Ezért zabálunk, amikor piálunk

Olvasási idő kb. 2 perc

Önnel is előfordul mulatós estéken, hogy valamilyen kalóriadús fogást, mondjuk pizzát, hamburgert vagy gyrost kíván meg? Valószínűleg nem véletlenül, egy új kutatás szerint ugyanis az alkohol hatására a nők agya sokkal fogékonyabbá válik bizonyos ételekre. 

Aperitif hatás és üres kalóriák

Az Indiana Egyetem kutatói 35 húsfogyasztó és nemdohányzó nőt vontak be a vizsgálatokba. Arra voltak kíváncsiak, hogy milyen szerepet játszik az agy az alkoholfogyasztás utáni kalóriabevitelben.

„Eddigi tudásunk szerint a fokozott táplálékfelvétel az úgynevezett aperitif (étvágygerjesztő) hatásnak köszönhető, az alkohol ugyanis segíti a nyálképződést és a gyomornedvek kiválasztását. Az újabb eredmények szerint azonban nemcsak az emésztő-szervrendszeren keresztül fogyasztva fokozza az étvágyat. A legtöbb szeszes ital egyébként is üres kalóriákat tartalmaz, és azoknak az étvágygerjesztő hatással való kombinálása az energia-egyensúly felborulásához, azaz súlygyarapodáshoz vezethet” - nyilatkozta a Daily Mailnek dr. William Eiler, az Obesity című folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.

shutterstock 111275759

Szesz vs. placebo

Ahhoz, hogy az alkohol közvetlen hatásait kimutassák, a tudósok az alanyok szervezetébe először intravénásan alkoholt juttattak, egy másik alkalommal pedig placebóval (sóoldattal) helyettesítették azt. Ezalatt MRI felvételek segítségével megfigyelték a nők agyi reakcióit bizonyos ételekre és nem élelmiszer eredetű illatokra. A mérések után végül kétféle kiadós fogást (tésztát olasz húsos öntettel, illetve marhahúst tésztával) kínáltak fel az alanyoknak, akiknek nagy része sokkal több ételt fogyasztott az alkohol hatására, mint a placebo adagolása után. A nők egy harmada viszont pont fordíva reagált az alkoholra. 

A szakértők szerint az anyagcsere-folyamatokért felelős hipotalamusz az alkohol jelenlétében sokkal aktívabban reagál az élelmiszerek zamatára, ám annál kevésbé a nem élelmiszer eredetű illatokra. A kutatók végül arra a következtetésre jutottak, hogy ez az agyterület fontos szerepet játszik az alkoholhatás szabályozásában - hozzájárulva az étvágygerjesztő jelenséghez.

„Az amerikai felnőttek kétharmada fogyaszt rendszeresen alkoholt, és egyre nő a bor népszerűsége, ezért fontos jobban megvizsgálni az ital és túlevés közötti kapcsolatot. Az összefüggést gyakran bagatellizálják, ez a tanulmány azonban nagyon jó kiindulópont ahhoz, hogy jobban megértsük ezt a folyamatot” - mondta dr. Binks, a Texasi Műszaki Egyetem kutatója. A szakértők vizsgálatai a jövőben arra fognak irányulni, hogy a hipotalamusz miként befolyásolja az önjutalmazás mechanizmusát. 

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek