Ezek a legjobb mosogatógép porok és tabletták

Olvasási idő kb. 5 perc

Évtizedekig foszfátos víz folyt le a csatornákba megannyi mosogatógépből, ám az új év új változásokat is hoz. Egy EU-szabályozás értelmében ugyanis 2017-től a mosó- és mosogatószerek nem tartalmazhatnak foszfátot. Erre volt ideje felkészülni a gyártóknak, 2013 óta kénytelenek új anyagokat keresni, amelyek legalább olyan hatékonyak, mint a korábbiak - írja a Stiftung Warentest fogyasztóvédelmi szaklap. Az eredmény meglepően jó lett, számos termék végzett jó eredménnyel, egy pedig nagyon jóval. A tesztben nem kapott helyett két cég több ismert terméke sem, a Finish és a Somat gyártója ugyanis későn váltott receptúrát, és mivel a tesztben az 5 százaléknál alacsonyabb foszfáttartalmú termékek kaptak csak helyet, a Somat pedig ennél magasabb arányban tartalmazza ezt a vegyületet, így hiába az egyik legismertebb márka, nem vehetett részt az felmérésben. 

Miért nem jó a foszfát?

A foszfát a talajból kimosott műtrágyával, emberi és állati kibocsájtással, valamint mosó- és tisztítószerekkel kerül a csatornába és az élővizekbe. Ezek a foszforvegyületek növényi tápanyag és algásodás növekedést eredményeznek a felszíni vízekben, ami - víz foszfátkoncentrációjától függően - eutrofizációt eredményezhet. Egyetlen gramm foszfát foszfor akár 100 gramm alga növekedését is kiválthatja, és amikor ez az alga elpusztul, a lebomlási folyamatok kb. 150 gramm oxigént vonnak el a környezetétől.

Forrás

Dr. Konrad Geiersdorf, aki a Stiftung Warentest vizsgálatait vezette, 26 éve foglalkozik a témával. "Az eredmény kisebb szenzáció" - méltatja a lap az eredményeket. A meglepetés annak szól, hogy foszfát nélkül is lehet jó, sőt kiváló eredményt elérni.

Így lesz kristálytiszta a teríték

A por formátumú mosogatószerek nagy előnye a pontos adagolás lehetősége, ráadásul gyorsan oldódnak. A porok mellé só és öblítő is kerül a megfelelő tartályokba, így a hatékonyság a maximumon lesz. Fontos a pontos adagolás: rövid mosogatáshoz, vagy csak a reggeli tányérok elöblítéséhez elég a minimális mennyiség, míg az odaégett lábasokhoz a csomagoláson feltüntetettt mennyiséget kell használni, ami a legtöbb esetben 20 gramm. A tabletták hátránya ezzel szemben, hogy rövid program esetén nem biztos, hogy fel fog oldódni a teljes mennyiség. Mindenképp oda kell figyelni a víz keménységére, és ennek megfelelően adagolni a sót. A multitabletták mindent tartalmaznak, ami a mosáshoz szükséges, ám a leghatékonyabban lágy víz esetén fejtik ki a hatásukat, így Magyarország területének egy jó részén, ahol kemény a víz, kell melléjük só is. 

Porok és monotabletták

A porok nagy előnye tehát, hogy az adagolást a szennyeződéshez lehet alakítani, valamint könnyebben oldódnak fel mint a tabletták. Ehhez képest a tablettákat jóval könnyebb adagolni, viszont néha nem oldódnak fel rendesen. 

termék neve gyártó eredmény tabletta/por
Domol Classic Rossmann nagyon jó por
Finish Classic Power Reckitt Benckiser por
Sodasan Bio company rossz por
W5 Classic  Lidl tabletta
Finish Powerball  Reckitt Benckiser kielégítő tabletta
Ecover Classic Ecover kielégítő tabletta
Almawin tabs Almawin még megfelelő tabletta

Persze a legtöbbünket az érdekli, mi a végeredmény, ennek ellenére az sem mindegy, hogyan áll össze az értékelés.

Az élen végző Domol nagyon jó eredményt kapott a tisztítóhatásra, és az összes tesztelt alapanyaggal (tea, tej, hús, keményítő, tojássárgája, tészta, lasagne, créme brulée, sajtos felfújt) könnyedén megbirkózott. A pohár viszont nem ragyogott, és a nagyi porcelánjának festésével sem volt barátságos.

Ehhez képest a jóval drágább Finish Classic Power Pulver tisztítása nem tökéletes, a teával és a darált hússal is akadt gondja a tesztben. Vízkőcsíkokat is hagy maga után, de még így is jobb eredményeket ért el mint a Sodasan, amely tragikus eredménnyel végzett a tesztben, de legalább jó drága is. 

A tablettáknál hasonló a helyzet, a Lidl W5 terméke nagyon jó eredményt kapott, a Finishé (amely ráadásul még tartalmaz némi foszfátot, bár csak kis mennyiségben) már nem annyira találták jónak a tesztelők: főleg a teával és a darált hús-maradványokkal gyűlt meg a baja, de a tésztával is akadtak gondjai. Plusz pontot ért viszont, hogy a vízkővel nincs gondja.

Ehhez képest az Ecover tablettája még ebben sem erős, a vásárlók viszont környezettudatosnak érezhetik magukat tőle (bár erre a kategóriára az összes teszttermék azonos eredményt kapott). Az Alma Win is felejtős, nagyon lepontozták a tisztítási képtelensége miatt - akkor meg minek drágán venni valamit? 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek