Kihalt vírusok hozhatnak ismét világjárványt – közelebbről, mint hinnénk

GettyImages-1212579812

Ősi mikrobák kiszabadulásától tartanak a szakértők, akik szerint a vírusok által okozott halálos világjárvány kockázata minden eddiginél nagyobb.

A tudósok régóta beszélnek az ősi kórokozók kockázatairól, amelyek ellen rendkívül nehéz lenne harcolni, miután nagyon különböznek a mai vírusoktól. 

Szunnyadó vírusok okozhatnak világjárványt

A tudósok már évek óta tudják, hogy a több tízezer éve örök fagyban szunnyadt ősi mikrobák viharos sebességgel szaporodhatnak és terjedhetnek el, ha a permafroszt olvadni kezd. Ennek pedig sajnos minden nappal egyre nő az esélye a globális felmelegedés miatt. A helyzetet még inkább súlyosbítja az, hogy az olvadással kedvezőbbé váló hajózási feltételek miatt egyre több ember számára válik elérhetővé Szibéria és más sarkvidéki régiók, így

az e területekről kihurcolt „zombivírusok” játszi könnyedséggel okozhatnak újabb világméretű járványokat. 

A szakértők szerint, miután 2023 az eddigi legmelegebb év a globális rekordok 1850-es kezdete óta, a zombivírusok által okozott halálos világjárvány kockázata minden eddiginél nagyobb, mivel az északi félteke negyedét borító permafroszt egyre inkább olvad

A Természetvédelmi Világalap (WWF) jelentése szerint az Északi-sarkvidék átlaghőmérséklete a globális átlag háromszorosával már most is emelkedett, és ez az a régió, ahol a legmagasabb az átlagos hőmérséklet-változás. 

Jean-Michel Claverie, a dél-franciaországi Aix-Marseille Egyetem genetikusa szerint a sarkvidéki tengeri jég eltűnése hatalmas kockázatot jelent az emberi egészségre.

Mint mondta, a hajózás mellett az is katasztrofális következményekkel járhat, ha a Szibéria területén folyó bányászat során, a permafrosztba vájt mély lyukakból óriási mennyiségben felszabaduló vírusokat a bányászok belélegzik. 

A szibériai örök fagyból felszabaduló vírusok újabb világjárványt okozhatnak
A szibériai örök fagyból felszabaduló vírusok újabb világjárványt okozhatnakGetty Images Hungary

Megszámlálhatatlanul sok sejt kerül ki

Claverie mellett több tudós is publikált már kutatásokat arról, hogy százból nagyjából egy ősi kórokozó jelentős zavarokat okozott az ökoszisztémákban. Bár ez a szám csekélynek tűnik, a kutatócsoportok azt állítják, hogy a jelenlegi ütemben évente négy szextillió (négyszer tíz a harminchatodikon) sejt kerül ki az örök fagyból. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek