Amilyen egyszerűek, olyan nagyszerűek – gondoltunk a grillsajtokról, amikor megszületett bennünk a teszt gondolata. Hamar kiderült, hogy mekkorát tévedtünk. A legtöbb kipróbált termék veszettül rágósnak bizonyult, és csak fülsértő nyikorgások közepette adta meg magát a fogaink alatt. Szenvedéseink szerencsére nem voltak teljesen hiábavalóak, a TOP3 ugyanis ízre és állagra is remekül vizsgázott.
Hogyan készül a grillsajt?
Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője szerint nyers tejből, amit előbb hőkezelnek, majd baktériumkultúrával oltanak be. A felhasznált baktériumok ártalmatlanok az egészségre, viszont fontos szerepet töltenek be: átalakítják a tej alkotórészeit, amitől kialakul maga a sajt. Érdekesség, hogy az oltáshoz használt enzimeket eredetileg borjúgyomorból vonták ki, de ma már léteznek mikrobák által megtermelt enzimek, sőt növényi kivonat alapú enzimkészítmények is.
A következő fázisában a kapott alvadékot a sajt típusától függően apríthatják, formázhatják, préselhetik és gyúrhatják is. A szakember azt mondja, bár a termékek összetevői gyakorlatilag azonosak, a gyártási technológia nagyban befolyásolhatja az ízüket. Egyes sajtokat például érlelnek, füstölnek vagy fűszernövények hozzáadásával ízesíthetnek. Ha a folyamat részletesebben is érdekel, vagy netán úgy érzed, hogy a grillsajtsütési technikád még finomításra szorul, olvasd el alábbi cikkünket, melyben hasznos tippekkel szolgálunk:
Hogyan teszteltünk?
Kóstolónkhoz a nagy láncok aktuális kínálatából szereztük be a termékeket. A mezőny összeválogatásánál ezúttal egy kicsit megengedőbben jártunk el, mert kíváncsiak voltunk, hogy a sok sajtfajta és ízesítés közül melyik nyújtja a legjobb ízélményt. Válogatásunkban így egyebek mellett natúr, camembert és füstölt termékek is szerepeltek.
Mint kiderült, a sajtok között megfigyelhető néhány további különbség is. Miközben egyes termékek tömbökben kaphatók, addig másokat szeletelve csomagolnak, ami sok macerától (a szeleteléstől és a kísérő lé kilötykölésétől) kímélheti meg az embert, sőt olyan is akad, amelyikhez fűszerkeveréket vagy lekvárt mellékelnek.
Szerkesztőségünk tagjai szokás szerint egy vakteszt keretében próbálták ki a termékeket, melyeket szigorúan szubjektív, érzékszervi tényezők figyelembevételével egy 1-től 5 pontig terjedő skálán értékeltek. Az összesítés és az átlagolás után ebből jött ki a következő rangsor:
3. helyezett: Karaván grillkorong natúr – 3,7 pont (749 forint/2x80 g)
Összetevők: sajt, ivóvíz, vaj, tejsavópor, emulgálósók (nátrium-citrátok, polifoszfátok), sovány tejpor, étkezési só, savanyúságot szabályozó anyag (citromsav), tartósítószer (kálium-szorbát).
A terméknél tapasztalható kellemesen füstös ízvilág és a krémes állag ütőképes kombinációnak bizonyult. A Karaván idén piacra dobott grillkorongja szinte mindenkinek ízlett. Nem kicsit, nagyon.
- Ez valami Karavánszerűség lehet. Jó, bár nekem túl krémes.
- Nagyon krémes, főleg ahhoz képest, hogy füstölt ízű. Kellemesen olvadós.
- Finom, kellemesen füstös, az állaga fura.
- Puha a belseje, kicsit a tömlős sajtra emlékeztet. Mintha a csomagolással együtt enném meg.
- Kellemesen füstös, tök jó puha a belseje, nincs utóíze.
- Krémes állagú füstölt sajt. Finom.
- Kemény a külseje, de ahhoz képes túl puha a belseje.
- Ez egész jó, krémes belül.
- Nagyon rossz az íze, az állaga, szaga.
- Jó, ismerős füstölt sajt íz. Karaván?
2. helyezett: Karaván grillkorong paradicsom-oregánó ízesítéssel – 3,8 pont (749 forint/2x80 g)
Összetevők: sajt, ivóvíz, tejsavópor, emulgálósók (nátrium-citrátok, polifoszfátok), sovány tejpor, 1% fűszerkeverék (oregánó, paradicsom), savanyúságot szabályozó anyag (citromsav), étkezési só, tartósítószer (kálium-szorbát).
Mint kiderült, a Karaván képes emelni a tétet, mivel az olaszos karakterű fűszerezés csak még finomabbá teszi. Ennek csalhatatlan jele, hogy a termék nem is kapott hármasnál alacsonyabb pontszámot.
- Olaszos, de nem a rossz, ráborult fűszerkeveréki értelemben. Jó.
- Finom, fűszeres, olaszos jellegű.
- Finom, fűszeres, mintha pizzás lenne, a sajt íze és állaga is kellemes.
- Jó, hogy fűszeres, oregánó talán. Pizzaízű puhatestű, de ahhoz képest jó.
- Nagyon finom, kellemesen karakteres az íze, az utóíze kicsit fura.
- Fűszeres füstölt sajt. Egy kicsit ragacsos és nem igazán érvényesülnek benne a fűszerek.
- Finom, jól is néz ki, de sajnos hozzáragad a fogamhoz és olyan, mintha örökre ott maradna.
- Tök jó, ez ízlik.
- Nagyon tömény, de nagyon finom, kicsit pizzás utóízzel.
- Ízesített. Kár, hogy érezni a szárított fűszer darabkáit.
1. helyezett: Tihany Válogatás Grill Camembert ajándék vörösáfonya-lekvárral – 4,15 pont (719 forint/190 g)
Összetevők: sajt: tehéntej, étkezési só, tejfehérje, kultúrák, tejoltó, camembert-kultúra.
A Tihany Camembert új grillterméke már alapból is nagyon finom volt. Hát még a mellé csomagolt áfonyalekvárral együtt! Persze a camembert-nek nincs olyan domináns íze, de ez egyáltalán nem baj. Ha valami lágyra és krémesre vágysz, ami különbözik a megszokott grillsajtoktól, ne is keresgélj tovább!
- Klasszikus Camembert, csak én azt nem szeretem.
- Camembert.
- Isteni, lágy, krémes camembert, enyhén füstös.
- Camembert, ha nem tévedek, vagy inkább a cseh hermelin jutott eszembe, ezért áfonya helyett sörrel kísérném le. Klasszikus.
- Semmi különleges, semleges az íze, állagra puha.
- Klasszik camembert. Áfonyalekvárral jobb.
- Ez tök király, lekvárral főleg. <3>
- Natúr camembert, eddig a legjobb.
- Kellemes. Az elején van egy kis gombás utóíz, de összességében finom.
- Íztelen, áfonyalekvárral jó. 3>
Futottak még
Ezek a termékek most nem jutottak el a dobogóig, ezért értékeléseiket is rövidebbre fogjuk.
4. helyezett: Tihany Válogatás Grill camembert sajt grillfűszerkeverékkel – 3,45 pont (719 forint/2x80 g)
A Tihany Camembert másik változata egyedi fűszerezésével hívta fel magára a figyelmet. A többségnek egyértelműen bejött, de akadtak páran, akik túl fűszeresnek és/vagy csípősnek érezték.
5. helyezett: Karaván grillsajt – 3,3 pont (899 forint/240 g)
A Karaván klasszikus grillsajtja a márkára jellemző füstös ízekkel vívta ki csapatunk szimpátiáját. Kritikákkal szinte csak sósabb íze és rágósabb állaga miatt illették.
6. helyezett: Fino natúr grillsajt – 2,8 pont (749 forint/250 g)
A natúr sajtok közül a Fino terméke jött be legjobban tesztelőinknek, akik úgy nyilatkoztak, hogy kicsit semlegesebb, de ezzel együtt sem rossz az íze, csak épp borzasztóan nyikorog.
6. helyezett: Tesco Halloumi sajt – 2,8 pont (899 forint/225 g)
„Nyikorog, mint egy túlhasznált ékszíj” – írta valaki a Tesco termékéről, amivel nagyjából a többiek is egyetértettek. Ízre még elment volna, gumiszerű állagával viszont elég nehezen lehetett megbékélni.
8. helyezett: Hajdú natúr grillsajt – 2,7 pont (648 forint/240 g)
A Hajdú versenyzője szintén a nyikorgós sajtok táborát erősítette, ami visszafogott ízeivel együtt csak visszafogott sikert aratott. Volt, aki egyenesen a biciklibelsőhöz hasonlította, ami nem éppen a gasztronómia csúcsa.
9. helyezett: Gazi grillsajt mediterrán fűszeres – 2,5 pont (1299 forint/200 g)
Magasabb árfekvése tükrében a Gazi grillsajtjától jobb eredményt vártunk volna, de itt is csak a szokásos nyikorgó cipőtalp köszönt vissza némi fűszerrel meghintve.
10. helyezett: BBQ grilltallér sajtkészítmény gouda sajttal – 2,44 pont (799 forint/280 g)
A puhább állagú BBQ grilltallér némi változatosságot hozott a mezőny gumiszerű nyikorgók által uralt részében. Kár, hogy csak nyomokban hasonlított sajtra (a csomagoláson sajtkészítmény szerepel), és volt némi fura mellékíze is.
11. helyezett: SPAR grillsajt natúr – 2,25 pont (899 forint/300 g)
Nyikorgós, sós gumi – vélekedtek tesztelőink a SPAR résztvevőjéről, amelyről egyik kóstolónknak a soknapos krumplipüré íze jutott eszébe. Nem csoda, hogy értékelései három pontnál tetőztek.
12. helyezett: President grill camembert sajt provence-i fűszeres – 2,15 pont (799 forint/2x90 g)
A President camembert értelmezését tesztelőink túlzottan folyósnak és fűszeresnek találták. „Olyan, mintha porból lenne, az állaga rossz, és az utóíze is szörnyű” – mutattak rá az értékelőlapon.
13. helyezett: Lidl Bluedino grillsajt natúr – 2,05 pont (699 forint/240 g)
A Lidl natúr terméke pont olyannak hatott, mint a többi natúr grillsajt: túlsózott (és persze nyikorgós) gumidarabnak, amit csak komoly nehézségek árán lehet elrágni.
13. helyezett: Mizo grillsajt – 2,05 pont (999 forint/400 g)
Mintha csak sült macisajt lenne, vagy sajtos Cheetos, esetleg krumplinudli. A Mizo terméke sok minden emlékeztette kóstolóinkat, csak a grillsajtra nem.
13. helyezett: Szarvasi natúr grill mozzarella – 2,05 pont (499 forint/150 g)
A Szarvasi grill mozzarelláról kétféle álláspont született. Az egyik azt állította, hogy felejthető és nincs semmi íze, a másik meg azt, hogy szörnyű és kellemetlen.
16. helyezett: Lyttos Halloumi grillsajt – 1,8 pont (899 forint/250 g)
A Lyttos grillsajt már végképp túllépte tesztelőink ingerküszöbét. A jelenlévők egyöntetűen furának nevezték a nagy átlagnál is nyekergősebb állaga, illetve sós jegyekkel megtűzdelt – hol semleges, hol műanyagos hatású – ízvilága miatt.
Ha a grillsajt nem a kedvenced, de valami finom sajtos fogásra vágysz, itt egy rakás receptötlet: