Auschwitzban járt a férfi, „diákcsíny érzését keltette” – írta róla később

Olvasási idő kb. 9 perc

Mai kattintásvadászat-paródiánk főhőse Kertész Imre, akinek Nobel-díjas regénye, a Sorstalanság szenvtelen stílusával vált egyedivé a holokausztregények között. A lágerek világát egy gyerek szemén át bemutató mű többszöri kiadói visszautasítást követően végül 1975-ben jelenhetett meg.

„Írói munkásságáért, amely az egyén sérülékeny tapasztalatának szószólója a történelem barbár önkényével szemben” – szólt a Svéd Királyi Akadémia indoklása, amikor 2002-ben első ízben (és máig egyetlen alkalommal) magyar szerzőnek ítélték az irodalmi Nobel-díjat.

Kertész Imre 91 évvel ezelőtt, 1929. november 9-én született Budapesten egy kereskedő fiaként, zsidó származású családban. Ősei anyai ágon Kolozsvárról, apai ágon pedig a Balatonvidék délnyugati sarkából származtak. Tizennégy évesen származása miatt Auschwitzba deportálták, majd Buchenwaldba került, itt érte a háború vége. A lágerek felszabadulása után hazatért Magyarországra, 1948-ban leérettségizett, ezután gyári munkásként és újságíróként dolgozott, felsőfokú végzettséget nem szerzett. A Világosság (később Esti Budapest) című lap munkatársa volt, de mikor az újság becsatlakozott a Rákosi-korszak párthű orgánumai közé, felmondtak neki. Két évig katonáskodott, majd a Kohó- és Gépipari Minisztérium sajtóosztályán kapott állást, 1953-tól szabadfoglalkozású fordítóként és íróként tartotta el magát és családját. Míg anyai nagyszülei a holokausztban lelték halálukat, apai nagyszüleit a Rákosi-terror idején kitelepítették az ország északi határvidékére, ebbe pusztultak bele – mint vallotta: „e rövid családtörténet mintegy magában foglalja és szimbolizálja az ország legújabb kori szenvedéstörténetét”.

Kultbait – ez a cikk meg mi a szösz?

Csak görgettél az információáradatban, és egyszerre megakadt a szemed ezen a címen? Elkapott a csúsztatás, a féligazság, beszippantott a botrány reménye? Nem vagy egyedül. Ennyi inger között már sokszor csak arra kapjuk fel a fejünket, ami igazán üt, ami kilóg a többi közül. Nem véletlenül van tele a net kattintásvadász címekkel, amik mögött általában semmi értékeset nem találsz, míg a tényleg alapos, minőségi tartalmak gyakran elvesznek a hírversenyben.

Nekünk fontos, hogy kapj is valamit az idődért, ahogy az is, hogy észrevedd, ha át akarnak vágni, hogy tudatosítsd, hogyan is érdemes felelősen fogyasztani az online írásokat. Így született meg új sorozatunk: napi kultúraadag, címében korunk ingerszintjéhez igazítva. Ez a kultbait.

Negyven éven keresztül élt feleségével egy kis garzonlakásban („önkéntes cellában” – mint mondta), miközben főként fordításokból kereste a kenyerét: számos híres szerző, köztük Nietzsche, Wittgenstein, Freud és Arthur Schnitzler műveit ültette át németről magyarra, emellett zenés komédiákat és bulvárdarabokat írt. A ’60-as évek elején kezdett dolgozni első, önéletrajzi ihletésű regényén, melyben a holokauszt idején átélt meghurcoltatásának emlékét szerette volna feldolgozni. A tizenhárom év munkájával megszületett Sorstalanság hőse egy pesti zsidó fiú, Köves Gyuri, akinek apját munkaszolgálatra hívják be, majd hamarosan őt is – leszállítva a buszról – egy vagonba terelik Auschwitz felé. A haláltáborból azért menekül meg, mert munkaképesnek ítélik, így néhány nap után átszállítják Buchenwaldba kényszermunkára.

A regényt csak hosszú küzdelem árán sikerült megjelentetni, a Magvető kiadó először visszautasította a kéziratot, mondván, az iszonyatos és megrázó téma művészi megfogalmazása nem sikerült, az olvasó számára nem válik megrendítő élménnyé a történet. Ennek oka – mondták – a főhős „furcsa reakcióiban” keresendő, aki gyakran fel sem fogja, mi történik körülötte, a krematóriumok látványa pedig „affajta diákcsíny” érzését kelti benne. A végül 1975-ben megjelent Sorstalanság éppen ezzel a szenvtelen stílussal vált egyedivé a holokausztregények között: a szerző elidegenítő fogásként használja főhősének tudatlanságát, a táborok valóságát teljesen természetesnek veszi, úgy ábrázolja, mint a hétköznapokat, melyekben a szörnyűséges körülmények ellenére is léteznek boldog pillanatok. Köves egy gyerek szemével látja az eseményeket, anélkül, hogy természetellenesnek vagy felháborítónak érezné azokat. A regény üzenete az alkalmazkodás: az ember még a legkegyetlenebb körülmények között is megtalálja a helyét – és ugyanez az elv teszi lehetővé, hogy együtt éljünk a mindennapokban.

Megjelenése után a Sorstalanság visszhangtalan maradt. A visszautasítást, majd ezt a mellőzöttséget örökítette meg Kertész az 1988-ban megjelent folytatás, A kudarc lapjain. A történetet két évvel később trilógiává bővítette: az ön- és történelemanalízisként felfogható Kaddis a meg nem született gyermekért című műben ismét megjelenik Köves, és elmondja hagyományos imáját (kaddisát) a gyermekért, akit nem hajlandó egy olyan világra hozni, ami megengedte Auschwitzot. 1989-ben Kertész megkapta a József Attila-díjat, nyolc évvel később a Kossuth-díjat, és külföldön is több elismerésben részesült, különösen német nyelvterületen vált népszerű szerzővé.

Az életmű fontos részét képezik a szépprózává dolgozott feljegyzések, naplók: az 1961 és 1991 közötti éveket fogja át a Gályanapló, majd a következő évekről nyújt belső monológban képet a folytatás, A változás krónikája. A rendszerváltás után Kertésznek lehetősége nyílt a nyilvános szereplésre, előadásait, esszéit három kötetben gyűjtötte össze (A holocaust mint kultúra; A gondolatnyi csend, amíg a kivégzőosztag újratölt; A száműzött nyelv). Felszámolás című könyve – mely a trilógiát tetralógiává bővíti – ismét tizenhárom év munka után jelent meg 2003-ban.

Kertész Imre (Berlin, 1996)
Kertész Imre (Berlin, 1996)ullstein bild / Getty Images Hungary

A Nobel-díjat követően Kertész hazai és nemzetközi ismertsége és elismertsége a korábbiakhoz képest jócskán megnőtt, és szinte azonnal elkezdődött a kulcsregény, a Sorstalanság filmes adaptációjának előkészítése. Koltai Lajos operatőr rendezői bemutatkozása, melynek forgatókönyvét Kertész maga írta, az akkori legdrágább magyar filmnek számított a maga két és fél milliárd forintos költségvetésével – a forgatás le is állt egy rövid időre, amikor finanszírozási nehézségek támadtak, és a kényszerszünet alatt a főszereplő kamasz színész, Nagy Marcell tíz centit nőtt. A kész mű vegyes kritikákat kapott: felrótták Koltainak a dagályos, gyakran unalomba fulladó cselekményt és az alapregény szenvtelenségével merőben szembeforduló pátoszos, hollywoodias stílust (utóbbit az olasz mester, Ennio Morricone által írt kísérőzene is bőven aláhúzta). A film egyik érdekessége, hogy nyúlfarknyi szerepben – a tábort felszabadító amerikai katonaként – a később James Bondként világhírűvé lett Daniel Craig is felbukkan benne (egyes helyeken, például Lengyelországban később az ő nevével reklámozták Koltai filmjét).

A 2000-es évek végén Parkinson-kórt diagnosztizáltak Kertésznél, minek következtében fel kellett hagynia az írással. Idehaza kisebb botrányt kavart a Die Welt című lapnak adott interjúja, melyben – az MTI fordítása szerint – úgy nyilatkozott: „Az európai kultúra terméke vagyok, egy dekadens, ha akarja, egy gyökértelen. Ne minősítsen engem magyarnak”. Később az író félrefordításnak titulálta a felháborodást kiváltó mondatot, mely az eredetiben inkább így hangzott: „Ne címkézzen engem Magyarországhoz”, folytatva azzal: „elég az, hogy a honfitársai engem zsidóvá tettek. Faji vagy nemzeti hovatartozás rám nem érvényes”. 2014-ben Kertész megkapta a legmagasabb magyar állami kitüntetést, a Szent István-rendet.

Hosszú betegség után Kertész Imre 2016. március 31-én hunyt el budapesti otthonában – második felesége, Kertész Magda öt hónappal később követte őt a halálba. A házaspár Fiumei úti sírkertben található sírján 2019-ben emlékművet avattak, Czakó Rita és Takács Máté szobrászművészek alkotását. Az író hagyatékának egy részét a Kertész Imre Intézet gondozza, melynek székhelye a budapesti Benczúr utca 46. szám alatti szecessziós villában található. Kertész Imre élete és halálai címmel tavaly jelent meg a magyar származású francia irodalmár, Clara Royer monográfiája a Nobel-díjas szerzőről.

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Tegnapi kultbaitünkben a röntgensugarak felfedezőjéről, Wilhelm Conrad Röntgenről emlékeztünk meg.

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire

A népszerű írónő bálozni járt az idilli házba, leveleiben is említi az épületet, de a műemlékvédelem mégis engedélyezte a bontást.

március 31., 11:51

  • életem
Milliókat kereshet, aki hibát talál ebben a szolgáltatásban
Milliókat kereshet, aki hibát talál ebben a szolgáltatásban

Most emelték meg a díjazást: 37 millió forint is járhat a szolgáltatás egy hibájának felfedezéséért.

március 31., 13:36

  • Offline
Egyáltalán nem akkora egy üstökös, mint hitted
Egyáltalán nem akkora egy üstökös, mint hitted

Mekkora egy bálna szíve? Hát Kolumbusz mutatóujja? Biztosan nem akkora, mint hiszed.

március 31., 15:10

  • Offline
Így teltek Ady Endre napjai Nagyváradon: a halálos kórt is itt szerezte
Így teltek Ady Endre napjai Nagyváradon: a halálos kórt is itt szerezte

Ady Nagyváradon sem fogta vissza magát, ha a lumpolásról volt szó.

1 órája

  • lájfhekk
Szemetet kapott több mint 40 vásárló: innen rendeltek
Szemetet kapott több mint 40 vásárló: innen rendeltek

Nem a megrendelt árut kapták vásárlásuk után.

március 31., 12:10

  • Offline
Elárverezik a forgatáson használt E.T.-t, elképesztő összeget adhatnak érte
Elárverezik a forgatáson használt E.T.-t, elképesztő összeget adhatnak érte

A filmes relikviák gyűjtői számára izgalmas árverés közeledik. E.T. mellett például King Kongra és egy Alienre is lehet majd licitálni.

március 31., 14:00

  • világom
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában

Aki hajlandó csökkenteni a fogyasztását csúcsidőben, ingyen áramot kaphat.

március 31., 12:44

  • világom
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek

Interjút adtak az űrben rekedt asztronauták: elárulták, hogyan reagáltak, amikor kiderült, hogy nem jöhetnek vissza a Földre a tervezett időben.

március 31., 14:40

  • Offline
Letarolt néhány kéményt a budapesti versenyen, de megnyerte a világ első női pilótája
Letarolt néhány kéményt a budapesti versenyen, de megnyerte a világ első női pilótája

Fittyet hányt a társadalmi normákra és a szabályokra, amíg élt. Tragikusan fiatalon hunyt el.

március 31., 16:46

  • világom
Ez a férfi tehet róla, hogy a fél világ retteg a fekete macskáktól
Ez a férfi tehet róla, hogy a fél világ retteg a fekete macskáktól

Sokan rettegik ezt az állatot, a babona, ami körüllengi őket, egy inkvizítor kínzásaiból fakad.

március 31., 16:00

  • világom
Ez a világ legveszélyesebb temploma
Ez a világ legveszélyesebb temploma

Hihetetlen, hogy éppen ezen a helyen alakították ki ezt a keresztény templomot Afrika szívében.

március 31., 19:30

  • Offline
Egyszarvú óriás fenyegette a neandervölgyi embert: így nézett ki
Egyszarvú óriás fenyegette a neandervölgyi embert: így nézett ki

A kislányok szivárványos sörényű műanyag unikornsai köszönő viszonyban sincsenek ezzel az egyszarvú ősállat monstrummal.

március 31., 05:46

  • Testem
Ez a hétköznapinak tűnő sérülés is jelezheti a rákot
Ez a hétköznapinak tűnő sérülés is jelezheti a rákot

A megmagyarázhatatlan testi tünetekkel érdemes azonnal orvoshoz fordulni.

március 31., 06:00

  • világom
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája

Több száz méter mélyen lehet a monumentális épületegyüttes.

március 31., 06:30

  • Édes otthon
Fontos határidő jár ma éjfélkor: ha elfelejted, tízezreket bukhatsz
Fontos határidő jár ma éjfélkor: ha elfelejted, tízezreket bukhatsz

Már csak néhány óra a fontos határidőig.

március 31., 17:30

  • világom
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban

A vendégek felháborodása miatt napokra lehúzza a rolót a népszerű étteremlánc csaknem kétezer egysége.

március 31., 10:39

  • életem
Öt napkitörés volt egymás után, mágneses viharok érhetik el a Földet
Öt napkitörés volt egymás után, mágneses viharok érhetik el a Földet

A második legerősebb kategóriájú napkitöréseknek komoly hatása lehet a Földre.

március 31., 10:06

  • Offline
Egykor tiltott helynek tartották, ma sem érti senki, mi történik ebben a házban
Egykor tiltott helynek tartották, ma sem érti senki, mi történik ebben a házban

Máig nem tisztázott, hogy a tiltott helyen valójában mi történik.

március 31., 18:30

  • Édes otthon
Új helyen kell fizetni a parkolásért – büntetést kap, aki nem tud róla
Új helyen kell fizetni a parkolásért – büntetést kap, aki nem tud róla

Érdemes ismerni a parkolással kapcsolatos előírásokat, különben pótdíj és büntetés lehet a vége.

március 31., 11:10

  • Offline
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól

A nő halált megvető bátorsággal küzdött a zsidó gyerekekért, mégis lelkiismeret-furdalása volt.

március 31., 19:00

  • világom
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás

Legalább 1700 ember meghalt a mianmari földrengésben, de még hétfőn is találtak túlélőket. A műholdfelvételek drámai pusztítást mutatnak.

március 31., 09:37

  • Offline
„Nincsen apám, se anyám” – tudod folytatni a legismertebb magyar verseket?
„Nincsen apám, se anyám” – tudod folytatni a legismertebb magyar verseket?

Kvízünkben megmutathatod, mennyire ismered a leghíresebb magyar verseket.

március 31., 06:46

  • világom
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába

Miután Harry távozott a Diana hercegnő emlékére alapított jótékonysági szervezetből, az elnök súlyos vádakat fogalmazott meg a hercegi párral szemben.

március 31., 08:36

  • VIP
„Mindig kellenek az új impulzusok” – interjú Geszler Dorottyával
„Mindig kellenek az új impulzusok” – interjú Geszler Dorottyával

Stohl András partnereként műsorról műsorra magabiztosabban énekel Geszler Dorottya.

március 31., 08:50

  • világom
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég

Magyarország legkisebb falujában 13-an laknak, de a többiben is alig nagyobb a népesség. Van viszont jó hír is, az egyik faluban gyerek fog születni.

március 31., 08:20

  • életem
A 10 legmegosztóbb élelmiszer: sokan egy életen át utálják némelyiket
A 10 legmegosztóbb élelmiszer: sokan egy életen át utálják némelyiket

Ezek a hétköznapi élelmiszerek őszinte undort képesek kiváltani egyesekből.

március 31., 07:00

  • Mindennapi
Nagyot nőhet a rezsidíj, ha elmulasztod ezt a határidőt
Nagyot nőhet a rezsidíj, ha elmulasztod ezt a határidőt

Érdemes időben lépni a rezsidíjak emelkedésének elkerülése érdekében – most még kedvezmény is kapható.

március 31., 09:06

  • Mindennapi
Zivatarra figyelmeztetnek: ezekben a vármegyékben jégeső is jöhet
Zivatarra figyelmeztetnek: ezekben a vármegyékben jégeső is jöhet

Nyárihoz hasonló, jéesővel kísért zivatarokra a héten többször és több helyen is lehet számítani, mégsem ez lesz a legmeglepőbb az időjárásban.

március 31., 07:46

  • Testem
Hétszeresére nőtt a fertőzöttek száma, ezekben a vármegyékben a legtöbb a beteg
Hétszeresére nőtt a fertőzöttek száma, ezekben a vármegyékben a legtöbb a beteg

Mutatjuk, melyik vármegyékben a legtöbb a fertőzött, pedig egyszerűen megállítható lenne a betegség.

március 31., 08:06

  • Offline
„Annyi pénzt vizeltem már ebbe, hogy gyakorlatilag az enyém” – Hazavitte a piszoárt Hemingway
„Annyi pénzt vizeltem már ebbe, hogy gyakorlatilag az enyém” – Hazavitte a piszoárt Hemingway

Macskák számára biztosít vizet manapság a piszoár.

március 31., 07:26

Érdekességek