltséggel járhat, de a legnagyobb kánikula idején így is lehet benne ráció.

2. Használj szélvédő napellenzőt

Oké, lehet, hogy nincs kedved vesződni vele, vagy nem találod túlzottan esztétikusnak, de a szélvédőre tehető napellenzőnek megvan a maga előnye: mivel fényvisszaverő borításával blokkolja a napsugarakat, csökkenti az üvegházhatást, ezáltal a belső hőmérséklet is enyhülhet.

A jobb minőségű napellenzők jobb minőségű hőelnyelő anyaggal vannak ellátva, így hatékonyabban csökkentik a hő és az ultraibolya sugarak bejutását az utastérbe.

A szélvédő árnyékolása érezhető javulást hozhat
A szélvédő árnyékolása érezhető javulást hozhataapsky / Getty Images Hungary

3. Takard le az autó belsejét

Ha letakarod az autó leginkább felforrósodó felületeit, további javulást érhetsz el. Ilyen például a már említett műszerfal, a kormánykerék vagy a bőrülések. Ha nem akarsz bolti megoldásokra költeni, ezeket akár egy világos színű törölközővel vagy takaróval is letakarhatod.

4. Fóliáztasd le az ablakokat

Az ablakfóliázás előnye, hogy nemcsak a felmelegedés, hanem az UV-sugárzás ellen is tartós védelmet nyújt, amely ennek hiányában az autó műanyag felületeit, valamint a bőrödet is kikezdheti.

5. Hagyd résnyire nyitva az ablakot

Vannak, akik a felforrósodás ellen arra a régi gyakorlatra esküsznek, hogy résnyi nyitva kell hagyni az autó oldalsó ablakait vagy napfénytetőjét. Ez ugyan valóban kiutat jelent a felgyülemlett hőnek és elősegíti a légáramlást az utastérben, de csak meglehetősen szerény mértékben. Számolni kell azzal is, hogy az ablakon tátongó rés csábító lehet a tolvajok számára, miután így könnyebben feltörhetik az autót.

Ha már felmelegedett az autó, akkor sincs veszve semmi. Ha teljesen letekered az utasoldali ablakot, majd 6-8-szor „meglengeted” a vezetőoldali ajtót, azzal felgyorsíthatod a hő távozását. Persze végső mentsvárként ott a klíma, de nem árt, ha megtanulod azt is okosan használni. És bármit is csinálsz, soha ne hagyd őrizetlenül gyermeked vagy házi kedvenced a forró autóban, mert tragédia lehet a vége.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek