Ha heti egyszer mész egy gyors kört a porszívóval, megszabadulhatsz a por és az allergén anyagok nagy részétől, mielőtt azok felhalmozódnának, és asztmás, allergiás tüneteket okozhatnának a családban. Bár ezt a fajta házimunkát nem mindenki éli meg teherként, sőt, a Tombola felmérése szerint a britek 28 százaléka például kifejezetten szereti, vannak bizonyos pontok a lakásban, amelyeket a legtöbb ember hajlamos elhanyagolni. A Good Housekeeping listájának segítségével most ellenőrizheted, hogy köztük vagy-e.
#1 Árnyékolók
Hagyni elkoszolódni az árnyékolókat elég rossz ötlet, hiszen az ablak felől érkező légáramlás porral terítheti be a helyiség többi részét. Ez különösen bajos lehet azok számára, akik allergiában szenvednek. Tisztításukhoz a porszívóhoz kapott szűkítőfej is megfelel, de vannak kifejezetten erre a célra szánt redőnytisztító kefék is.
#2 Ablakpárkányok
Csakúgy mint az árnyékolókon, az ablakpárkányokon is rengeteg por, allergén anyag és egyéb kívülről származó szennyeződés telepedhet meg, ezért tanácsos rendszeresen leporszívózni őket. Ha attól tartasz, hogy összekarcolódnak, használd a porszívód kefés fejét, vagy töröld át egy puha, nedves ruhával.
#3 Fiókok
Ha nem akarod, hogy kedvenc ruháidat ellepje a por, tegyél magadnak egy szívességet, és ne sumákold el a fiókok kitakarítását. Heti szinten azért nincs szükség rá, de a rendszeresség itt is fontos.
#4 Seprűk
A tisztítóeszközök porszívózása talán szükségtelennek tűnhet, de ha jobban belegondolsz, van benne logika. Ha hagyod, hogy a seprűd tele legyen porcicákkal, a következő alkalommal csak szét fogod oszlatni a port, amit korábban összeszedtél.
#5 Ablakok
Az üveget még egy alapos pucolást követően is gyorsan beboríthatják a porszemek. Ilyenkor egy ablakporszívó jelentheti a megoldást.
#6 Matracok
Ha nem akarsz poratkákkal vagy akár ágyi poloskákkal osztozni az ágyadon, ne hagyd ki a matracod portalanítását sem, amit a legegyszerűbben a porszívó kárpittisztító fejével tudhatsz le. Csak figyelj oda, hogy ne hagyd ki a sarkokat és a réseket sem.
Nem árt, ha néhány havonta meg is fordítod a matracod. Erről a gyártó útmutatójából juthatsz pontosabb információkhoz, amit már csak azért is célszerű áttanulmányoznod, mert egyes termékeket nem szabad kiporszívózni.
#7 Billentyűzetek
Gondolj csak bele: milyen sűrűn használod a billentyűzetet, és ehhez képest milyen sűrűn tisztítod le? Annak ellenére, hogy a klaviatúra mennyire ki van téve a kosznak, a legtöbben csak akkor avatkoznak be, amikor ennek már látható jelei vannak, és akkor is csupán a felületét törlik le. A gond csak az, hogy a por a gombok között lévő résekbe is befészkeli magát.
Amit a törlőkendő nem tud leszedni, azt a porszívó kefés fejével szedheted össze. A gombok oldalai is tisztításra szorulnak? Innen a ragadós cetli (post-it) öntapadós oldalával távolíthatod el a szennyeződéseket.
#8 A hűtőgép rácsai
A hűtőgép hátsó oldalán lévő rácsot tekintélyes porréteg lepheti el. Főleg, ha eddig a létezéséről sem tudtál. Ahhoz, hogy a hűtőgép hatékonyan tudjon működni, a porszívó szűkítő fejével legalább évente egyszer takarítsd le a rácsot.
#9 Hangfalak
Ügyelj rá, hogy a hangfalaid ne fulladjanak bele a porba, mert az elektronikájuknak biztosan nem fog jót tenni. Ha kezd elfajulni a helyzet, a porszívó kefés fejével állíthatod vissza a rendet.
#10 Bútorszövetek
A kárpittisztító fej segítségével rendszeresen porszívózd le a bútorszöveteket is, hogy elkerüld a szövetek károsodását. A kanapé réseiből a szűkítőfejjel szedheted össze a morzsákat és egyéb szennyeződéseket.