Napok óta tombol világszerte a Meitu-őrület. Nem csoda, hiszen ezzel az új mobiltelefonos applikációval bármilyen profilképből hatalmas szemű mangafigurát varázsolhatunk. Nincs az a bulldogfejű, morcos politikus vagy savanyúképű celeb, akit ne lehetne átalakítani egy szempillantás alatt szivárványszínű szappanbuborékokat könnyező, cuki óriáscsecsemővé!
Instead of the normal presidential picture on my wall, I'm hanging this one up#meitu pic.twitter.com/B3tgaRI9GF
— Rob Graham (@ErrataRob) 2017. január 19.
I am having waaayyy too much fun with this #meitu app!!! pic.twitter.com/8vjQYzk2Xi
— Mistress Evilyne (@MsEvilyne) 2017. január 19.
Csakhogy a Reddittől az Androidpolice-ig egyre több helyen arról írnak, hogy a cukiskodó mobilapp valójában egy kínai kémprogram, ami a telepítéskor rengeteg adathoz és bizalmas infóhoz is hozzáférést kap, és ezeket szépen el is küldi mindenféle kínai címekre. Persze erre könnyű azt mondani, hogy ugyanezt ma már szinte bármelyik Andorid app megteszi, így hát ne legyenek fontos vagy kompromittáló dolgok a telefonunkon, és akkor nem tudnak mit kezdeni a megszerzett adatainkkal.
Az azonban nagyon nem mindegy, hogy egy bármikor számon kérhető, ismert nemzetközi céghez, vagy egy homályos hátterű kínai vállalathoz kerül egy rakás személyes adatunk. Vagy épp a telefonunk MAC-címe és IMEI azonosítója, ami minden készüléknél egy-egy egyedi számkombinációt jelent.
@Laughing_Mantis I had my doubts but guess what!
— FourOctets (@FourOctets) 2017. január 19.
Destination
110.173.196.36
124.243.219.159
42.62.120.41
_IMEI pic.twitter.com/zV66cMm5AO
A fentiek miatt ma már több celeb is óvatosságra inti a kínai dilikért rajongó fiatalokat. Így tett többek között az az Amber Lee Connors is, aki a japán animék és videojátékok örökös szinkronhangja az Egyesült Államokban:
A couple people have mentioned that the #meitu app is pretty sketch & may compromise personal info. Be careful! I deleted it just in case!
— Amber Lee Connors (@AmberLeeConnors) 2017. január 19.