Novemberre a legtöbb egynyári virág már eldobja a leveleit. Akad ugyan néhány muskátli vagy minirózsa, ami kitart, de ilyenkor már nem számíthatunk tőlük nagy virágözönre, hisz a tél a legtöbb növénynek a nyugalmi időszaka. Nálam az ablakpárkányon a fuksziák még szépek ugyan, de ez az állapot egészen biztosan nem lesz tartós. Az üresen maradt balkonládák látványa nem túl szívderítő, de nem kell lemondanunk a színekről a szürke téli napokon sem, ha megfelelő növényekkel töltjük fel az üres helyeket. Hoztunk egy kis segítséget a növényválasztáshoz, és néhány tippet arra, hogyan maradnak szépek tavaszig.
Télen is öntözzünk
A növényeknek ősszel és télen is szüksége van vízre. Igaz, ilyenkor jóval ritkábban kell öntöznünk, mint a nyári forróságban, de ha elfeledkezünk róla, akkor kiszáradnak a virágaink. Hogy mennyi vizet igényelnek, nagyban függ az időjárástól, a hőmérséklettől. Enyhébb napokon a talaj ellenőrzésével tudjuk eldönteni, szükség van-e öntözésre. Ne hagyjuk kiszáradni a földet, de ügyeljünk rá, hogy ne álljon víz a cserép tetején vagy alatta.
Óvjuk a fagytól
A másik, amire ügyelnünk kell növényeink épsége érdekében, különösen akkor, ha kisebb cserépben vagy ládában vannak, hogy keményebb téli hideg esetén ne fagyjon át a föld. Ha a föld és a gyökerek átfagynak, akkor már nem sokat tehetünk értük. Nagyobb dézsák esetén ez nem túl valószínű, ha a védett teraszon állnak, de a kisebbeket érdemes akár a kertészetekben kapható fagyvédő szövettel burkolni. Mutatós, csak kicsit koszolósabb, ha valamilyen hálós anyagba szalmát, forgácsot vagy avart teszünk, és azt tekerjük a cserepek köré.
Nézzük, milyen virágok díszíthetik a balkont télen:
Árvácska (Viola sp.)
A legelterjedtebb téli virágunk. Csak kemény fagyok esetén van szükség védelemre. Változatos színei miatt akár önmagában is elég, hogy mutatós legyen a balkonládánk.
Díszkáposzta
Ennek a kedvelt növénynek a levele az ékessége, minél hidegebb van, annál erősebbek a színei.
Téli jázmin (Jasminum nudiflorum)
Ez a cserje tél végén virágzik, de enyhébb teleken már korábban elkezdi ontani a virágokat. Dézsában is jól tartható, de metszést igényel, mert gyorsan nő.
Csarab (Calluna vulgaris)
Ez a télálló cserje kedvelt téli balkonnövény. Októbertől virágzik, és egész télen színt vihet a szürke napokba. −15 Celsius-fok alatt érdemes védeni a fagytól. Megjelenésében hasonló növény az alpesi hanga (Erica carnea), ami szintén télálló, de tél végén, kora tavasszal virágzik, és a vékony hanga (Erica gracilis), ami szintén októbertől hoz virágot, de nem télálló, így az első fagyok után elpusztul.
Tőzegmirtusz/Fajdbogyó (Gaultheria mucronata)
Ez az Argentínából származó törpecserje örökzöld apró fényes leveleivel és fehér, rózsaszín vagy mályvaszínű bogyóival egész télen jól mutat a balkonon. A savanyú talajt szereti, és dézsában is jól érzi magát.
Magyal (Ilex sp.)
Egész télen díszít szép haragoszöld leveleivel és narancsvörös bogyóival, dézsában is jól tartható. Fiatalon kissé fagyérzékeny, de teraszon, védett helyen jól telel, később akár a −20 Celsius-fokot is bírja. Savanyú és semleges talajon a legszebb. A legtöbb fajta kétlaki, ezért érdemes kertészetben öntermékeny fajtát keresni. Bogyói mérgezők.
Ha kedvet kaptál az ültetgetéshez, még nincs késő, hogy virágos erkélyt varázsolj magadnak. A kertészetekben most is megvásárolhatod bármelyik növényt, és ha ezek között nem találtál kedvedre valót, segítenek a választásban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés