Minden bizonnyal már veled is előfordult, hogy felszisszentél, mert valamilyen tárgy, esetleg egy érintés megrázott, ami az adott pillanatban teljesen váratlanul ért. De mi okozhatja a rejtélyes jelenséget, és elkerülhető-e valahogy a kellemetlen érzés? Az élet nagy kérdéseit boncolgató sorozatunkban a válaszok nyomába eredünk.
Szóval, mi ráz meg és miért?
A bűnös nem más, mint a sztatikus elektromosság. A Good Housekeeping szerint ez általában abból fakad, hogy szintetikus anyagú ruhákat viselsz, amelyek összegyűjtik az elektromos töltést. Lényegében arról van szó, hogy amikor a különböző szövetek egymáshoz dörzsölődnek, a súrlódás feltölti a ruhát. Ilyenkor az egyik elektronokat ad át a másiknak, így az elektron-proton egyensúly felborul, és a töltés pedig a tárgyak szétválasztása után is fennmarad. Amikor azonban újra megérintesz egy vezető anyagot, például egy kilincset, a töltés kiegyenlítődik, ezért egy kisebb kisülés jön létre.
Mit tehetek megelőzésként?
Ha gyakran tapasztalod a kisülést, lehetőleg ne szintetikus, műszálas, hanem természetes anyagú ruhákat viselj, a gumitalpú cipők helyett pedig bőrből készülteket válassz. Szintén segíthet, ha öblítőt adsz a mosáshoz, illetve a szintetikus holmikat elkülönítve rakod be a szárítóba, és még azelőtt kiveszed őket, hogy teljesen megszáradnának. Sőt, ha teheted, ezeket inkább eleve a szárítóra teregesd ki. Figyelj oda arra is, hogy ne legyen túl száraz a levegő. Ha megnöveled otthonod páratartalmat, a sztatikus elektromosság réme is kevésbé fog fenyegetni.
És ha már feltöltődött a ruha?
Akkor dörzsöld be a belsejét szárító kendővel (dryer sheet), permetezz rá (vagy a lábadra) egy kevés vizet, vagy kend be magad hidratálóval azon a területen, ahol hozzáér az anyag. Ugyancsak beválhat, ha végighúzod egy drót vállfa alsó részét a szintetikus szöveten, vagy megérintesz egy fémtárgyat, ami le van földelve. Végső mentsvárként kipróbálhatsz akár egy antisztatikus spray-t is.