Pár évvel ezelőtt Magyarország még az Európai Unió harmadik legnagyobb zöldborsó-termelője volt, ám az elmúlt időszakban nem alakult jól ennek a zöldségnek a termesztése. A termőterület csökkenésén kívül más tényezők is szerepet játszanak abban, hogy egyre kevesebb terem ebből a finom zöldségből – derül ki az Agrárszektor beszámolójából.
A jégeső nagy pusztítást végzett a zöldségtermésben
A csökkenő tendencia egyik oka a termőterület folyamatos csökkenése. Noha ez 2022-ről 2023-ra 11-12 ezer hektárról 12-13 ezer hektárra növekedett, idén 30-40 százalékkal kisebb területen vetettek borsót. A helyzeten az időjárás sem segített: a betakarítás 2-3 héttel korábban kezdődött, és összességében
az idei zöldborsótermés nagy mértékben elmaradt a várt mennyiségtől.
Losó József, a Mirelite Mirsa Zrt. igazgatóságának elnöke elmondta: a zöldborsó vetésterülete évről évre nagyon erősen változik, ám az mindenképp leszögezhető, hogy az idei termésmennyiség összességében rosszul alakult, országszerte jelentősen kevesebb zöldborsó termett az elmúlt évek adataihoz képest. A szakember véleménye szerint ebben nagy szerepe volt a betakarítás időszakában hullott nagy mennyiségű csapadéknak, illetve a jégeső is nagy károkat okozott. Losó József elmondta: „Idén pont a célegyenesben, a betakarítások időszakában érkezett hatalmas mennyiségű csapadék, illetve a pusztító jégeső, majd mindezek után berobbant a hőség, tökéletes mikroklímát kialakítva ezzel a gombás betegségeknek. A borsó az ilyen gombás betegségekre kimondott fogékony, hiszen egy nagyon sűrű növényről van szó.”
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés