Kirúgták az iskolából, ördögűző intézetébe adták a szülei

Olvasási idő kb. 12 perc

Mai kattintásvadászat-paródiánk főhőse Hermann Hesse, akinek szülei nem könnyítették meg a gyerekkorát.

Hermann Karl Hesse, a Nobel-díjas író 1877. július 2-án született Calw városában, a Német Birodalom Baden-Württenberg tartományában. Szülei mindketten protestáns lelkészek voltak, akik éveket töltöttek Indiában és a Távol-Keleten hittérítőként. Anyai nagyapja is híres orientalista volt. Erősen vallásos nevelést kapott, de ugyanennyire hatottak rá a keleti kultúrák is. Apja balti-orosz, anyja pedig francia származású volt, ami miatt mindketten kissé idegennek érezték magukat a német kispolgári közegben, ez az élmény szintén maradandó nyomot hagyott Hesse világképén. Szülei második gyermeke volt, nővérével egész életében szoros kapcsolatot tartott fenn.

Kultbait – ez a cikk meg mi a szösz?

Csak görgettél az információáradatban, és egyszerre megakadt a szemed ezen a címen? Elkapott a csúsztatás, a féligazság, beszippantott a botrány reménye? Nem vagy egyedül. Ennyi inger között már sokszor csak arra kapjuk fel a fejünket, ami igazán üt, ami kilóg a többi közül. Nem véletlenül van tele a net kattintásvadász címekkel, amik mögött általában semmi értékeset nem találsz, míg a tényleg alapos, minőségi tartalmak gyakran elvesznek a hírversenyben.

Nekünk fontos, hogy kapj is valamit az idődért, ahogy az is, hogy észrevedd, ha át akarnak vágni, hogy tudatosítsd, hogyan is érdemes felelősen fogyasztani az online írásokat. Így született meg új sorozatunk: napi kultúraadag, címében korunk ingerszintjéhez igazítva. Ez a kultbait.

Az ifjú Hermann műveltsége és tehetsége már korán megmutatkozott. Nagyapja hatalmas könyvtárat tartott fenn, ahol falta a könyveket, közben saját maga is verseket írt. A festészet és a zene is érdekelte. Hegedülni tanult, testvéreivel és édesanyjával házi koncerteket adtak. Tizenöt évesen mégis abbahagyta a zenélést, hegedűjét pedig öccsének ajándékozta. A család egy ideig Baselben élt, ahol a szülei a helyi Misszionárius Társaságnál tevékenykedtek, majd visszaköltöztek Calw-ba, Hermann itt kezdte az iskolát. Családjából egyedüliként megkapta a baden-württenbergi állampolgárságot. Tizennégy évesen szülei egy bentlakásos evangélikus kollégiumba küldték szeminaristának. Nem bírta elviselni az intézet szigorú légkörét, ezért a következő tavasszal megszökött, mire – azzal az indokkal, hogy rossz hatással van a társaira – kicsapták az iskolából. A depresszióval küzdő kamasz fiút szülei az ördögűző tevékenységéről híres Christoph Blumhardt atya által vezetett Bad Boll-i intézetbe küldték. Hermann itt pisztolyt vásárolt és öngyilkosságot kísérelt meg. Egy Stuttgart melletti elmegyógyintézetbe került gyógykezelésre, ahol több hónapot töltött el. Terápiaként az értelmi fogyatékos gyerekek tanításában és a kerti munkákban segített.

Az intézetből kikerülve visszaköltözött a szülői házba és beiratkozott a gimnáziumba. Sikeres érettségit tett, de mégsem tanult tovább. Tizenöt hónapig dolgozott segédként a claw-i Perrot toronyóragyárban, majd egy könyvesboltban lett kisegítő, ahol a könyvek csomagolása, ellenőrzése és szortírozása volt a feladata. Ekkor már tudatosan készült arra, hogy író lesz. Szabadidejében szorgosan művelte magát, a világirodalom remekműveit olvasta, ugyanúgy rajongott a görög mitológiáért, mint Goethe-ért és Turgenyevért. Szülei vallásos világképéből egyre inkább kiábrándult, álszentségnek gondolta. 1896-ban megjelent első verse, a Madonna egy bécsi folyóirat hasábjain. Két évvel később első verseskötetét is kiadták Romantikus dalok címen, melyet Egy éjfél utáni óra címmel követett a második. Egyik könyv sem volt különösebben sikeres, de jó kritikákat kaptak, Rilke is elismerően nyilatkozott róluk. 1899-ben Hesse Baselba költözött, ahol egy antikváriumban dolgozott, közben egy helyi újságnak írt, minek köszönhetően ismertségre tett szert. A baseli környezet – ahol szülei ismeretségei révén több neves értelmiségi társaságba is bejárást nyert – inspirálóan hatott rá. Többször járt Olaszországban is, felfedezte a nagyobb olasz városokat, Milánót, Firenzét, Velencét.

1904-ben megházasodott, egy tudós családból származó svájci fényképésznőt, Maria Bernuollit vette el, aki kilenc évvel idősebb volt nála. A párnak három fiúgyermeke született. Ugyanebben az évben jelent meg áttörést hozó regénye, a Peter Camenzind. A fejlődésregény hőse egy fiatal férfi (Hesse kvázi alteregója), aki – mint az író legtöbb alakja – önmagát keresi, az élet értelmét próbálja felkutatni. Otthagyja szülőfaluját és bejárja Európa városait, de csalódik az emberi civilizációban, és a lét értelmét végül a szeretetben találja meg. Második regénye, a Kerék alatt Hesse gyermek- és ifjúkori élményeit dolgozta fel. Ekkoriban már szabadúszó íróként dolgozott, közben több folyóiratban is publikált rendszeresen, haladó politikai nézeteket hangoztatott. Családjával vidékre költöztek, a falusi életet azonban nem sokáig bírta, így az 1910-es évek elején Bernben telepedtek le. Hesse házassága nem volt felhőtlen: a visszahúzódó, érzékeny Mariával nem mindig találták meg a közös hangot. 1911-ben indiai utazást tett, ahol meglátogatta szülei egykori missziós helyszíneit, ebből az élményből született Jegyzetek Indiáról című műve. Tiltakozott az első világháború kitörése ellen, pacifista gondolatait több újságcikkben is megosztotta a közönséggel. Emiatt nem engedték haza Németországba, továbbra is Svájcban maradt, ahol részt vett egy fogolysegélyező szervezet munkájában. 1916-ban meghalt az édesapja, legkisebb fia súlyos beteg lett, feleségét pedig skizofréniával kezelték. A magánéleti válságok hatására ő maga is összeroppant. Felépülésében a pszichoanalízis segített, ami műveire is jelentős hatást gyakorolt a következő években.

A háború után úgy döntött, továbbra is Svájcban marad. 1919-ben újabb fejlődésregénye jelent meg Demian címmel, melyet Emil Sinclair álnéven adott ki. A ’20-as években egyre inkább eltávolodott a nyugati kultúrától – érdeklődése a keleti filozófiák és vallások, illetve a pszichoanalízis felé fordult. 1922-ben jelent meg legsikeresebb regénye, a Sziddhárta, mely Buddha ifjúkorát dolgozta fel. A regény – melyet negyvenkét nyelvre fordítottak le és sok millió példányban fogyott – hőse ismét egy önmagát kereső, kora társadalmától elforduló ember. Hesse megkapta a svájci állampolgárságot, elvált a feleségétől, majd ismét megházasodott. Ez alkalommal egy nálánál húsz évvel fiatalabb énekesnőt, Ruth Wengert vette el, a kapcsolat azonban rövid életűnek bizonyult, mindössze három év után válással végződött.

Ekkoriban írta A pusztai farkas című regényét, melynek hőse egy magányos értelmiségi, aki a benne élő „két tudattal”, a jó és a rossz lélekkel küzd, és próbálja legyőzni az öngyilkosság démonát. Az erősen pszichologizáló, a személyiség rejtelmeit, ellentmondásait kutató regény nem a saját korában, hanem évtizedekkel később, az 1960-as években vált kultuszregénnyé. A korabeli ellenkultúra, a hippik és a szüleik egzisztenciájából kiábrándult fiatalok saját szellemi előzményüket találták meg Hesse művében (amihez a regény vége felé található hosszú, kábítószeres utazásra hajazó, látomásos rész is hozzájárult). Nem véletlen, hogy a korszak ikonikus rockzenekara, a Szelíd motorosok főcímdalát (Born to be Wild) előadó Steppenwolf is Hesse regénye után kapta a nevét. Hesse következő regénye, az 1930-ban megjelent Narziss és Goldmund a középkorban játszódik, hősei azonban modern létkérdéseken őrlődnek. A történet egy kolostori iskola aszkéta paptanára és neveltje, egy művészi ambíciókat dédelgető, kicsapongó ifjú barátságáról szól. A két alak két archetípust, a gondolkodót és a művészt jeleníti meg: az elme, a megfontolt gondolkodás és az ösztönök, a szenvedély együttélését szimbolizálják.

Hermann Hesse
Hermann Hesseullstein bild Dtl / Getty Images Hungary

A regényben Hesse a korszakban egyre inkább előretörő szélsőjobboldali mozgalmakra és antiszemitizmusra is reflektál: Goldmund szemtanúja lesz, amint pestisjárvány idején a falvakban zsidókat égetnek el élve, mert azt hiszik, az ő átkozódásuk hozta a nép fejére a halálos kórt. Nem véletlen, hogy a gyűlölködés ellen kiálló regény nem lett különösebb siker, főként Németországban bírálták sokan. A náci hatalomátvétel után a Josef Goebbels által irányított kultúrpolitika sokat bírálta Hessét, károsnak nyilvánították regényeit. A Narziss és Goldmundot csak azzal a feltétellel lettek volna hajlandók másodszorra is kiadni, ha az író törli belőle a pogromra utaló részeket, ő azonban erre nem volt hajlandó. Hesse lemondott a Porosz Íróakadémián betöltött tisztségéről, svájci otthonában pedig számos üldözöttnek nyújtott segítséget. Köztük voltak olyan, Németországot elhagyó értelmiségiek, mint Thomas Mann és Bertold Brecht, de zsidó menekülteknek is segített biztonságban elhagyni a Harmadik Birodalom területét. Időközben harmadszorra is megnősült, Ninon Dolbin osztrák művészettörténészt vette feleségül. A kapcsolat ezúttal tartósnak bizonyult, a pár az író haláláig együtt maradt.

Hesse a ’30-as években kezdte el írni nagyszabású regényét, Az üveggyöngyjátékot, ami életműve betetőzésének számít. A cselekmény a 2200. évben játszódik, egy tudós utópiában, Kasztáliában, ahol a világ erkölcstelensége elől elmenekült, magányukba elzárkózott tudós-szerzetesek egy különleges játékot találtak ki, mely a tudomány, a szellem és a tiszta művészet csúcsát foglalja magába. A tudósállam játékmestere azonban felismeri az üveggyöngyjáték öncélúságát, és inkább a valóságban keresi a szellemi kihívást, gyerekek nevelője lesz. Végül azonban elpusztul, ugyanis a világba kilépve sem talál lehetőséget az élet elviselésére. A komplex és rendkívül sokrétű gondolatisággal átitatott regény hosszú évek munkája után, 1943-ban jelent meg Zürichben.

A világháború végét követően, a náci rezsim bukásával Hesse művei újra megjelenhettek szülőhazájában. Alkotói kedve azonban ekkoriban alábbhagyott, ettől kezdve már nem írt több regényt, csak elbeszéléseket és verseket. Idejét egyre jobban lekötötte nagy szenvedélye, a levelezés. Az utókorra több mint 35 ezer válaszlevél maradt, melyeket Hesse levelezőpartnereitől kapott, akik között ott szerepelt Thomas Mann, Romain Rolland, de a Svájcban élő magyar klasszika-filológus, Kerényi Károly is. Hesse annyira szeretett levelezni, hogy minden neki címzett levélre saját maga válaszolt, nem alkalmazott titkárt az efféle ügyek intézésére. 1951-ben külön kötetben publikálta legérdekesebb leveleit, szám szerint mintegy kétszázat. Munkásságáért 1946-ban megkapta az irodalmi Nobel-díjat, ugyanebben az évben Frankfurt városa neki ajánlotta a Goethe-díjat. A következő évben a berni egyetem díszdoktorává avatták. Hetvenötödik születésnapja alkalmából Németországban hat kötetben kiadták összegyűjtött verseit. Később prózai írásai is megjelentek gyűjteményes kiadásban. Hesse szintén fontos szerepet vállalt az irodalom népszerűsítésében. Életében több mint háromezer kritikát írt, a „könyvek nagyköveteként” igyekezett megtalálni a hangot az olvasók és a szerzők között. Könyvkritikáit szintén összegyűjtötték, a kiadás öt kötetet számlál.

Nyolcvanötödik születésnapja után nem sokkal agyvérzést kapott, és 1962. augusztus 9-én svájci otthonában, Montagnolában elhunyt. Földi maradványait a város melletti San Abbondio temetőben helyezték örök nyugalomra. Emlékére két irodalmi díjat is alapítottak, szülővárosa, Calw díszpolgárává avatta. Németországban és Svájcban is számtalan iskola őrzi a nevét. Szülőházában 1990 óta működik a Hermann Hesse múzeum, mely kilenc teremben mutatja be a Nobel-díjas író, költő életét és munkásságát. Hesse egész életét a humanista eszmék szolgálatában töltötte. Saját magát „az utolsó remeteként” jellemezte, és már életében példaképévé vált azoknak, akik nem akartak együtt úszni az árral, inkább külön utakon keresték a boldogságot és az önmegvalósítást. Híres mondásával így határozta meg az élet célját:

Minden ember élete kísérlet, hogy eljusson önmagához. Minden ember élete egy ösvény sejtése. Senki sem volt még teljesen és maradéktalanul önmaga, mégis mindenki igyekszik önmaga lenni: ki tapogatózva, ki ahogy éppen tud.

Hesse sohasem tartozott azok közé a szerzők közé, akiknek a műveit gyakran és szívesen ültették át mozivászonra, de ismertebb regényeiből készült néhány adaptáció. A pusztai farkasból amerikai–svájci koprodukcióban született film 1974-ben. Az ambiciózus projekt, melynek főszerepét Max von Sydow játszotta, a producerek közötti nézeteltérések miatt hosszú éveken keresztül őrlődött a kreatív fogaskerekek között. Bemutatásakor – habár nagy művészi áttörésnek szánták – mind a kritika, mind a közönség körében megbukott. A Sziddhártából 1972-ben készült amerikai filmváltozat, amit Indiában forgattak helyi szereplőkkel és Ingmar Bergman legendás operatőre, Sven Nykvist közreműködésével.

Érdekesnek találtad a mai kultbaitet? Olvasd el a tegnapit is:

Levágott disznóba dugta koraszülött gyerekét egy 22 éves nő: 3 hét múlva meghaltLevágott disznóba dugta koraszülött gyerekét egy 22 éves nő: 3 hét múlva meghalt

Mai kattintásvadászat-paródiánk főhőse II. Lajos magyar király, akit a legenda szerint születése után egyfajta házi inkubátorba helyeztek.

Tovább olvasom

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • életem
Szennyezett élelmiszert hívtak vissza – hányást, magas lázat okozhat
Szennyezett élelmiszert hívtak vissza – hányást, magas lázat okozhat

A szennyezés miatt semmiképp se edd meg, ha ilyen élelmiszert vásároltál.

11 perce

  • Mindennapi
Elképesztő méretű terheléses támadás érte az OTP-t
Elképesztő méretű terheléses támadás érte az OTP-t

Nem töltött be a netbank és az applikáció, miután szokatlan méretű túlterheléses támadás érte az OTP Bankot.

április 10., 17:19

  • Szülőség
Összeesett az 5 éves gyermek a budapesti rendelőben, megmentették a gyors beavatkozással
Összeesett az 5 éves gyermek a budapesti rendelőben, megmentették a gyors beavatkozással

Pillanatokon múlt a gyermek élete, szerencsére az orvos és asszisztense azonnal cselekedett.

április 10., 11:59

  • Offline
Tacskó vagy macska: te el tudod dönteni, melyikre hasonlít?
Tacskó vagy macska: te el tudod dönteni, melyikre hasonlít?

A lába olyan, mint a tacskóé, és a mozgása sem hasonlít a macskáéra.

április 10., 16:46

  • VIP
Barack Obamáék válásáról szólnak a pletykák: végre megszólalt a volt first lady is
Barack Obamáék válásáról szólnak a pletykák: végre megszólalt a volt first lady is

Obamáék válásáról a legmagasabb körökben beszéltek már.

április 10., 12:40

  • Offline
Kutyád egészségét kockáztatod, ha így mosod el a tálját
Kutyád egészségét kockáztatod, ha így mosod el a tálját

A kutyád és a saját egészséged szempontjából is fontos a helyes tálmosás.

április 10., 18:30

  • világom
Rengeteg életet mentett meg, mégsem került be a történelemkönyvekbe a francia ellenállás női vezetője
Rengeteg életet mentett meg, mégsem került be a történelemkönyvekbe a francia ellenállás női vezetője

A francia ellenállás kulcsfontosságú információkat szállított a briteknek.

április 10., 16:00

  • világom
Bicikliutat építettek az autópálya közepére, 7500 napelemet "vettek kölcsön" hozzá
Bicikliutat építettek az autópálya közepére, 7500 napelemet "vettek kölcsön" hozzá

Érdekes kezdeményezés, melynek nemcsak a biciklisták, de a bolygó is örül.

április 10., 15:10

  • világom
Megtalálták a bibilai édenkertet: turisták százezrei tapossák földjét nap mint nap
Megtalálták a bibilai édenkertet: turisták százezrei tapossák földjét nap mint nap

A Biblia legendás édenkertjének területe ma is népszerű.

április 10., 14:36

  • Mindennapi
Lecsapott a porvihar erre a vármegyénkre: videón a veszélyes jelenség
Lecsapott a porvihar erre a vármegyénkre: videón a veszélyes jelenség

Az autósok számára rémálommá vált a közlekedés.

április 10., 13:36

  • lájfhekk
7 dolog, amit tilos mosogatószerrel tisztítani
7 dolog, amit tilos mosogatószerrel tisztítani

Ha nem edények tisztítására, hanem univerzális vegyszerként használjuk a mosogatószert, lehet, hogy többet ártunk, mint használunk.

április 10., 06:30

  • világom
Egyetlen éjszaka alatt vált lakatlanná az ősi falu: a szellemvadászok tömegével keresik fel
Egyetlen éjszaka alatt vált lakatlanná az ősi falu: a szellemvadászok tömegével keresik fel

Ma sokan azt hiszik, szellemek lakják a legendás falut, amelyen állítólag átok ül.

április 10., 19:30

  • lájfhekk
Megmentheti az életedet a telefonod egyik funkciója, be sem kell kapcsolnod
Megmentheti az életedet a telefonod egyik funkciója, be sem kell kapcsolnod

Akár ötméteres pontossággal meghatározható, hogy hol tartózkodik a bajbajutott.

április 11., 06:30

  • Szülőség
Fontos határidő jár le, erre az adatra van mindenképpen szükséged
Fontos határidő jár le, erre az adatra van mindenképpen szükséged

Holnap délben jár le a beiratkozási határidő az általános iskolákba. Már nem elég, ha személyesen elmennek a szülők a kiválasztott iskolába.

április 10., 11:10

  • világom
23 szovjet katonát változtattak kővé az ufók egy CIA-jelentés szerint
23 szovjet katonát változtattak kővé az ufók egy CIA-jelentés szerint

A dühös ufók űrhajójuk kilövését bosszulták meg a CIA birtokába került iratok szerint.

április 11., 06:00

  • Testem
Emberi betegséghez hasonlít a ragadós száj- és körömfájás: tévhit, hogy ugyanaz okozná
Emberi betegséghez hasonlít a ragadós száj- és körömfájás: tévhit, hogy ugyanaz okozná

A két betegség összemosása tévhiteket terjeszt.

április 10., 10:36

  • Szülőség
Altató hatású gumicukrot adtak az óvodásoknak: felháborodott szülők kérik számon az esetet Amerikában
Altató hatású gumicukrot adtak az óvodásoknak: felháborodott szülők kérik számon az esetet Amerikában

Az óvodások nap mint nap kapták az altató hatású szert.

április 10., 06:00

  • Offline
KRESZ-teszt: mennyire ismered a szabályokat?
KRESZ-teszt: mennyire ismered a szabályokat?

Több tucatnyi sebességhatárt tartalmaz a KRESZ, de vajon mennyire ismered ezeket? Töltsd ki a kvízt, és kiderül!

április 10., 06:46

  • életem
Óriásit emelkednek a parkolási díjak környezetvédelmi okokból: mélyen zsebbe kell nyúlni Angliában
Óriásit emelkednek a parkolási díjak környezetvédelmi okokból: mélyen zsebbe kell nyúlni Angliában

A parkolás díja van, ahol megháromszorozódott, ráadásul az autós az utolsó pillanatig nem tudja, neki mennyit kell fizetnie.

április 10., 11:41

  • Testem
Időponttal is sorba kell állni, sokan lekésik a rendelést a budapesti kórházban
Időponttal is sorba kell állni, sokan lekésik a rendelést a budapesti kórházban

Rendre lekésik az időpontot azok, akik ezzel a kellemetlenséggel nem számolnak a rendelésekre érkezve.

április 10., 10:10

  • Offline
Így teltek valójában a Titanic utolsó percei – drámai részletek derültek ki
Így teltek valójában a Titanic utolsó percei – drámai részletek derültek ki

A Titanicot mélytengeri robotokkal vizsgálták, így feltárultak a hajó titkai.

április 10., 07:26

  • világom
Évszázadok óta égnek ezek a sziklák: pokoli látványt nyújt a tenger partja
Évszázadok óta égnek ezek a sziklák: pokoli látványt nyújt a tenger partja

Lenyűgöző és egyben félelmetes a tenger partján égő sziklák látványa.

április 10., 08:50

  • Testem
Újabb magyar betegeknél mutatták ki a csonttörő vírust, Pest vármegyében is megjelent a vérzéses láz
Újabb magyar betegeknél mutatták ki a csonttörő vírust, Pest vármegyében is megjelent a vérzéses láz

Három magyarnál is kimutatták a vírust, akik külföldön fertőződhettek meg a vírussal.

április 10., 07:46

  • Testem
Hatástalan gyógyszert javasol kanyaró gyógyítására az egészségminiszter Amerikában
Hatástalan gyógyszert javasol kanyaró gyógyítására az egészségminiszter Amerikában

A gyógyszer másra jó, de kanyaró ellen nem ér semmit.

április 10., 08:36

  • életem
Ágyi poloskák lepik el az utcákat Budapesten: 40 tonna szemetet kell elhordani
Ágyi poloskák lepik el az utcákat Budapesten: 40 tonna szemetet kell elhordani

Ellepi a szemét Budapestet, komoly egészségügyi veszélyt rejt magában.

április 10., 09:06

  • Offline
Ezen a szigeten másképp számítják az időt: lakói fittyet hánynak a szabályokra
Ezen a szigeten másképp számítják az időt: lakói fittyet hánynak a szabályokra

Népszavazást is tartottak az ügyben, ahol arról döntöttek, hogy a világ összes országától eltérően ők bizony másképp számítják majd az időt.

április 10., 07:00

  • világom
Nagy utazási iroda jelentett csődöt, nyaralások ezrei kerültek veszélybe Angliában
Nagy utazási iroda jelentett csődöt, nyaralások ezrei kerültek veszélybe Angliában

Az utazási iroda repülős és hajós utakat egyaránt értékesített, a csőd ezeket mind meghiúsítja.

április 10., 09:36

  • életem
Új védőoltást engedélyeztek Magyarországon: szúnyogok terjesztette betegség ellen véd
Új védőoltást engedélyeztek Magyarországon: szúnyogok terjesztette betegség ellen véd

Engedélyeztek egy új oltást, azonnali végrehajtással.

április 10., 08:06

  • életem
Így zajlik a Magyar Rádió legendás épületének bontása
Így zajlik a Magyar Rádió legendás épületének bontása

Vajon mennyire fontos megőrizni a történelmi helyszíneket? A város fejlődésével együtt el kell engednünk a múlt ezen darabjait?

április 10., 08:20

Érdekességek