A vizsgálat során a szakemberek többek között megmérték, hogy a termékek mennyi növényi toxint és szennyezőanyagot tartalmaznak, illetve az allergének és tartósítószerek jelenlétét is ellenőrizték. A flakonos majonézek nagyrészt megfeleltek az előírásoknak, kisebb hiányosságok azonban ezúttal is akadtak. Két terméknél például a tartósítószer-tartalom hibádzott.
Nincsenek bennük káros anyagok
A Nébih egy komplex laboratóriumi vizsgálat keretében „bontotta atomjaira” a majonézeket, ami nagyrészt megnyugtató eredményt hozott. Ezeken a területeken mindent rendben találtak:
- nedvességtartalom,
- zsírtartalom,
- erukusav-tartalom (növényi toxin),
- jelölt omega-3 zsírsav mennyisége,
- növényi olaj összetétele,
- szorbinsav-tartalom (tartósítószer),
- EDTA antioxidánstartalom,
- pH,
- PAH szennyezőanyagok jelenléte,
- kén-dioxid-tartalom.
Szintén jó hír, hogy a mustár- és tojásmentesként hirdetett termékekbe valóban nem került a jelzett összetevőkből és a szúrópróbaszerű ellenőrzések az allergén anyagnak számító zeller nyomát sem mutatták ki. Négy, véletlenszerűen kiválasztott majonéz esetében megvizsgálták a kupakok összkioldódását is, amely megfelelt az uniós rendelet által meghatározott határértékeknek.
A majonéz vajon mi?
Az egészen bizonyos, hogy a majonéz egy tojássárgájából és növényi olajból készülő mártás, amelyet citromlével, tárkonnyal, tormával, ecettel, fokhagymával vagy mustárral is lehet ízesíteni, ám ezen kívül már semmiben nem lehetünk biztosak. A majonéz története ugyanis éppen annyira bizonytalan, mint nevének eredete. Az egyik elterjedt elmélet szerint Armand de Vignerot du Plessis Richelieu hercegének szakácsa találhatta fel 1756-ban, miután a herceg hadserege győzött Mahón városánál a spanyol Menorca szigetén, majd a diadal emlékére nevezte el mahonnaise-nek, ami később egy véletlen nyomtatásbeli hiba miatt módosult mayonnaise-re.
Tartósítószer viszont bőven
A majonézekben lévő tartósítószerek mennyiségét rendelet szabályozza, melynek két termék nem felelt meg. Mivel benzoesav-tartalmuk kis mértékben meghaladta az előírt határértéket, a hatóság eljárást indított az érintett vállalkozásokkal szemben és összesen 300 ezer forint élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabott ki. Emellett feltártak néhány jelölési hiányosságot is.
A 22 majonéz közül összesen háromnál adódott olyan probléma, ami miatt hatósági eljárás indult: az egyiknél jelölési, míg a másik két esetben minőségi és jelölési hiba miatt.
- Volt, ahol rosszul tüntették fel a zsírmennyiséget, mert az érték miatt a termékre más tartósítószer-határérték vonatkozott volna, aminek nem tudott volna megfelelni.
- Egy esetben a termék jelölésén feltüntetett energiatartalom számítása nem volt pontos.
- Két majonézen nem jelölték a szénhidrát- és fehérjetartalom egy adagra vonatkoztatott beviteli referencia százalékát a feltüntetett tápértéklistán.
- Egy termék címkéjén főtt tojás képe szerepelt, de a jelölésén a felhasznált tojás mennyiségét nem tüntették fel.
Az érintett élelmiszer-vállalkozók figyelmeztetésben részesülnek és intézkedési tervet kell készíteniük a hibák javítására.
Melyik a legfinomabb?
A Szupermenta kedveltségi vizsgálatán szakértők és laikusok kóstolták végig a majonézeket, melyeket külső megjelenésük, színük, illatuk és ízük alapján értékelték. A vakteszten a következő három termék végzett az élen:
3. Reál majonéz
2. Penny majonéz
1. Univer majonéz
A részletes eredményekért kattints ide, a Dívány korábbi majonéztesztjéért pedig ide, és ha már a témánál vagyunk, ismerkedj meg a majonéz alternatív felhasználási módjaival is.