Vérhas vagy más életveszélyes betegséget okozó baktériumok is lehetnek a kiáradt Duna vizében – mondta Késmárki András sürgősségi szakorvos az RTL Híradónak.
Amint arról a 24.hu az RTL híradója nyomán beszámolt, a szakember olyan, a közösségi médiában terjedő videók kapcsán beszélt az áradó Duna veszélyeiről, amiken az látható, hogy többen belesétálnak a kiáradt folyó vízébe. Voltak, akik a felvételek tanúsága szerint meg is mártóznak benne. Az orvos az RTL-nek arról is beszélt, hogy ezek az esetek azzal érnek fel, mintha valaki szennyvízben fürdene.
A Dunába kerül baktériumok közegészségügyi problémát jelenthetnek
A Duna fertőző vizére az állatorvosok is felhívták a figyelmet. A Retriver Rescue a szervezet Facebook oldalán figyelmeztetett arra, hogy a kutyákat se engedjék a Duna vizében fürdeni még egy jó ideig.
"Az árvízzel sújtott területeken viszont ne engedjük a kutyát a vízbe! Még a visszavonuló ár után megmaradó pocsolyákba se. Az áradó folyók rengeteg hordalékot, uszadékfákat is hoznak magukkal, amitől megsérülhet a kutya. A víz rengeteg fertőző anyagot: kemikáliákat, állattetemeket, emésztőkből kimosott fekáliát is hoz magával, ennek kiemelten magas az egészségügyi kockázata." - írja a közzétett poszt.
Vérhast okozó baktériumok lehetnek az áradó Dunában
A bakteriális vérhast a Shigella nemzetségbe tartozó négy baktériumfaj okozza. A kórokozók által termelt enzim elpusztítja a hámsejteket, a kórokozók pedig a felületi hámsejtek alatti rétegben szaporodnak. A fertőzés a vastagbél gyulladásával jár. A vérhas 1-7 napos lappangási időt követően jelentkezik a fertőzötteknél, általános gyengeséggel, fáradékonysággal, étvágytalansággal, fejfájással, hőemelkedéssel vagy magas lázzal, és hasmenéssel jelentkezik. Enyhe fertzés esetén napi 4-5, középsúlyos esetben akár 15-20 alkalommal ürül bűzös, édeskés szagú, esetenként véres széklet a betegekből. A székletürítés fájdalmas, görcsös is lehet, a vérhas ráadásul akár hányással is járhat.
A legsúlyosabb, toxikus vérhas lázgörcsökkel, keringési és öntudatzavarokkal jelentkezik.
A fertőzésveszéllyel foglalkozó szakemberek szerint az áradás olyan komoly szennyezéssel jár - többek között a bomló állattetemekből kikerülő baktériumok miatt is -, hogy az apadást követően akár a rakpartok fertőtlenítésére is szükség lehet.