Annak ellenére, hogy otthonunk egyik legdrágább bútordarabjának számít, a kanapéról könnyen megfeledkezhetünk takarítási rutinunk során, sokan pedig azt sem tudják, egyáltalán hogyan érdemes nekilátni megtisztításának. A Lifehacker ezen felbuzdulva szedte össze a legfontosabb tudnivalókat, amelyek szinte bármilyen kanapétípusra alkalmazhatók.
Indulj ki a címkéből
Mielőtt bármit is tennél, először is olvasd el a kanapén lévő címkét, ami megmutatja, hogy az adott típus milyen technikával tisztítható meg. A rajta szereplő kódok a következőket jelentik:
- W: vízzel tisztítható.
- S: speciális oldószerrel tisztítható.
- WS: vízzel vagy oldószerrel is tisztítható.
- X: szárazon tisztítható.
Így láss neki
A vízbázisú tisztításhoz keverj össze két csésze desztillált vizet egy teáskanálnyi mosogatószerrel és ugyanennyi ecettel, márts bele egy mikroszálas törlőkendőt a folyadékba, majd próbáld felitatni a foltot. Ezután nedvesíts be egy tiszta ruhát desztillált vízzel, nyomkodd rá a szennyezett felületre, végül pedig töröld le egy száraz ruhával is.
Ha a címke speciális tisztítószert javasol, olyan terméket használj, ami megfelel a gyártó ajánlásának, és pontosan kövesd a használati útmutatóban foglaltakat.
A száraz módszer nyitja, hogy előbb fellazítod a szennyeződést egy kemény sörtéjű kefével, megszórod szódabikarbónával, vársz 15-20 percet, majd felporszívózod, ami utána marad.
Amennyiben tintafoltokkal gyűlik meg a bajod, az izopropil alkohollal átitatott vattapamacs lehet a megoldás, míg a zsírkréta nyomait úgy tüntetheted el, hogy befújod W40 sprével, tisztára törlöd, majd hagyod megszáradni.
Még valami: ellenőrizd, hogy a kanapén lévő párnahuzatok mosógépben moshatók-e. Ha igen, élj a lehetőséggel. Így sokkal egyszerűbb lesz a dolgod.