Mit tegyek, ha egyszer csak meghibásodik az autón a fék?

Olvasási idő kb. 3 perc

Őszintén kívánjuk, hogy soha ne kerülj hasonló helyzetbe, de ha egyszer mégis megtörténne a baj, komoly jelentősége lehet annak, hogy mennyire vagy felkészült.

Kevés riasztóbb pillanat van egy autós életében, mint amikor menet közben mondja fel a szolgálatot a fék. Fontos azonban tudni, hogy ilyenkor sincs minden veszve. Ha gyorsan cselekszel és megfelelőek a körülmények, kis mázlival ép bőrrel megúszhatod. A Lifehacker összeszedett néhány jó tanácsot, ami akár életmentő is lehet.

Próbálj nyugodt maradni

Tudjuk, könnyű mondani, de a túlélésed múlhat rajta, hogy a rád nehezedő nyomás ellenére megőrizd a hidegvéred. Ez az első és egyben legfontosabb lépés, amit megtehetsz, hogy képes legyél úrrá lenni a helyzeten.

Kapcsold be a vészvillogót

Ha van egy pillanatnyi időd, hogy biztonságosan bekapcsold a vészvillogót, ragadd meg az alkalmat. Ezzel figyelmeztetheted a többi sofőrt, hogy valami nincs rendben az autóddal és kerüljenek el.

Váltsd alacsonyabb fokozatra

Ha manuális váltójú autód van, itt az ideje, hogy a motorfék működését elősegítve alacsonyabb fokozatba kapcsolj. Egy automata váltós kocsi esetében ez azt jelenti, hogy egyszerűen leveszed a lábad a gázpedálról (amit ezen a ponton valószínűleg magadtól is megtennél).

Hessegesd el magadtól a gondolatot, hogy üresbe tedd a váltót. A motorfék csak akkor tudja lelassítani a kocsit, ha sebességben van.

Előzd meg a bajt, és rendszeresen ellenőriztesd az autó fékrendszerét
Előzd meg a bajt, és rendszeresen ellenőriztesd az autó fékrendszerétchoja / Getty Images Hungary

Keress egy üres sávot

Lehetőség szerint igyekezz lehúzódni a leállósávba, vagy keress egy üres sávot, ahol nincsenek más járművek, hogy elegendő hely legyen előtted a biztonságos lelassuláshoz.

Próbálj újra fékezni

A legtöbb autónak kettős fékrendszere van, ami egymástól függetlenül vezérli az első és a hátsó féket, így kicsi az esélye, hogy mindkettő egyszerre hibásodjon meg. Hasznos lehet az is, ha tisztában vagy vele, hogy az autód rendelkezik-e blokkolásgátlóval (vagyis ABS-szel). Ha igen, akkor az ajánlások szerint erősen kell fékezned, miközben továbbra is kormányzol, ha pedig nem, akkor a szakaszos, „pumpáló” fékezés a legjobb megoldás.

Amennyiben nem tudod, hogy van-e blokkolásgátlód, a legközelebbi indításkor ellenőrizd, hogy felvillan-e a műszerfalon egy sárga ABS-jel, vagy olvass utána a kézikönyvben.

Használd a kéziféket

Ha nem sikerül megállítanod az autót, húzd be a kéziféket, ami egy különálló rendszert alkot. Ez lassabban érvényesül, mint a hagyományos fék, ezért hosszabb fékútra lesz szükséged, de előbb-utóbb biztosan meg fogja állítani az autót.

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Ne próbáld leállítani a motort

Csak azután állítsd le a motort, hogy a kocsi álló helyzetbe került. Ha még előtte megteszed, kikapcsolhat a szervokormány és zárolhat a kormánykerék, ami további problémákat idézhet elő.

Fordulj szerelőhöz

Mondanunk sem kell, ezek után feltétlenül javíttasd meg a féket. A rendszert érdemes egyébként is rendszeresen ellenőriztetni, hogy elkerülhesd a hasonló vészhelyzeteket.

Így menekülj ki egy süllyedő autóbólÍgy menekülj ki egy süllyedő autóból

Ha felkészülsz, és tudod, hogy mit kell tenned, jó eséllyel túlélheted.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ismét Automotive Summit! 2025. május 21-én újra találkozik az autóipar krémje Budapesten, a MOL Campuson. Konferencia az autóipar jelenéről és jövőjéről, a legnagyobb vállalati vezetőkkel, döntéshozókkal, szakértőkkel. Ne maradjon le! - automotivesummit.hu

Érdekességek