Hogyan zajlik a karácsony a börtönben? Létezik ünnep ott, ahol mindent a szabályok és korlátok határoznak meg? A börtönkarácsony az egyik legkevésbé ismert - ugyanakkor az egyik legérdekesebb - szelete az ünnepi időszaknak.
Bár elsőre talán furcsának tűnhet, hogy a börtönökben is megpróbálják megteremteni az ünnepi hangulatot, valójában a rácsok mögött zajló karácsonyok tele vannak emberi történetekkel, meglepő érzelmekkel és nem egyszer kreatív megoldásokkal. Nézzük meg közelebbről, hogyan telnek az ünnepek azok számára, akik az év legszebb időszakát elszigeteltségben élik meg.
„A rácsok között egy kicsit más”
Bármennyire is nehéz elhinni, a börtönökben is megpróbálják megteremteni az ünnepi hangulatot, bár ez egészen más formát ölt, mint a külvilágban.
„Nekem a karácsonyból ez a meghitt, valódi, otthoni szeretet az, ami hiányzik. A börtönre leginkább ez jellemző, hogy az embertől ezt a két alapvető létszükségletet vonják meg: a szeretetet és a szabadságot” – vallják be őszintén érzelmeiket a rabok.
Sokan közülük a karácsony közeledtével legszívesebben befeküdnének az ágyba, magukra húznák a takarót, és aludnának, hogy ne kelljen szembenézniük az ünnep magányával.
Erdélyi Csaba, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet lelkésze készített egy videót, amelyben fogvatartott szülők mesélnek arról, hogyan élik meg az ünnepeket a börtönben:
Ennek ellenére az intézmények dolgozói, lelkészek, sőt, időnként önkéntesek is azon dolgoznak, hogy a raboknak – legalább az ünnep idejére – valami többet adjanak. A börtönkarácsony ebben az esetben inkább a közösségről szól. Egyes börtönökben vallási szertartásokat tartanak, és vannak helyek, ahol megajándékozzák egymást. Bár ez az ajándék nyilvánvalóan nem drága kütyüket vagy luxuscikkeket jelent, hanem például egy kis csomag édességet, gumicukrot vagy valamilyen kreatív dolgot. Ám a rabok számára ezek az apróságok többet jelentenek, mint gondolnánk.
Kreativitás és ünnepi összefogás
A börtön falai között nincs helye a puccos karácsonyfának vagy méregdrága díszeknek. Ehelyett a raboknak maguknak kell kitalálniuk, hogyan varázsoljanak ünnepi hangulatot a szűkös körülmények közé. Sok helyen a fogvatartottak saját kezűleg készítenek ajándékokat időseknek, sérült fiataloknak vagy iskolás gyerekeknek. Ezek a díszek talán nem tökéletesek, de különleges értéket képviselnek: az időt, energiát és szívből jövő gondoskodást, amit a közösségért áldoznak. Sokan karácsonyi programok előkészületében segítenek, míg mások a városi karácsonyfa felállításában vesznek részt.
Karácsonyi programok a börtönökben: imák és dalok
Az ünnep része a lelki megerősítés is: Magyarországon – és világszerte – sok börtönben ilyenkor a lelkészek különleges karácsonyi istentiszteletet tartanak, amelyek nemcsak a hit gyakorlásáról szólnak, hanem a megbocsátás, megbánás és az újrakezdés gondolatáról is.
Egyes börtönökben az ünnepi programok színesebbek is lehetnek: hazánkban volt példa arra, hogy SOS Gyermekfaluban léptek fel, nyugdíjascsoportoknak adtak elő, de volt olyan is, hogy adományozással egybekötött előadást tartottak.
Száz évvel ezelőtt az Egyesült Államokban az Eastern State egy karácsonyi zenei műsort sugárzott: a Gimbel Brothers WIP nevű állomásán keresztül „szívhez szóló dallamok és elhagyatott jazzválogatások csendültek fel – amelyek átszelték az étert”. Az ország minden táján emberek százezrei hangolódtak rá, hogy hallják a bebörtönzött énekesek kórusát, akiket egy zenekar kísért. Óriási sikert aratott a műsor, hatalmas közönséget vonzott – és rengeteg támogató levelet kaptak.
Ezek az alkalmak nemcsak az ünneplést teszik különlegesebbé, de lehetőséget adnak arra is a raboknak, hogy egy kicsit kibújjanak a börtönfalak árnyékából, és valamilyen pozitív élményt nyújtsanak társaiknak, és kapjanak ezáltal maguk is.
Míg sok börtönben igyekeznek megteremteni az ünnep szellemét, vannak olyan rabok, akik számára a karácsony mégis fájdalmasabb, mint az év bármely más napja. Azok, akiknek nincs családjuk, vagy akikhez senki nem látogat el, gyakran magányosan, csendben élik meg az ünnepeket.
Egy kis fény a sötétben: az ünnep tanulsága
A börtönkarácsony emlékeztet bennünket arra, hogy az ünnep nem a helyszínről vagy az ajándékokról szól. Akik a rácsok mögött élnek, számukra az apró figyelmességek, a közös programok vagy akár egyetlen kedves szó is elég ahhoz, hogy az ünnep szelleme megérintse őket.
A finn elítélteknek meglepő élete van a börtönökben: vajon mennyire más náluk raboskodni? Kattints ide, és olvasd el a cikket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés