Mik azok a kis fekete pöttyök az autóüvegek szélén?

Olvasási idő kb. 3 perc

Minden nap látod őket, mégsem tudod, mi célt szolgálnak. Na, ennek most vége!

Az élet nagy kérdéseit boncolgató sorozatunkban ezúttal az autók világában teszünk egy kis kitérőt, hogy a műszerfalon lévő piktogram és a tank elhelyezkedésének összefüggése után az üvegen sorakozó rejtélyes fekete pontok szerepére is válasszal szolgáljunk. A találatért köszönet a Boredom Therapynak!

Miért pont pontok?

Mielőtt még rátérünk a pontokra, először az autóüveg szélénél lévő fekete csík szerepét kell tisztáznunk. Ez nem más, mint egy kerámiabevonat, ami egyrészt a szélvédő rögzítéséhez használt ragasztóanyagot védi az UV-sugárzás káros hatásától, másrészt pedig eltakarja a ragasztást.

Ismerős?
Ismerős?Digiphoto / Getty Images Hungary

Az üveg szélén látható fekete pontok szintén ide kapcsolódnak, de inkább csak esztétikai megfontolásból. A funkciójuk ugyanis az, hogy finomabb vizuális átmenetet biztosítanak a fekete csík és a szélvédő között.

A modern autókban a visszapillantó mögötti rész is pöttyös szokott lenni, ami természetesen ebben az esetben sem a véletlen műve. A fekete pontok azért kerülnek oda, hogy megvédjék a szemed a beszűrődő napsugaraktól, amelyek egyébként elvakíthatnának vezetés közben.

Update: Bár a Bored Therapy erre nem tért ki, cikkünk megjelenése után két olvasónk is jelezte, hogy a fekete pöttyök hőtani szempontból is lényeges szerepet töltenek be. Egyikük korábban egy nagy német autóipari beszállító cégnél dolgozott, és munkája révén több nemzetközi szélvédőgyártóval is kapcsolatba került. Mivel a címben feszegetett kérdés őt sem hagyta nyugodni, személyes látogatása során kifaggatta az egyik gyár mérnökeit, akiktől a következő választ kapta:

„A különböző színű felületeknek a hőkapacitása is különböző, és minden szín közül a fekete színnek a legnagyobb a hőkapacitása. A szélvédőn körbefutó fekete felület emiatt meglehetősen gyorsan fel tud melegedni, ellentétben a szélvédő átlátszó részével. Ezek a pöttyök azt a célt szolgálják, hogy a két különböző felület között legyen egy átmenet. Mivel a folyamatos hűlés-melegedés elkerülhetetlen egy autóban, ha egy hirtelen váltás lenne a fekete és átlátszó felület között, az jelentős mértékben növelné a szélvédő belső feszültségét a két felület határán, ami így egy idő után fáradásos töréshez vezetne. Ez az átmenet az egyenletes átvezetést hivatott biztosítani a két felület között, így nem alakul ki belső feszültség a szélvédőben, megnövelve ezzel annak élettartamát.”

Apropó, szélvédő. Az megvan, hogy a borotvahabod itt is jó szolgálatot tehet?

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek