A hálószoba az a terület, ahová pihenni, feltöltődni térünk vissza minden este. Ezért is érdemes a kialakítására különös figyelmet szentelni.
Ágy
Tagadhatatlanul az egyik legfontosabb részlete a hálónak a megfelelő ágy. A kiválasztásánál nemcsak a méretére és a megjelenésére kell figyelni: a magassága, és persze az ágyrács, illetve a matrac sem mindegy, milyen puha, kemény, vagy éppen mennyire követi a rajta fekvő alakját. A megfelelő pihenés érdekében mindenképpen fontos, hogy a matrac légáteresztő legyen, hiszen a sok izzadás nyugtalanná teszi az alvást. Legalább ilyen fontos az is, hogy az igényeinek megfelelő matracot válasszon. Nem lesz nehéz, a piac elképesztő mennyiségű matraccal áraszt el minket a kókusztöltetűtől a rugóson keresztül egészen a hideghab memóriamatracokig. Hogy melyiket választja, az valóban csak az egyedi igényektől függ, hiszen nem mindenki szeret egyforma puhán vagy keményen aludni.
Azonban arra mindenképpen érdemes figyelni, hogy ha az ágyrács már rugós, akkor a matrac ne legyen az, mert az már sok lesz a jóból. Ugyanez igaz a memóriahabra is: ha az ágyrács rugós, akkor a matrac nem képes olyan tökéletesen ellátni a feladatát, amitől az egész felesleges pénzkidobássá válik, tekintve, hogy ezek a matracok nem kifejezetten olcsóak.
Színek, kiegészítők
A vörös a szenvedély színe, így elsőre jó ötlet lehet a hálóba, de ugyanakkor nyugtalanító szín is, így a pihenéshez nem biztos, hogy mindenkinek ideális. A háló színe ugyanis nagyban hozzájárul a pihenéshez, így körültekintően kell megválasztania azt.
„A hálóban is használhatunk szinte bármilyen színt, ami tetszik, de fontos figyelni a színek egyensúlyára. Kerüljük, hogy kizárólag erőteljes, sötét, markáns színek kerüljenek a hálószobába, azonban használhatjuk ezeket bátran egy-egy falszakaszon, textileken, dekorációk esetében.
Egy kicsit „fülledtebb” hangulatú tapéta, ágynemű vagy függöny bátran választható a hálóba, ha mellette használunk nyugodtabb, semlegesebb színeket is” – mondjaZsoltai Tünde lakberendező, látványtervező.
Bútorok
Ahhoz, hogy valóban kipihenhesse magát, a hálószobát nem kell telezsúfolni. Persze ez nem mindig megoldható, de a lehetőségekhez mérten érdemes szellősen elrendezni a helyiséget és nem bútorraktárt létrehozni.
Ha nincs lehetőség gardrób kialakítására, akkor a ruhásszekrények helyet kaphatnak az előszobában, a nappaliban is, vagy beépítve a hálóban, de fontos, hogy maradjon elég mozgástér, és ne pakolja tele a falakat polcokkal. Ez egyrészt összenyomja a teret, másrészt a rengeteg bútor és más csetresz, amit a szobába zsúfol, nyugtalanító látványával rontja a pihenés minőségét.
„A hálószobában a legfontosabb berendezési tárgy persze az ágy. De fontos az ágy melletti kisbútor, az éjjeli szekrény kiválasztása is – lehet praktikus, dizájnos, merész – hiszen itt tartjuk az alváshoz, pihenéshez kapcsolható tárgyinkat.
Van, aki több könyvet, magazint tart itt, van, aki csak a telefonját, olvasószemüvegét. A saját igényeink szerint válasszuk meg az ágy mellé helyezett bútorokat. A hálóban, vagy a hálóhoz szorosan kapcsolódó gardrób helyiségben tartjuk a ruháink egy részét is – ezért fontos a tároló bútor megválasztása is. Ne legyen túl markáns darab, ne uralkodjon a szobában.
Használjunk inkább semleges színű darabokat, alkalmazzuk az üveget, a tükröt a bútorokon – így elkerülhetjük, hogy ezek uralkodjanak a szobában. Válasszunk inkább egy szép tapétát, ami a szoba éke, dísze lesz” - ajánlja a lakberendező.