Ha valaha is ettél már zacskós levest, akkor valószínűleg nem fog váratlanul érni a hír, hogy a termékkategória szereplői nemigen vetekedhetnek a tisztességes házi koszttal. De van köztük olyan, amit legalább nem sűrű fintorok közepette kell leerőltetni a torkunkon? Ha igen, hol és mennyi pénzért juthatunk hozzá? És egyáltalán mi az a gyanús por, amiből elkészítjük? Utánajártuk!
Hogy készülnek a zacskós levesek?
Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a Diatra Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, a zacskós termékeket a rendes levesekhez hasonlítani nem feltétlenül igazságos. Még ha vannak is, akiknek jobban ízlenek, mint a nagyi főztje, igazi kulináris élvezeteket nem várhatunk ezektől az instant alternatíváktól. Amennyiben azonban hajlandóak vagyunk az ízek terén kompromisszumot kötni, egy nagyon praktikus, percek alatt összedobható ételt kaphatunk cserébe.
A szakember szerint a zacskós levesek jellemzően jó minőségű alapanyagokból állnak, melyekből a gyártás során alaplevet készítenek. Ezt előbb besűrítik, majd víztartalmának nagy részét szárítással távolítják el, így gyakorlatilag egy olyan leves jön létre, amiben nincs víz. A porhoz ezután keverik hozzá a többi összetevőt, szintén szárított formában.
Milyen adalékanyagok vannak bennük?
Traszkovics Zsolt azt mondja, a termékek tartósítószert szinte biztosan nem tartalmaznak, hiszen a gyártók az eltarthatóságot és a biztonságos fogyaszthatóságot a nedvességtartalom nagymértékű csökkentésével érik el.
Fontos, hogy a levest az eredeti csomagolásában és nedvességtől védve tároljuk, mert akár a levegő nedvességtartalmát is képes felvenni, ami minőségromlást okozhat.
A zacskós levesekben a fűszerek mellett adalékanyagokat, jellemzően ízfokozókat is találunk. Az élelmiszermérnök szerint ilyen például a nátrium-glutamát, ami a közhiedelemmel ellentétben nem veszélyes, feltéve, hogy nem lépjük át a fogyasztására vonatkozó határértéket.
Segítségével a leves ízei intenzívebben érződnek.
Hogy zajlott a teszt?
A nagy láncok aktuális kínálatából beszerzett zacskós tyúkhúsleveseket a gyártók útmutatója alapján főztük meg, majd a szokásosnak mondható vakteszt keretében kóstoltattuk meg az egybegyűltekkel.
Tesztelőink a próba során szigorúan szubjektív szempontok alapján, 1-től 5 pontig értékelték a termékeket, az összesítés és átlagolás után ebből jött ki az alábbi végeredmény.
3. helyezett: Zuppi Újházi tyúkhúsleves csigatésztával – 2,16 pont (215 forint/60 g)
Összetevők: 4 tojásos száraztészta 36% (búzaliszt, tojás), só, szárított zöldségek 19% (sárgarépa, zöldborsó, vöröshagyma, paszternák, burgonya, zellergyökér, pritaminpaprika, petrezselyemlevél, póréhagyma), só, ízfokozók (nátrium-glutamát, dinátrium-inozinát, dinátrium-guanilát), burgonyakeményítő, cukor, dextróz, pálmaolaj, szárított tyúkhús 1%, tyúkzsír 1%, aromák, fűszerek, természetes aroma (zellerkivonat), színezék (kurkumin), természetes antioxidáns (rozmaringkivonat).
A tartósítószer nélkül gyártott Zuppi leves a harmadik helyre futott be, ami azonban nem jelenti azt, hogy különösebben jó lett volna. Még az a tesztelőnk sem tudott annál több pozitívumot mondani róla, hogy "meg lehet enni", aki egyedüliként magasabb pontszámot adott rá. Rajta kívül szinte mindenki úgy vélte, hogy bizarr és/vagy furcsa az íze.
- Rosszabb, mint a többi.
- Ennek inkább tészta szaga van. A répát komolyan gondolták benne? Egyszerűbb lenne nélküle, mert úgysincs íze. Ez talán nem olyan zsíros legalább.
- Furcsa mellékíz, nagyon nem jó.
- Nagyon bizarr az ízesítője.
- Meg lehet enni.
- Furcsa az íze.
2. helyezett: Lacikonyha tyúkhúsleves csigatésztával – 3,16 pont (199 forint/55 g)
Összetevők: csigatészta 74% (búzaőrlemény, tyúktojás), étkezési só, ízfokozó (nátrium-glutamát), maltodextrin, sárgarépa dara, húsleves aroma, marhahús aroma, tyúkzsír, szárított főtt tyúkhús 0,5% (szárított tyúkhús, rozmaringkivonat), fokhagymapor, főtt csirke aroma, vöröshagymapor, kurkumapor, petrezselyemlevél, őrölt görögszénamag, szárított, pirított vöröshagyma-granulátum, ízfokozó (dinátrium-inozinát, dinátrium guanilát), fűszerpaprika-őrlemény, őrölt rozmaring, színezék (karamell).
A szintén tartósítószer nélkül készült Lacikonyha-féle levest a zöldségdarabok mentették meg, melyek tesztelőink szerint valamelyest gazdagabbá tették az ízét. Ezen felbuzdulva hárman is négy ponttal jutalmazták, bár olyan tesztelőnk is akadt, aki jelenlétüket inkább hátrányként élte meg.
- Ehetetlen.
- Hű, ebben borsó is van.
- Ebben mutatóban vannak zöldségek, kicsit gazdagabb ízű, mint a többi.
- Hű, ebben zöldségdarabok is vannak! Kár.
- Ezt láthatóan komolyan vették.
- Kellemesen zöldséges.
1. helyezett: Knorr tyúkhúsleves csigatésztával – 3,33 pont (289 forint/40 g)
Összetevők: tészta 69% (durum búzadara, tojáspor), só, ízfokozó (nátrium-glutamát, burgonyakeményítő, aromák (tojással), hidrolizált növényi fehérje, pálmazsír, tyúkzsír 0,5%, fűszerek (kurkuma, zellermag), petrezselyem 0,3%, fokhagyma 0,2%, csirkehús 0,1%, antioxidáns (rozmaringkivonatok).
A húslevesről alkotott képünkhöz egyértelműen a Knorr tartósítószer és mesterséges színezék nélküli terméke járt a legközelebb. Az élelmiszereknél általában némi bizakodásra ad okot, ha nem nyúlik túlzottan hosszúra az összevetők listája, itt pedig pontosan ezt figyeltük meg, ráadásul tesztelőink szerint – a kategória korlátainak figyelembevételével – mind a leves, mind a tészta íze egészen korrektnek bizonyult. Célját tehát mindenképp betölti: alkalmasnak tűnik arra, hogy egy fárasztó nap végén elkerülhesd a csúfos éhhalált.
- A "semmi.”
- Ebben legalább a tészta értékelhető.
- Kicsit sós. Nem rossz, de nem is jó.
- Tök jól néz ki, a tészta is király.
- Ez tök jó.
- Egész jó a maga kategóriájában.
Futottak még
Ezek a termékek lecsúsztak a dobogóról, ezért csak röviden értékeljük őket, hogy legyen némi támpontod róluk.
4. helyezett: Podravka tyúkhúsleves tésztával – 2 pont (199 forint/62 g)
Sok tészta, kevés íz, furcsán szemcsés állag és a szájpadláshoz tapadó zsírréteg – jegyezték meg kóstolóink a Podravka kedvező árfekvésű leveséről, ami ebben a formában csak egyvalakinek ízlett.
5. helyezett: Lidl Kania tyúkhúsleves tésztával – 1,83 pont (199 forint/66 g)
A Lidl nátrium-glutamátot hírből sem ismerő tyúkhúslevese ugyancsak baráti áron került a birtokunkba, de sajnos kevésbé felelt meg tesztelőink szájízének. Főleg azért, mert egy kivételtől eltekintve kissé íztelennek találták.
6. helyezett: Maggi tyúkhúsleves metélt tésztával – 1,66 pont (259 forint/40 g)
Kóstolóink szerint a Maggi termékének a tésztája volt a legkiemelkedőbb része, magát a levest viszont borzasztóan mű ízűnek, csatornaízűnek, vagy szimplán csak bűn rossznak nevezték. Hármasnál magasabb pontszámot nem is kapott.
6. helyezett: ALDI Le Gusto tyúkhúsleves tésztával – 1,66 pont (199 forint/61 g)
Az ALDI jó árú levese hol zsírosnak, hol savanyúnak érződött kóstolóink számára, ketten egyenesen azt mondták rá, hogy borzasztó. „Marhahúsleves akar lenni, de nem sikerül neki” – fűzte hozzá egyikük. Értékeléseik ezért két pontnál tetőztek.
Búcsúzóul engedd meg, hogy a figyelmedbe ajánljuk korábbi tesztünket is, melyben bögrés húslevesekkel hívtuk ki magunk ellen a sorsot.