Közel egy hónapja dobta piacra az Apple legújabb készülékét, az Apple Vision Prót, amelynek köszönhetően a virtualitás újabb oldalát ismerhetik meg a felhasználók. A fogalmakat tekintve azonban továbbra is nagy a kavarodás, összefoglaló cikkében a MediaFuture ezért is öntött tiszta vizet a pohárba.
A kevert, a kiterjesztett és a virtuális valóságot egyfajta szinonimaként használják a közbeszédben az emberek, miközben a felsorolt kifejezések egészen más jelentéssel bírnak.
A kiterjesztett valóság három, virtuális árnyalata
Az extended realityként ismert kibővített valóság a számítógépes technológia által létrehozott összes valós és virtuális környezet, illetve az ember-gép interakció gyűjtőfogalma. Az elmúlt húsz évben ennek három formáját ismerhettük meg. A kiterjesztett (augmented reality), a virtuális (virtual reality) és a kevert (mixed reality) valóságalapú technológiák a folyamatos innovációknak köszönhetően már az átlagember számára is hozzáférhetővé váltak. Most lássuk, hogy mi a különbség közöttük.
Kiterjesztett valóság
Az AR-ként is nevezett kiterjesztett valóság interaktív digitális elemeket, például vizuális átfedéseket és haptikus visszajelzéseket kever a valós környezetbe. Amióta az okostelefonok elterjedtek, szinte mindenki számára hozzáférhetővé vált a használata. Az AR-alkalmazások már bármely okostelefonra letölthetők, és ha a készülék kamerájával rögzíti a felhasználó a valós világot, képes rá virtuális tárgyakat helyezni, ami lehetővé teszi akár mások számára is, hogy azokat a képernyőn láthassa. Szemüvegek és headsetek segítségével plusz élményekhez juthatunk, így például akár séta közben is felderíthetjük környezetünk átalakított és kibővített látnivalóit. Az AR-élményre városi séták tucatjai épülnek világszerte, de a Google Maps is alkalmazza.
Virtuális valóság
Röviden VR-ként is emlegetik a virtuális valóságot, amely m agával ragadó virtuális valóságélményt nyújt például számítógépes játékok, háromdimenziós szimulációk során. A virtuális valóság az AR-rel szemben teljesen mesterségesen létrehozott környezetet jelent –ezt jelenleg leginkább a média, a szórakoztatás, a játék, illetve az egészségügy területén alkalmazzák. A VR-headsetek teljesen kizárják a viselőt a valóságból, megváltoztatják azt, hogy mit hall és lát.
Kevert valóság
Angol nevéből rövidítve MR-ként is találkozhatunk a kevert valósággal, amely a kiterjesztett és a virtuális valóság egyfajta ötvözete, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egy teljesen virtuális környezetet lássanak, de mégis interakcióba lépjenek az őket körülvevő valós világgal. Az előzőekhez hasonlóan az MR használata során is szükség van specifikus eszközre. Ilyen például a már említett Apple Vision Pro is. A MediaFuture prognózisa szerint ez az a készülék, amely előtt a legígéretesebb jövő áll. Valószínűnek tűnik, hogy hamarosan hasonló eszközök fognak megjelenni a legtöbb cég kínálatában.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés